ŞEHİR HASTANELERİNE POWER CURBERS KAYAR KALIP İMZASI

ESSA GRUP 2019 YILINDADA DA PROJELERİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR. ŞEHİR HASTANELERİ PROJELERİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN FİRMA, BORDÜR , KALDIRIM VE BARİYER SERİMLERİ DAHA SAĞLAM, ESTETİK VE STABİL OLMASI İÇİN POWER CURBERS KAYAR KALIPLI BETON FİNİŞERLERİ KULLANIYOR.

Türkiye’yi sağlık turizminde önemli bir marka haline getirmek hedefinin en önemli yapı taşlarından biri de 44 bin 409 nitelikli yatağı ile şehir hastaneleri, Türkiye genelinde 12 şehir hastanesinin inşaatı sürüyor. 2019 yılı içerisinde 3 adet hastanenin açılmasının planlanlanıyor. Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan şehir hastanelerin inşaa aşamasında Essa Grup Power Curbers kayar kalıplı beton finişerleri kullanılıyor. Proje kapsamında yaklaşık 1,5 milyon metreküp beton imalatı yapıldığını ifade eden yetkilier, 49,130 metre uzunluğunda yol bordürleri ve bordür kenarlarında da yürüme yolları yapılacağını ve yaklaşık 14 km uzunluğunda 260 bin metrekare alana sahip yol ve otopark imalatları yapacağını ifade etti. Ana ulaşım yollarına paralel birçok noktada bisiklet yolu ve sadece ambulansların kullanabileceği ambulans yolların inşaa edileceğini belirten yetkililer, 48 kilometre uzunluğunda yağmur suyu, atık su, içme suyu ve yangın hatları, bununla beraber yaklaşık 100 km elektrik kablo altyapı imalatları yapılmasının yanı sıra 400 bin metrekare peyzaj alanına sahip olduğunu sözlerine etkedi. 2018 yılı eylül ayı itibariyle projede aktif olarak yer alan Power Curber beton finişeri, şimdiye kadar bordür imalatlarında kullanılmış olup yakın zamanda kaldırım serimlerine başlayacak şeklinde ifade etti.

HIZLI VE VERİMLİ ÜRETİM

Essa Grup tarafından sektörde yerini alan Power Curbers Kayar Kalıplı Beton Finişerleri, vibrasyon ile serim yaptığı için yapmış olduğu üretimin beton dayanımını oldukça yüksek. Sürekli serim ve kayar kalıp sistemi ile üretim sayesinde kaliteli görsel görünüm ve kesite göre değişen anlık hızlar ile günlük üretim kapasitesinin prefabrik üretimlere göre çok daha yüksek olması ile ön plana çıkan makinenin kullanıcı firmaya katkıları ve yarattığı diğer avantajlarla çok önemli. Power Curbers Kayar Kalıplı Beton Finişerleri, az işçilik, yüksek kapasiteli üretim ile projenin hızlı tamamlanmasını sağlamanın yanı sıra, bir operatör ve 3-4 kişilik toplam ekip ile hızlı üretim gerçekleştiriyor. Tek şerit ihlali ve üretim yerindeki hızlı serim ile trafik yoğunluğunu azaltan Powers Curbers, güvenliğini de arttırıyor. Aynı makine ile birçok kesitte üretimler sağlanarak optimum verimlik ve hızlı amortisman dönüşü elde edilmesini sağlayan kayar kalıplı beton finişerleri, Bordür, “V”hendek, kablo kanalı, drenaj kanalı, perde duvar, New Jersey Bariyer, “U” kesit Yürüyüş yolu, kaldırım gibi makinenin kompakt, çok yönlü hızlı hareket kabiliyeti sayesinde müteahhitler hızlı bir şekilde projelerini tamamlayabilmelerine olanak sağlıyor. Bu sayede işçilik maliyetleri düşer ve maliyet açısından göreceli bir avantaj elde ediliyor.

POWER CURBER

Power Curbers yerinde kayar kalıp sistemi ile farklı kesitte ve yerinde üretim sağlayan bir makine olarak dikkat çekiyor. 3 palet üzerinde hareket eden; transmikserden aldığı istenilen kalıba göre slump oranı ayarlanmış betonu kalıp haznesinde vibrasyonla serime hazır hale getirip kalıba ileterek üretim yapan Power Curbers kayar kalıplı beton finişerleri, 60 yıldan bu yana üretimi olan dünyadaki ilk curb makinesi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca aynı makineye istenilen değişik kalıplar monte edilerek farklı projelerde birçok kesitte üretimlerin sağlanabiliyor. Power Curbers, uygun beton ve iyi bir vibrasyonla kaliteli serim, başarılı görsel uygulama, hızlı üretim ve düşük maliyet sağlıyor.

ETLİK ŞEHİR HASTANESİ PROJESİ’NİN DETAYLARI

3 bin 577 yatak kapasitesi ile hem Ankara’nın hem de bölgenin önemli sağlık merkezlerinden olacak hastanenin Ankara’daki mevcut 6 hastanenin yerini alması planlanıyor. 1 milyon 71bin 885 metrekare arazi üzerinde kurulan proje kapsamında; bir sağlık kompleksi (6 adet kule, ana bina, rehabilitasyon merkezi, adli psikiyatri merkezi, medikal hotel), konferans merkezi, İl Sağlık Müdürlüğü Binası, 3 adet helikopter pisti, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve ticari alanlar yer alacak. Projenin inşaat sürecinin 2020 yılında tamamlanması beklenmekte olup, kampüs 25 yıllık işletme süresi sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top