OTOKAR 2021 YILINDA HEDEFLERİNE ULAŞTI

KOÇ TOPLULUĞU ŞİRKETLERİNDEN OTOKAR, 2021 YILI FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI. ŞİRKET 2021 YILINDA DA İSTİKARLI BÜYÜMESİNE DEVAM ETTİ. FAALİYETLERİNİ HIZ KESMEDEN SÜRDÜRDÜKLERİNİ BELİRTEN OTOKAR GENEL MÜDÜRÜ SERDAR GÖRGÜÇ; “OTOKAR’IN 2021 YILI CİROSU YÜZDE 55 ARTIŞLA 4,5 MİLYAR TL’YE VE GERÇEK FAALİYET KARI YÜZDE 69 ARTIŞLA 1 MİLYAR 76 MİLYON TL’YE ULAŞTI. 2021’DE İHRACATIMIZI 345 MİLYON ABD DOLARI; NET KARIMIZI İSE 1 MİLYAR 42 MİLYON TL SEVİYESİNE ÇIKARDIK” DEDİ.

Küresel hedefleri doğrultusunda ilerleyen, 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren Otokar, 2021’i bir önceki yıla kıyasla ciro bazında yüzde 55 büyüme ile tamamladı. Pandemi koşullarında iç ve dış pazarlarda faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “2021 yılında ciromuz önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 artışla 4,5 milyar TL’ye ulaştı. Küresel ölçekteki rekabetçi konumumuzu koruduk, ihracatımızı 345 milyon ABD doları seviyesine çıkardık. Esas faaliyet kârımız bir önceki yıla oranla yüzde 69 artarak 1 milyar 76 milyon TL’ye, net kârımız ise 1 milyar 42 milyon TL’ye ulaştı. 2021’de ticari araç ve savunma sanayii satışlarımız ise ciromuz içinde dengeli bir dağılım gösterdi” dedi.

Serdar Görgüç – Otokar Genel Müdürü

EN ÇOK TERCİH EDİLEN OTOBÜS MARKASI OTOKAR

Otobüs sektöründe önde gelen firmalardan olduklarını belirten Genel Müdür Serdar Görgüç; “13’üncü kez Türkiye’nin otobüs pazarı lideri olduk; 2021 yılında satılan yaklaşık her iki otobüsten biri Otokar oldu. Türkiye’nin önemli şehir içi ulaşımı ihalelerini kazanarak bir kez daha Türkiye’nin üç büyük şehrinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’in, otobüs tedarikçisi olduk. Turizm ve servis taşımacılığının da en çok tercih edilen otobüs markası yine Otokar oldu. Kullanıcılarımıza bize duydukları güven için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

OTOKAR DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA

Otokar otobüslerinin 50’yi aşkın ülkede yolcu taşımacılığında kullanıldığını ifade eden Serdar Görgüç, “2021 yılında hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Slovakya’nın başkenti için ürettiğimiz otobüslerimiz hizmet vermeye başladı. Avrupa’da İspanya, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelere ihracatımız sürerken bunun yanında Orta Doğu’dan yüksek adetli siparişler aldık. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Başta Avrupa olmak üzere, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sürdürülebilir şehirciliği benimseyen belediyeler 2021 yılında da alternatif yakıtlı araç tercihlerini sürdürdü. Alternatifli yakıtlı araçlar konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan doğalgazlı şehir içi otobüsleri için siparişler aldı.”

1.6 MİLYAR TL DEĞERİNDE AR-GE ÇALIŞMASI

Küresel bir marka olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Otokar’ın gelişmeye devam ettiğini belirten Serdar Görgüç, “10 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge harcamamız 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığımız çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyoruz. Faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik konuları odağında yürütüyoruz. Yeşil Mutabakat’ın AB ile ticaretimize getirebileceği etkiler üzerinde çalışmalarımızı sürdürürken, Koç Topluluğu’nun Kültürel Dönüşüm Programı’nın önemli bir parçası olan 2050 Karbon Nötr Programını büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Bu doğrultuda alternatif yakıtlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi konular üzerinde çalışıyoruz” açıklamalarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top