ZEMİNLER WIRTGEN WR200 VE WR240 İLE GÜÇLENİYOR

EDİRNE’DE İNŞA EDİLEN KAPIKULE-ÇERKEZKÖY HIZLI TREN HATTI’NIN ZEMİN İYİLEŞTİRME İŞLERİNİ ÜSTLENEN AGRA KENT, WIRTGEN WR200 VE WR240 TOPRAK STABİLİZATÖRÜ VE REHABİLİTASYON MAKİNELERİ İLE STABİLİZASYON ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR. GÜNLÜK 5000-6000 METREKÜP DOLGUYU STABİLİZE EDEN MAKİNELER, PROJENİN NAKLİYE MALİYETLERİNİ VE İŞ YÜKÜNÜ AZALTARAK FİRMAYA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR.

Kapıkule-Çerkezköy Hızlı Tren Hattı’nın zemin iyileştirmesinde başrol oynayan Wirtgen stabilizasyon makineleri, günlük 5 bin metreküp dolgu kapasitesiyle proje zeminini güçlendiriyor. Makine parkında Wirtgen’e ait 1 adet WR200, 1 adet WR 2500 ve 3 adet WR240 olmak üzere toplamda 5 adet stabilizasyon makinesi bulunduran firma, Wirtgen’in satış sonrası hizmetlerinden de oldukça memnun. Agra Kent’in Stabilizasyon Şefi Koray Aksoy, Wirtgen’in WR200 ve WR240’ın hem proje maliyetine hem de hızına büyük katkı yaptığının altını çizdi.

ÇİMENTOYLA STABİLİZASYON

Koray Aksoy – Agra Kent Stabilizasyon Şefi

Edirne Kapıkule-Çerkezköy hızlı tren hattının, çimento ile zemin stabilizasyon işlerini yürüttüklerini söyleyen Koray Aksoy, “Kolin firmasının üstlendiği projede alt yüklenici olarak yer alıyoruz. Çalıştığımız alandaki zemin çoğunlukla alüvyon olduğu için taşıma gücüne sahip değil. Bu sebeple tren hattının dayanıklı olabilmesi için iyileştirme işlemi gerçekleştiriyoruz. Zeminin iyileşmesi için alanın kayalarla kaplanması ya da çimentoyla stabilizasyon yapılması gerekiyor. Buradaki kaya ocakları çok uzak mesafede olduğu için bu durum işin maliyetini çok arttırıyor. Biz de mevcut yarma tabanlardan çıkan malzemeyi çimentoyla taşıma gücü kazandırarak tekrar kullanımını sağlıyoruz. Bu projede WR200 ve WR240 olmak üzere 2 adet Wirtgen’in toprak stabilizatörü ve rehabilitasyon makinesi ile çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK 5 BİN METREKÜP DOLGU KAPASİTESİ

Makineyle ilgili bilgiler veren Koray Aksyon, WR200’ün 200 rakamının tambur genişliğinden geldiğini söyledi ve şunları ekledi: “Makinemiz tambur genişliğinden dolayı tek seferde 2 metrelik bir alanı stabilize ediyor. Makinemiz 50 cm’ye kadar kazı yapabiliyor. Fakat bizim buradaki kazı derinliğimiz 30-35 cm bazında kalıyor. Bu makinenin kapasitesi günde yaklaşık 5 bin metre küp dolgu yapabiliyor. Buradaki imalatımızı çimentoyla yapıyoruz. Ortalama olarak dakikada 30 metrelik bir hızla imalat yapıyoruz. WR240 makinemiz ise günlük 5-6 bin metreküp dolguyu stabilize edebilecek kapasiteye sahip” dedi.

WIRTGEN MAKİNELERİN’DEN PROJEYE BÜYÜK KATKI

Wirtgen makinelerinin projedeki katkısından bahseden Koray Aksoy, “Bu projede stabilizasyon imalatı yapılmasaydı kaya dolguyla yapmamız gerekecekti. Ancak bölgemizin coğrafi konumundan dolayı kayalar en az 250 km öteden geliyor. Bu da bizim nakliye maliyetlerimizi ve iş yükümüzü arttırırdı. Biz Wirtgen’in makineleri ile stabilizasyon yaparak mevcut zeminden çıkan malzemeyi taşıma gücü olan bir malzemeye çeviriyoruz. Bu da büyük bir maliyet yükünden ve zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor” şeklinde konuştu.

5 STABİLİZASYON MAKİNESİ

Agra Kent olarak 5 senedir Wirtgen’in stabilizasyon makinelerini kullandıklarını söyleyen Koray Aksoy, “Makine parkımızda Wirtgen’in 5 adet stabilizasyon makinesi bulunuyor. Makine parkı stabilizasyon makineleri bakımından bu kadar geniş olan başka firma yok. Pakımızda bulunan makineler ise; ilk makinemiz olan 1 adet WR 2500, 1 adet WR200, 3 adette 240’lık makinemiz var. Bunun dışında 3’ü traktör arkasına bağlanan, 1’i kamyon üstü olan toplamda 4 adet sericimiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“WIRTGEN’İN SERVİSİNİ HER ZAMAN YANIMIZDA HİSSETTİK”

Son olarak Wirtgen’in servis hizmetlerine değinen Koray Aksoy, “Makinelerimizin belirli periyodik bakımları oluyor. Wirtgen’in servisi ne zaman ararsak sorunlarımızı çözüyor. İstanbul’daki servis, Ankara’daki merkez ve İzmir’deki Wirtgen çalışanları her türlü parça tedariğinde ve her hangi bir sorunla karşılaştığımız zaman bize çözüm odaklı yaklaşıyorlar. Biz bu işi yaparken sahada her zaman Wirtgen’in servisini yanımızda hissettik. Bu sebeple Wirtgen’in satış sonrası hizmetlerinden memnunuz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top