Ammann, yeni sürdürülebilir çözüm seçeneklerini tanıtıyor

Ammann, medya ve müşteri günlerinde “Yeşil Tesis Girişimi” kapsamında asfalt karışımını kamyonlara yüklerken ortaya çıkan emisyonları azaltan mavi duman yakalama sistemi ve asfalt karıştırma için hidrojenle çalışan brülör dahil olmak üzere pek çok yeni sürdürülebilir çözümlerini sergiliyor. Tesislerdeki emisyonları önemli düzeyde ortadan kaldırabilen yeni gelişmiş filtreleme sistemi de sunulan çözümler arasında yer alıyor.

Ammann H2’nin piyasadaki yüzde 100’e kadar hidrojen kullanabilen ilk asfalt tesisi brülörü olduğunu belirtiyor. Teknik Tasarım ve Ürün Yönetimi Başkanı Denis Hecek, “Yüzde 100 hidrojenin yakılması, brülörden kaynaklanan tüm karbon emisyonlarını ortadan kaldırıyor. Bu, asfalt endüstrisi için çevresel açıdan ezber bozan bir gelişme” dedi.

Daha iyi ısı değişimi daha temiz süreç

Asfalt brülörleri, asfalt karışımı üretmek için gereken agregaları ısıtıyor. Bu ısıyı yaratmak daha önce fosil yakıt kullanımını gerektiriyordu ve bu da hem karbon hem de kokular dahil olmak üzere emisyonlara neden oluyordu.  Ammann H2’nin performansı, fosil yakıtla çalışan bir brülörle karşılaştırıldığında daha iyi ısı değişiminin olduğu ve daha temiz bir sürecin ortaya çıktığı belirtiliyor. Şu anda piyasada bulunan birçok Ammann brülörü hidrojen ve doğal gaz kombinasyonunu kullanıyor ancak bu konfigürasyonlar yine de emisyonlara neden oluyor. H2’den önceki mevcut en yeni brülörler, doğal gazla yüzde 28’e kadar hidrojeni harmanlayabiliyordu. Ayarlamalarla, bu seviye; yüzde 60 hidrojene yükselebiliyor.

“İşletmeler için önemli bir avantaj sağlıyor”

Şirket, önemli düzeyde emisyonları ortadan kaldırmanın yanı sıra kendi kendini temizleyebildiği söylenen yeni, gelişmiş bir filtreleme sistemini de duyurdu. Ammann VOC Azaltma Cihazı (VRD), uçucu organik bileşikleri (VOC’ler), kokuları ve diğer organik karbon emisyonlarını azaltıyor. Piyasada kendi kendini temizleyebilen ilk teknoloji olduğu söyleniyor ve filtre değişimine gerek duyulmuyor. Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Müdürü Carlo Adami, “Kendi kendini temizleyen bir sistemde VRD’nin performansına ve verimliliğine sahip olmak, işletmeler için önemli bir avantaj sağlıyor” sözlerini kaydetti.

Uygun maliyetli bir çözüm

VRD, Ammann tarafından sağlanan hemen hemen her tür asfalt karıştırma tesisiyle uyumlu, modüler, bağımsız bir çözüm sunuyor. Genel çalışma koşullarında VOC içeren toplam organik karbonu (TOC) yüzde 70’e kadar azaltıyor. VRD, TOC’yi ortadan kaldırıyor ve geri dönüşüm sırasında yüksek oranda VOC oluştuğundan RAP kullanımını daha da yeşil hale getiriyor. Şirket ayrıca asfalt karışımının kamyonlara yüklenmesi sırasında ortaya çıkan emisyonları önemli ölçüde azaltan mavi duman yakalama sisteminden de bahsediyor. Ammann Mavi Duman Arıtmasının (BST) pahalı kapatma ekipmanı gerektirmeyen, uygun maliyetli bir çözüm olduğu söyleniyor. BST, önceden yükleme sırasında çıkan dumanları yakalıyor ve bunları çok aşamalı bir filtreleme sistemine yönlendiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top