Yeni Zigana Tüneli hizmete açıldı

Türkiye ve Avrupa’nın en uzunu, dünyanın ise 3’üncü uzun tüneli olan Zigana Tüneli Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan önemli bir güzergah olacak. 30 dakika avantaj sağlayacak olan Zigana Tüneli’yle yol 10 kilometre kısalıyor. Öte yandan 7 Mart 2017’de temeli atılan Zigana Tüneli ile sürücüleri zorlayan Zigana Geçidi’nin keskin virajları da kalkmış oldu. Yeni Zigana Tüneli’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf sağlıyor

Yeni Zigana Tüneli çift tüp olarak 2×14,5 kilometre uzunluğu ile Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan önemli bir güzergah olacak. Tünel, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki ulaşımı, 30 dakika kısaltıyor. Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahtaki tünel dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak. Kara yolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan ‘dikey şaft yapıları’, Zigana Tüneli’nde uygulandı. Proje ile 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısına yer verildi. Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf sağlıyor. Trabzon ekonomisine büyük katkıda bulunacak olan Zigana Tüneli 2×2 bölünmüş yol ile hizmete alınıyor. Yeni Zigana Tüneli’nin uzunluğu 14,5 kilometre olarak yapımı sona erdi.

Karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşiyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisi ile Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre uzunluğunda inşa edilen çift tünelle karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşiyor. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek. Elektromekanik imalatlarının yanında, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan tünelin giriş ve çıkışlarına ise çevre düzenlemesi işlemleri yapıldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top