Demirkapı Tüneli’yle Konya-Antalya arası 2.5 saat oldu

Antalya ile Konya arasında yapımı tamamlanan Demirkapı Tüneli’yle ulaşım 2,5 saate düştü. Tünel; bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya ziyaretinde hizmete açılıyor.

Antalya-Manavgat ayrımı, Taşağıl-Derebucak Yolu güzergâhında inşa edilen 5068 metre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli ve tünelle birlikte 67 kilometre uzunluğundaki yol, Antalya’yı Konya’ya ve iç kesimlere bağlayacak. Antalya – Konya arası 4 saatten 2.5 saate düşüyor.

4 dakika içerisinde farklı iklime geçiş yapılacak

Konya-Beyşehir-Derebucak-Gembos güzergâhında seyahat edenler; doğa harikası Gembos ve Eynif ovalarından geçip tünel ile Antalya’ya erişecek. Tünelden geçecek vatandaşlar 4 dakika gibi kısa bir süre içerisinde İç Anadolu’nun karasal ikliminden Akdeniz iklimine geçiş yapacak.

Çift tüplü inşa edilen tünel, taşıt trafiğine 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında hizmet verecek güzergâh, Antalya-Konya arasındaki mesafeyi 30 kilometre daha kısaltıyor. Yılda zamandan 30 milyon, akaryakıttan ise 6.5 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

Yakıttan ve zamandan tasarruf sağlanacak

İç Anadolu ikliminden Antalya’nın sahil havasına geçişine kısa sürede imkan sağlayan tünel ile vatandaşlar 4 dakika içinde karasal iklimden Akdeniz iklimine ulaşıyor. Bu yolun Demirkapı Geçidi’nde bin metre rakımının altında seyahat imkanı sağlanıyor. Yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayan yol ve tünel yapım çalışmaları ile aydınlatma ve havalandırma işleri de tamamlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top