TÜRKİYE’NİN İLK, %100 YERLİ, HAVASIZ (AİRLESS) POMPASI: ATAR PUMP

ALTEKMA A.Ş, TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’DA BÜYÜK BİR YENİLİĞE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR. FİRMA SON OLARAK UZUN ZAMAN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI TÜRKİYE’NİN İLK, % 100 YERLİ VE HAVASIZ POMPASI ATAR PUMP’U GÖRÜCÜYE ÇIKARDI. ALTEKMA GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI HULUSİ DURMUŞ, ATAR PUMP’UN AVANTAJLARINI YOL TEKNOLOJİLERİ DERGİSİNE ANLATTI.

İzmir’in Torbalı ilçesindeki üretim tesislerinde, 1997’den beri yol çizgi makineleri, yol çizgi boyaları, trafik levhaları gibi birçok alanda hizmet veren Altekma Group, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Türkiye’nin ilk, %100 yerli, havasız (airless) pompası Atar Pump’ın yapımını tamamladı. 5 Mayıs Çarşamba günü yenilenen yol çizgi makinelerinin ilk prototipini sunan şirket, aynı gün araçlarının üzerindeki yeni yerli pompayı da tanıttı.

 ALTEKMA GROUP, YENİLİKLERİ TÜRKİYE’YE TAŞIYOR

Atar Pump’ın üretim sürecine değinen Altekma Group Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Durmuş, “Altekma Group olarak yol çizgi ekipmanları konusundaki pazar payı %95’lere ulaşan büyük bir firmayız. Dolayısıyla kendimizi sürekli yenilememiz ve bu yeniliklere uygun olarak yurtdışında var olan teknolojiyi Türkiye’ye taşımamız gerekiyor. Bu vesileyle yurtdışındaki gelişmeleri anında Türkiye’deki son kullanıcılara yansıttık. Türkiye’de yol çizgi boyası alanında, uzman firmalar ve üreticiler yoktu. 2006 yılında Avrupa’nın en büyük çizgi boyası üreticisi Fransız bir grup ile ortaklık yaptık. Yurtdışındaki kullanılan boya formülasyonlarını ve teknolojilerini Türkiye’ye getirerek uygun ekipman üretimine başladık. Kendinden yürür yol çizgi araçlarımızı ve yol çizgi boyalarımızı ürettik.

 “İKİ FARKLI TEKNOLOJİNİN SENTEZİ”

Altekma Group Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Durmuş, lansman esnasında Atar Pump’ın sektöre getireceği yeniliklerden bahsetti. Durmuş; “Artık yerli ve tamamen kendi üretimimiz olan pompamız Atar Pump ile hem malzeme tüketimini azaltma hem de Amerika ve Avrupa’ya bağlı kalmadan ilerleme yolunda başarılı adımlar atıyoruz. Pompamız bu teknoloji ile sınıfındaki diğer havasız pompalara göre 3’te 1 oranında

Hulusi Durmuş, Altekma Group şirketlerinin tecrübelerinden bahsederek; “Yıllardır ürettiğimiz yol çizgi makineleri üzerinde kendi pompamızı kullanma hayalimiz vardı. 25 yıldır yurtdışından aldığımız bu pompaları artık kendimiz üretir pozisyona geldik ve Türkiye için önemli bir adım attık. Bu henüz bir başlangıç. Ürettiğimiz bu ürünleri yurt dışına ihraç etmemizle Türkiye ekonomisine daha büyük bir katkı sağlayacağız, ekonomik olarak döviz ülkemizde kalacak.”  diyerek şirketin büyüme hedeflerin gerçekleştireceğinin ve sektörde yenilikler yapılacağının sinyalini verdi.

 DÜNYA ÇAPINDA YENİLİK

Ar-ge çalışmaları sonucu ilk olarak soğuk boyayı yüksek basınçta püskürtebilen pompayı elde ettiklerini söyleyen Hulusi Durmuş, “ Hem boya üreticisi hem de Türkiye’nin en büyük yol çizgi uygulayıcı müteahhitlerinden olduğumuz için hem boyayı hem de makineyi biliyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz  Ar-ge çalışmaları bizim için kolay ve hızlı olmaya başladı, süreci değerlendirmek adına termoplastik boyayı yüksek basınçta püskürtebilecek airless pompa üretmek için yola çıktık. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda dünya çapında ses getirecek olan teknoloji tamamlandı, boya formülasyonlarımız ise test aşamasında. Bu süreci de çok yakın bir zamanda tamamlıyor olacağız. Bu geçmişten gelen tecrübe ile oluşan Ar-Ge çalışmasının bir sonucudur. İlk aşama ithalatçıdan imalatçıya geçen Türkiye için çok büyük bir adımdı. Ama projenin sonuçlanması dünya çapında bir yenilik olacak.

 ATAR PUMP’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hidrolik pompa / boya pompası oranı            1.15 :1

Max hidrolik basıncı                                           2750 psi (190 bar, 15.0 MPa)

Hidrolik debisi                                                    6.25 gpm (23.6 lpm)

 

Boya pompası çıkışı;

  • Max sıvı basıncı 3625 psi (250 bar, 25 MPa)
  • Max akış 6.6 gpm  ( 25 lt )
  • Max Cycle sayısı                                    64 cpm

 

Ölçüler

Yükseklik                                                            39.5 in.    (1000 mm)

Genişlik                                                              7.5 in.      (190 mm)

Derinlik                                                               5.5 in.      (140 mm)

Ağırlık                                                                121 lbs     (55 kg)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top