KÜTAHYA, ELEKTRİKLİ OTOBÜSLE TANIŞTI

‘SANAYİ İŞBİRLİĞİ’ PROJESİ KAPSAMINDA, KÜTAHYA BELEDİYESİ’NE KAZANDIRILAN YÜZDE 100 YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜN TANITIMI KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. ALİM IŞIK TARAFINDAN YAPILDI. BAŞKAN IŞIK, TÜRKİYE’DE KÜTAHYA’NIN İLK KEZ BU PROJE İÇİN PİLOT İL SEÇİLDİĞİNİ İFADE EDEREK, ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜN KÜTAHYA’YA ‘HAYIRLI OLMASINI’ TEMENNİ ETTİ.

Kütahya Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen elektrikli otobüs tanıtım programında konuşan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, ‘Şehrimize ilkleri yaşatmaya devam ediyoruz’ sözleri ile konuşmasına başladı. Başkan Işık, “Kütahya’da ilk kez deneme amaçlı elektrikli araç 10 gün süre ile Kütahyalıların ve Kütahya Belediyesinin hizmetine sunuldu. Aselsan ile birlikte elektrikli araçların Türkiye’de ilk kez pilot il olarak Kütahya Belediyesi ile Aselsan arasında yapılan ve Sanayi İşbirliği protokolü kapsamında fizibilitesi hazırlanıp desteklenmesine karar verilen proje kapsamında güneş enerji sistemli şarj ünitelerinin, Kütahya’da kurulmasını sağlayacağız” dedi.

“YÜZDE YÜZ YERLİ”

TEMSA tarafından yüzde 100 yerli olarak üretilen aracın kullanılacağı alanlar hakkında konuşan Başkan Işık, “Sonraki süreçlerde teslim edilen bu otobüsü şehir içi taşımacılığında kullanacağız. Otobüsü fizibilite raporunun hazırlanarak bize teslim edilmesinin ardından proje kapsamında şehrimizle tanıştırmaya başlayacağız” açıklamalarında bulundu.

ELEKTRİKLİ OTOBÜS İLE BELEDİYELERİN YAKIT MALİYETİ AZALACAK

TEMSA Kamu Satış Müdürü Ali Acıbadem ise elektrikli otobüsün teknik bilgilerini kamuoyu ile paylaştı. Acıbadem, “TEMSA olarak aracımızı Kütahya Belediyesine 10 günlük deneme süresi için teslim ediyoruz. Bu fırsatı bize tanıyan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür ediyorum. Bu vizyonun diğer belediyelere de öncülük etmesini, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araçların yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Burada temel hedeflerin başında belediyemizin yakıt maliyetini en aza düşürerek, güneş enerji panel sistemleriyle doğadan aldığımız enerjiyi araçlarımıza yükleyerek daha az maliyet, tasarruf ve çevreci otobüslerimizle belediyelerimize katkı sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

2 SAATLİK ŞARJ İLE 400 KİLOMETRE YOL

Aracın 30+2 kapasiteli olduğunu, tüm materyallerin AB normuna uygun tasarlandığını ve kullanılan teknolojinin yüzde 100 yerli olduğunu söyleyen Acıbadem, “Batarya ve yazılımlar TEMSA tarafından geliştirildi. Araç yüzde 100 elektrikli bir şekilde yol alıyor. 2 saat süren bir şarj süresiyle yaklaşık 400 kilometre yapabilecek menzile ulaşıyor. Yüzde 100 elektrikli otobüs Kütahya’ya hayırlı olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top