ESSA GRUP’TAN, NALBANTOĞLU İNŞAAT’A SHUTTLE BUGGY TESLİMATI

ESSA GRUP MAKİNA TESLİMATLARINA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR. FİRMA SON OLARAK TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ İNŞAAT FİRMALARINDAN OLAN NALBANTOĞLU İNŞAAT’A ASFALT TRANSFER ARACI ROADTEC SHUTTLE BUGGY TESLİMATI YAPTI. MAKİNE, DLSY ADİ ORTAKLIĞININ KINALI-TEKİRDAĞ-ÇANAKKALE-SAVAŞTEPE OTOYOL PROJESİ’NDE KULLANILACAK.

Yol ve inşaat sektörünün en önemli firmalarından biri olan Essa Grup makina teslimatlarına bir yenisini daha ekledi. Essa Grup, Türkiye’nin sayılı inşaat firmalarından olan Nalbantoğlu İnşaat’a asfalt transfer aracı Roadtec Shuttle Buggy teslimatı yaptı. Shuttle Buggy, DLSY ADİ Ortaklığı’nın yapımını sürdürdüğü Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi’nde yer alacak. Makine Temmuz 2020 itibari ile firmanın Çanakkale otoyol şantiyesine teslim edildi.

SHUTTLE BUGGY’NİN ÖNEMİ

Bitümlü sıcak karışım yol yapım projelerinde Shuttle Buggy Asfalt plenti ve serim ekipmanının önemli bir parçası olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yapım maliyeti yüksek olan bu imalatların, bakım ve onarım maliyetleri de oldukça maliyetli uygulamalar olmasında kaynaklı olarak bu risklere neden olan, hem üretim, hem ürünün nakledilmesi, hem de uygulama esnasında yaşanan bazı sorunlardan dolayı asfalt karışımları tamamen soğumasa da ısının düşmeye başlaması karışımlarında bozulmaların da başlamasına sebep oluyor. Aynı şekilde üretim ve taşımadan kaynaklanan ince ve iri tanelerin harmanlanmış olarak bir arada olması gerekirken ince tanelerin ve iri tanelerin toplanması suretiyle karışımın ayrışması nedeniyle ciddi bozulmalar yaşanıyor. Bu risklerin serim yapılmadan önce giderilmesi önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor. Roadtec Shuttle Buggy yukarda bahsetmiş olduğumuz sorunların giderilmesi için geliştirilmiş bir teknoloji. Makina, üç açılı burgu helozon teknolojisine sahip 25 tonluk mobil silosu sayesinde ısı kaybetmiş ve ayrışmaya uğramış sıcak asfalt karışımını damperli kamyondan alarak 25 tonluk mobil silosunda yeniden finişere aktarılmadan önce harmanlayarak sıcak asfalt malzemesinin ısısal farklılığını giderirken gradasyonuda homojen hale getirerek finişerlere temassız olarak aktarıyor. Homojen hale gelen sıcak karışım asfalt malzemesinin finişerlere temassız aktarılması ve sürekli malzeme aktarımı sayesinde finişerler sabit hızda dur kalk yapmadan sürekli serim yapmasını sağlıyor. Böylece finişer ve silindirajın performansını %50 artmasını sağlarken enine ve boyuna soğuk derz oluşumunu da engelliyor. Bu sebeplerden dolayı Shuttle Buggy dünyada ve ülkemizde birçok otoyol ve devlet yolu projelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Bu teknolojiyle oluşturulan asfalt kaplamaların kalitesi artarken ekonomik ömrünün optimum seviyelere ulaşması sağlanan bakım onarım maliyetleri minimalize edilmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top