‘’KALİTEMİZİ ÇOK DAHA FAZLA PROJEDE KULLANILIR KILMAYI HEDEFLİYORUZ.’’

ORTADOĞU VE AVRUPA’DA ISI YALITIMININ LİDER TEDARİKÇİSİ AUSTROTHERM, GEREK ISI YALITIMI ALANINDA GEREKSE DE EPS’DEN ÜRETİLEN VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ALANINDA KULLANILAN AUSTROTHERM GEOBLOCK® ÜRÜNÜ İLE MÜHENDİSLİK ALANINDA NİTELİKLİ PROJELERE İMZA ATIYOR.

Son yıllarda özellikle geofoam teknolojisinin tanıtılması konusunda büyük katkı sağlayan ve Austrotherm geoBLOCK® teknolojisi sayesinde hem yurt içi hem de yurt dışında mühendislik alanında önemli projelere imza atan Austrotherm, son olarak “Geofoam: İnşaat Mühendisliğinde EPS Blok Uygulamaları” kitabını yayımlayarak sektöre önemli bir katkıda bulundu. Yol Teknolojileri dergisi olarak Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Selçuk Vanlı ile Austrotherm’i ve 2020-2021 yılında hayata geçirdikleri önemli projeleri ve Austrotherm geoBLOCK® teknolojisini konuştuk.

Selçuk Vanlı-Austrotherm Türkiye Genel Müdürü

2021 YILININ İLK YARISINI GERİDE BIRAKTIK. BU BAĞLAMDA 2021 AUSTROTHERM ÖZELİNDE NASIL BİR YIL OLUYOR?

2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da pandeminin etkilerini gerek iş hayatında gerekse de özel hayatlarımızda hissetmeye devam ediyoruz. Ancak pandeminin ilk günlerinden itibaren Austrotherm olarak gerekli önlemlerimizi aldık, üretim sürecimizi hiç aksatmadan, Plus kullanıldı. İzmir Karşıyaka’da yapımı süren, tamamlandığında mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak olan İzmir Opera Binası’nda yine Austrotherm ürünleri tercih edildi. Bunlar 2021 yılının ilk yarısında hayata geçirdiğimiz projelerimizden sadece birkaçı. Yılın ikinci yarısında da aynı şekilde güzel projelere imza atmayı, Austrotherm kalitesini çok daha fazla projede kullanılır kılmayı hedefliyoruz.

2020-2021 YILINDA YER ALDIĞINIZ ÖNEMLİ MÜHENDİSLİK PROJELERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? BU PROJELERDE HANGİ ÜRÜNLERİNİZ İLE KATKI SAĞLADINIZ? PROJELER HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

2020 yılında pandeminin yoğun etkilerine rağmen, Kenya’nın başkenti Nairobi’de şehrin en prestijli ve kapsamlı devlet projesine ürün ve danışmanlık hizmeti sağlayarak Austrotherm geoBLOCK® ürünümüzle Afrika kıtasına adım attık. Afrika’nın ardından yine geoBLOCK® ürünümüz ile bu sefer İsrailli bir firmaya verdiğimiz mühendislik hizmetiyle Ortadoğu’ya açıldık. Schmid Industrieholding ve Austrotherm’in katkılarıyla Doç. Dr. Abdullah Tolga Özer tarafından hazırlanan “Geofoam: İnşaat Mühendisliğinde EPS Blok Uygulamaları” kitabımızı Ağustos 2020 yılında sektöre kazandırdık. Yine 2020 yılında zayıf zemin üzerine inşa edilen bir merdiven yapısı imalatı projesine de Austrotherm çalışanlarımızın ve diğer paydaşlarımızın sağlığından ödün vermeden yürüttük. Bunda dijital altyapımızın ve esnekliğimizin büyük payı var. Bu sayede 2020 yılında hayata geçirdiğimiz önemli projelerimize 2021 yılında da devam ediyoruz. Hem ısı yalıtımı alanında ürün tedarikimiz hem de inşaat mühendisliği alanında hayata geçirilen faaliyetlerde Austrotherm geoBLOCK® ürünümüz ve sağladığımız süpervizyon hizmeti ile nitelikli projelere imza atıyoruz. 2020 yılında yayımladığımız “Geofoam: İnşaat Mühendisliğinde EPS Blok Uygulamaları” kitabımızı Nisan 2021 yılında İngilizce olarak da yayımladık. Geofoam teknolojisinin kullanım alanları ile ilgili tasarım ve saha tecrübelerimizden örneklerin yer aldığı kitabımız iki dil seçeneği ile geofoam teknolojisini çözüm ortağı olarak kullanmak isteyenler için bir kaynak kitap olarak hazırlandı. Austrotherm geoBLOCK® ürünümüz 2021 yılının ilk yarısında Karayolları’nda çeşitli projelerde kullanıldı, deneyimli mühendis kadromuz projelerde süpervizyon hizmeti verdi. Yine önemli bir proje olan Senagal’in Dakar yakınlarındaki Diamniadiao kentinde yapımı süren Senegal Stadyumu Projesi’nde Austrotherm EPS Plus ürünümüz tercih edildi. 50 bin seyirci kapasiteli stadyum projesinin inşasında dilatasyon boşluklarında Austrotherm EPS geoBLOCK® teknolojisi ile katkı sağladık. 2021 yılında da hem ısı yalıtımı alanında hem de geoBLOCK® ürünümüzle inşaat mühendisliği alanında projelerimizi yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

AUSTROTHERM OLARAK YOL SEKTÖRÜNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜRÜNÜNÜZ HANGİSİ/HANGİLERİ? DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Austrotherm geoBLOCK® ürünümüz inşaat mühendisliği alanında özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Austrotherm geoBLOCK® EPS’den üretilen İnşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılan bir geoteknolojidir. Bu teknoloji sayesinde altyapı, otoyol ve köprü yaklaşım dolguları uygulamaları alanında yenilikçi çözümler sunuyoruz. Geofoam teknolojisi dünyada ilk kez 1972 yılında kullanılmıştır. Ülkemizde ise Austrotherm olarak İnşaat Mühendisliği Uygulamaları Departmanımızı 2016 yılında kurduk ve bu teknolojinin tanıtılmasına ve geliştirilmesine öncülük ettik, birçok ilke imza attık. Ülkemizdeki ilk geofoam yol dolgusu Nisan 2017’de trafiğe açılmış, ilk istinat duvarı geri dolgusu Kasım 2017’de inşa edilmiş ve ilk köprü yaklaşım dolgusu ise Ekim 2019’da trafiğe açılmıştır. Kayseri Boğazköprü’de gerçekleştirilen bu köprü yaklaşım dolgusu 330 metre uzunluğu Avrupa’da son 10 yılda geofoam bloklar kullanılarak yapılan en büyük geoBLOCK® köprü yaklaşım dolgu projesidir. Üstelik geofoam teknolojisinin sağladığı kolaylık ile yalnızca 75 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Austrotherm geoBLOCK® geleneksel toprak dolgunun yalnızca %1’i ağırlığındadır, uygulama sırasında ağır iş makinelerine ihtiyaç duyulmaz. Zemin iyileştirme ihtiyacını ortadan kaldırarak zamandan ve bütçeden tasarruf etme imkânı sağlar. Toplam/farklı zemin oturmalarına karşı ideal bir çözüm sunar. Tüm bu avantajları nedeniyle son yıllarda inşaat mühendisliği uygulamalarında geofoam teknolojisinin kullanımı giderek artmaktadır. Austrotherm olarak, deneyimli mühendis ekibimiz sayesinde, sahada kurduğumuz ölçüm istasyonları ile kapsamlı bir enstrümantasyon programı uygulayabilmekte ve sahada uygulama sırasında süpervizyon hizmeti verebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top