KGM 7/24 GÖREV BAŞINDA

TÜRKIYE’DE BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI. ÖZELLİKLE İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE ETKİLİ OLAN KAR YAĞIŞININ ARDINDAN KGM EKİPLERİ ÇEVREYOLU VE TÜNELLERDE ULAŞIMIN AKSAMAMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. ÇALIŞMALAR 440 ADET KARLA MÜCADELE MERKEZINDEN YÖNETİLİYOR.

Karayolları Genl Müdürlüğü Özellikel İstanbul ve çevresinde etkili olan kar yağışı ile mücadelesini 7/24 devam ediyor. Yurt genelinde 440 adet karla mücadele merkezinde, 10 bin 665 adet makine-ekipman ve 12 bin 626 personel ile çalışmalarını sürdüren KGM, kritik kesimlerde görevlendirilen 500 adet karla mücadele aracında kamera, 5750 adet karla mücadele aracında “Araç Takip Sistemi” ile tüm araçların çalışmalarını takip ediyor. Çalışmalar sırasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması durumunda anında müdahale edilerek, ilgililerle koordinasyon sağlanıyor. KGM bünyesinde kurulmuş olan karla mücadele merkezlerinde; güzergâh analizi, karla mücadele, açılan ve kapanan yolların anlık durumu gibi bilgiler trafik monitörleri üzerinden takip ediliyor. Ayrıca bu merkezlerde, çalışmalarda kullanılmak üzere 526.129 ton tuz, 402.865 m3 tuz agregası, kritik kesimler için 9.702 ton kimyasal buz çözücü ve 130 ton üre depolanarak hazır durumda bekletiliyor.

Tüm bölgelerde yoğun olarak yürütülen mücadele kapsamında, tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği veya kapandığı kesimlere 818 km kar siperi yapıldı. Ayrıca, birçok bölgede rutin karla mücadele devam ederken, bugün itibarıyla; yoğun kar yağışının başladığı Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, Ankara 4. Bölge Müdürlüğü, Bursa 14. Bölge Müdürlüğü ve Kastamonu 15. Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki yollarda da teyakkuza geçildi. Ekipler karla mücadele çalışmalarını yürütürken aynı zamanda yolda kalan vatandaşların imdadına da yetişiyor. ALO 159 Karayolları hattını arayan vatandaşların kurtarılması için anında gerekli koordinasyonu sağlayan ekiplerimiz, kurtarma çalışmalarını hızlı şekilde gerçekleştiriyor.

KGM, yoğun kar yağışının yaşandığı kesimlerde vatandaşların gerekli olmadıkça trafiğe çıkmamaları, çıkmaları gerekiyor ise araçlarında kış lastiği ve zincir bulundurmaları konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top