Okur Makina, 50 yıllık tecrübesini dünyaya aktarıyor

Çağdaş makine ve ekipman imalatının yanı sıra geliştirdiği uygulama metotlarıyla da sektöre yön veren Okur Makina, yurt içi ve yurt dışında önemli başarılara imza atıyor. Gelişmiş teknolojik ürünleriyle yolların kalitesini artıran firma, uluslararası standartlarda çalışmalarını yürütüyor. Yol Teknolojileri olarak, ihracata odaklanan ve bu doğrultuda yatırımlarını sürdüren firmanın Satış Pazarlama Müdürü Hidayet Ender Köksal ile görüştük ve Okur Makina’nın son dönemlerde gerçekleştirdiği faaliyetlerini konuştuk.

Okur Makina, yılın ilk yarısını nasıl tamamladı? Genel bir değerlendirme yapar mısınız?

İhracat oranımız, hedeflerimiz kadar olmasa da özellikle hammadde ve navlun fiyatlarındaki ciddi artışa rağmen gelecek için memnun edici düzeyde. Şu anda kümülatif değerlendirildiğinde % 70-75  oranında ihracat yapıyoruz. Ukrayna-Rusya savaşının güzergah ağını değiştirmesine rağmen, ihracat oranımız geçmiş yıllara oranla adet bazında çok daha fazla. Yurt içinde ise firmaların işletme giderlerinin artması ve kurum ödemelerinin gecikmesi gibi faktörler sebebiyle siparişlerde ciddi düşüşler yaşandı. Ancak yurt içi ve kamu siparişlerindeki düşüşün sebep olduğu açığı, ihracat sayesinde kapatıyoruz.

Üretim tesisinizde ve ekibinizde herhangi bir farklılık var mı?

Çözüm ortaklarımızdan aldığımız ürün ve hizmetler, yurt dışı müşterilerimizde kabul görmediği için bizi bir üst basamağa taşıyan makine ve ekipmanlara yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Öte yandan ofisimizin fiziki şartlarını tamamen değiştirerek, ciddi bir yatırımla toplam 2400 m2’lik yeni ofis projemizde de sona yaklaşmış bulunuyoruz.Bu ofisle birlikte özellikle “Okur Akademi” programını hayata geçirerek hem ekibimize her alanda eğitim vereceğiz hem de sonraki kuşaklara güzel bir arşiv bırakacağız. Firma tarihimizin en büyük yatırımı bu olacak.

2022 ve 2023 yılı için yeni bir ürün üretme planınız var mı? Ar-Ge çalışmalarınızdan detaylıca bahseder misiniz?

Gelişen teknoloji ve ekonomik şartlar mecburi yenilikleri beraberinde getiriyor. Bu yeniliklere ayak uyduramayanlar, maalesef kaybetmeye mahkum olacaklar. Biz bu yüzden güncel gelişmeleri takip ederek, ürünlerimize entegre ediyoruz. Bir yandan katma değer oluşturacak, bir yandan da müşterinin daha hızlı ve daha kaliteli imalatlar yapabileceği yeni makineler için de ciddi mücadeleler veriyoruz.

Hidayet Ender KÖKSAL – Okur Makina Satış Pazarlama Müdürü

ONYX Sprayer

Bu doğrultuda 2022 yılı içerisinde; tasarımı, projesi, imalatı ve montajı tamamen bize ait olan ONYX Sprayer ile Frankfurt Havalimanı’nda oldukça başarılı bir uygulama gerçekleştirdik. Makinemiz, geçtiğimiz günlerde de Hamburg Havalimanı’nda çalışmalarını tamamladı. Öngörülerimize göre; önümüzdeki yıllarda bakım ve onarım işlerine şimdikine oranla çok daha fazla bütçe ayrılacak ve bugün yatırım yapan firmalar çok daha ciddi rakamlar kazanacak.

Drummix mobil asfalt plenti

İlk Drummix mobil asfalt plenti imalatımızı da tamamlayarak satış yaptık. Aslında ilk imalatımızı Cezayir’deki iştirakimiz için yapmıştık ancak pandemi sebebiyle bazı aksamalar oldu. Gecikmiş Cezayir ziyaretimizi önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Özellikle kırsal ve çöl yolları için düşük işletim maliyetli (batch tipi asfalt plentlerine göre % 40-45 oranında düşük enerji gideri sağlayan) agrega konveyörü ve brülörün paralel çalışmasıyla da yüksek yakıt verimi sağlıyoruz. Ayrıca bu makineler kurulum ve montaj kolaylığı sağlamaları sebebiyle de tercih ediliyorlar. Karayolu Teknik şartname de idare onayına istinaden drum mix tipi asfalt plentlerine onay veriyor. Sathi kaplama ile alakalı yeni makinelerimizin Ar-Ge çalışmaları da devam ediyor. Firma olarak hem fabrika içinde kullandığımız makine ve ekipmanlarda hem de müşteriler için ürettiğimiz makinelerde insan gücü ihtiyacını ortadan kaldırarak teknolojinin bize sunduğu imkanları kullanmaya çalışıyoruz. Kendi emülsiyon değirmenimizi ve laboratuvar tipi polimer emülsiyon değirmenini de üretim bandımıza aldık. Değirmenimiz ortalama 5 mikrometre hassasiyetle çalışıyor. Ayrıca daha iyi hizmet vermek adına emülsiyon plentlerimizi kullanan müşterilerimizden numune örnekleri alarak partikül çap kontrolü sağlıyoruz. Böylelikle hem müşterilerimiz kaliteli emülsiyon almış oluyor hem de biz kalitemizin sürdürülebilirliğini sağlamış oluyoruz. Laboratuvar tipi değirmenle de gerçek şartlar altında daha küçük ölçekte modellenerek kullanılan bitüm ve kimyasalların uygunluğunun kontrolü daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmış oluyor.

Ürünlerinizin malzeme kalitesini ve kullanım ömrünü diğer muadil markalar ile kıyaslarsanız neler söyleyebilirsiniz?

Kullanılan malzemelerin kaliteli olması, firmanın kalitesini, itibarını ve bilinirliğini olumlu yönde etkiliyor. Okur Makina yönetimi, konunun bilincinde olarak bu hususta asla taviz vermiyor. Kullanılan bütün aksesuar ve ekipmanları piyasanın en kaliteli ürünlerinden seçiyoruz. Bu kalite doğrudan makinelerimizin birim fiyatlarına ve kullanım sürelerine yansıyor. İmal ettiğimiz birçok makinenin yerli veya yabancı muadili var ancak bizim en büyük rakibimiz, kendimiz. Biz sürekli olarak bir önceki yıla göre gelişme ve iyileşmenin peşindeyiz. Bütün bunların dışında önem taşıyan bir diğer konu da müşterilerimizin bilinçli ve ilgili olmaları. Ürünlerimizi alan müşterilerin tecrübesiz operatörlerle çalışmaları ve kullandıkları ham maddenin standartları karşılamaması bizim makinemizin ömrünü ve kalitesini direkt olarak etkiliyor. Ucuz üretim kazanç gibi görünse de bu hamle en çok firmaların kendilerine zarar veriyor. Okur Akademi’yi kurmamızın en büyük nedenlerinden birisi tüm bu hataları engellemek adına; operatör eğitimi vererek kullanım hatası kaynaklı sorunların önüne geçmek.

Pazara sunduğunuz ürünler, diğer markalardan hangi özellikleri ile ayrılıyor?

Okur Makina olarak bizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliklerden birisi; hem fabrikada kullandığımız hem de üretimini yaptığımız makine ve ekipmanlarda insan gücü faktörünü ortadan kaldırmak için çabalıyor olmamızdır. Çünkü makinelerde insan faktörünün etkili olması, ürünlerin izlenebilirliğini olumsuz etkilemekle birlikte, doğru arşivleme yapmaya da engel oluyor. Bir diğer farkımız ise; servis, hizmet ağımızın çok güçlü olması. Şu anda yurt dışında 3, yurt içinde ise 4 ekibimiz farklı firmalarda kurulum ve/veya servis hizmeti sunuyor. Kalite anlayışımızı tüm birimlerde uygulamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak en önemli prensibimiz. Müşteri memnuniyetini yakalamanın verdiği mutluluğu tecrübe etmiş bir firmayız.

2022 yılında pazarda daha çok hangi ürünleriniz yer buldu? Bu ürünler hangi avantajları sayesinde tercih edildi?

Yurt içi ve yurt dışında sathi kaplama imalatları için kullanılan kombi sathi kaplama, agrega yıkama ve polimer modifiye plentleri ile emülsiyon plentlerinde ciddi oranda siparişler aldık. Bunlar dışında kamu kuruluşları ve özel firmalara yaptığımız tuz çözelti hazırlama üniteleri satışlarında da artış söz konusu. Her sene olduğu gibi bu sene de farklı kapasite ve özelliklere sahip depolama ve karıştırıcılı tank satışlarımızda bir önceki yılın rakamlarını aştık. Tercih edilme sebeplerimize gelecek olursak; biz bitüm ile alakalı her ihtiyacın, her talebin bilimsel ve pratik çözümünü 50 yıllık birikim ve dünya genelindeki çözüm ortaklarımız sayesinde müşterilerimize sunabiliyoruz. Yalnızca makine üreticisi değiliz, danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Bu sayede müşterilerimiz aradığı tatmin olma hissini bizde bularak başka arayışlara girmiyorlar.

2022 yılındaki Türkiye ve yurt dışı pazar hacminizden bahseder misiniz?

Pandemi ile başlayan sancılı süreç, tedarik zincirindeki aksamalar, dünya genelindeki ekonomik kriz ve Ukrayna-Rusya savaşı ile geçmişten oldukça farklı günler yaşamaya başladık. Ancak biz tüm bu olumsuzluğa rağmen bir önceki yılın satış adet ve tutarının minimum % 50 fazlası hedefimiz için çabaladık. Olumsuzlukları görmezden gelerek ciddi yatırımlar yaptık ve Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürdük. Bütün bunlarla beraber yeni pazar arayışlarımıza da devam ediyoruz.

Bu sene içinde çözüm sağladığınız önemli projeler oldu mu? Ağırlıklı olarak hangi firmalar ile iş birliği içindesiniz?

Yurt dışında, özellikle Fas, Rusya, Almanya Zanzibar ve Irak’ta oldukça önemli projeler üstleniyoruz. Yoğunlukla polimer modifiye plentleri, bitüm depolama çiftlikleri ve emülsiyon plentleri üzerinde çalışıyoruz. Bu önemli projelerde yer alan dünya devi müteahhitlere yalnızca makine ve ekipman desteği sunmuyor, tecrübelerimizi de aktarıyoruz. Bu sayede ülkemizi dünyanın her yerinde başarıyla temsil ediyoruz.

Okur Makina’yı pazarda nerede konumlandırıyorsunuz?

Mütevazi bir cevap vermeyeceğim, çünkü Türkiye pazarında ilk sırada yer alıyoruz. Orta Asya’da ilk 3’te bulunurken, Avrupa’da da aynı konuma gelmek için çabalıyoruz. Dünya geneline baktığımızda ise ilk 10’un içerisindeyiz. Bu sıralamaları davet aldığımız konferans, seminer ve paylaştığımız teknolojilerin değerlendirilmesi sonucunda yapıyoruz.

Yıl sonu hedeflerinizden ve gelecek dönemlerdeki yatırım planlarınızdan bahseder misiniz?

Ülkemize daha fazla katma değer sağlamak, teknolojiyi dünyaya ulaştırmak ve en önemlisi gelecek nesile tecrübelerimizi aktarmak için her yıl bir önceki yılın üzerine koyarak ilerliyoruz. Yeni ofisimiz ve orada gerçekleştirdiğimiz iyileştirme çalışmalarımızla devamlı olarak kalitemizi artırma niyetindeyiz. En büyük yatırımımız Okur Akademi ile birlikte donanımlı, liyakat sahibi, risk alan ve yorumlayan mühendis, tekniker ve işçilerimizin gelişimine katkı sağlamak olacak. Bu zamana kadar yaptığımız tüm yatırımlar yüksek kalite standartları çerçevesindeydi, bundan sonraki yatırımlarımız da aynı şekilde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top