Düşük karbonlu yol çalışması projesi, Vinci İnşaat ve Fayat iş birliğiyle yapıldı

Vinci İnşaat ve Fayat, Fransa’nın Chevilly-Larue kentindeki Rue du Lieutenant-Petit-Le-Roy’u yeniden kaplama çalışmaları için yüzde 100 elektrikli ekipman kullandı. Vinci İnşaat ve Fayat, bu düşük karbonlu yol çalışmasının dünyada ilk olduğunu belirtiyor.

Emulithe (Vinci İnşaat yan kuruluşu) tarafından gerçekleştirilen proje, caddeyi tek yönlü hale getirmeyi ve bisiklet yolunun oluşturulmasını içeriyor. Emulithe’nin ekipleri, iki günlük eğitimin ardından, sera gazı emisyonlarını ve gürültü kirliliğini azaltan yüzde 100 elektrikli, şarj edilebilir makinelerini başarıyla kullandı.

CO2 emisyonlarında önemli bir azalma sağlanıyor

Projede kullanılan tamamen elektrikli modeller, tek bir şantiyede ilk kez kullanılıyor. Kullanılan ekipmanlar arasında Secmair The Box, SD1800W e elektrikli şehir finişeri ve Bomag BW 100 ADe-5 elektrikli silindiri bulunuyor. Bu tam ölçekli deneme, başarısını; kullanılan elektrikli püskürtme makinesi, finişer ve silindir üreticisi Fayat Group ile yapılan iş birliği sayesinde gösteriyor. Çalışma sahası, içten yanmalı motorlu muadilleriyle aynı olan bu yeni elektrikli makinelerin performansını ve pillerinin bir günlük çalışma sırasında ne kadar dayanabileceğini test etme fırsatı sağlıyor. Ayrıca, bu düşük karbonlu çalışma sahasının, geleneksel makinelerin kullanıldığı çalışma sahasına kıyasla günde 0,25 ton CO2 tasarrufu sağlamasıyla, CO2 emisyonlarında önemli bir azalma da doğrulanıyor. Vinci İnşaat’ın CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltma hedefi bulunuyor. Bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için şantiyelerde elektrikle çalışan araçların, hafif ekipmanların, ekskavatörlerin ve kamyonların kullanımının arttığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top