DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 ULUSLARARASI MÜTEAHHİDİ AÇIKLANDI; LİSTEDE 40 TÜRK ŞİRKET VAR

COVİD-19 SALGININ BAŞLADIĞI 2020 YILINDA TÜRKİYE, “DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 ULUSLARARASI MÜTEAHHİDİ” LİSTESİNDE, 40 FİRMA İLE YER ALDI. BÖYLECE TÜRKİYE, LİSTEDE 78 FİRMASIYLA YER ALAN ÇİN’İN VE 41 FİRMA İLE YER ALAN ABD’NİN ARDINDAN ÜÇÜNCÜ OLDU. TÜRKİYE’NİN DÜNYA MÜTEAHHİTLİK PAZARINDAN ALDIĞI PAY DA YÜZDE 4,4 OLARAK AÇIKLANDI.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record), müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” 2021 yılı listesi açıklandı. Türkiye, uluslararası inşaat pazarın yüzde 11,1’lik daralmanın olduğu 2020 yılında, listede 40 firmayla yer aldı.

EN BÜYÜK DARALMANIN OLDUĞU YIL

ENR’nin bültenine göre söz konusu yüzde 11’lik daralmayla 2020’de küresel inşaat sektörü bir önceki yılda 473,1 milyar dolarlık hacmi, 420,4 milyar dolara geriledi. Bu daralmanın listenin yayımlanmaya başladığı 2003 yılından bu yana gerçekleşen yıllık bazda en büyük daralma olduğu ifade edildi. Dünya ekonomisinde büyümeye dönüş beklentileri kapsamında küresel inşaat pazarında ortaya çıkacak fırsatlara da işaret edilirken, ekonomiler toparlanırken altyapı yatırımlarının pazarı destekleyebileceğine, ancak, uluslararası müteahhitlerin bazıları için öngörülemez risklerin halen büyük engel oluşturduğuna dikkat çekildi.

İLK 100’DE 7 TÜRK ŞİRKET

2021 yılı listesinde ilk 100 firma arasına giren Türk müteahhitlerin sayısı 7 oldu. Bir Türk müteahhitlik firması ilk 30 uluslararası müteahhitlik firması arasında yer aldı. Türk inşaat firmalarının elde ettikleri  18,3 milyar dolar tutarında gelir ile Türkiye, küresel pazardan yüzde 4,4 pay alarak ülkeler sıralamasında sekizinci oldu. Türk firmaların faaliyetleri lider pazar Rusya’nın da dahil edilerek değerlendirildiği Avrupa (8 milyar dolar) ve ardından Orta Doğu (5,9 milyar dolar) bölgesinde yoğunlaştı.

Dünyanın en büyük 250 müteahhidi listesine giren 40 Türk şirketleri ise sırasıyla şöyle;

Rönesans, Limak, Ant Yapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur, TAV, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan, Sembol, Kuzu, Kolin, Yüksel, Eser, IC İçtaş, Çalık, İlk, GAP, Polat Yol, Alarko, Dekinsan, Gürbaş, Tepe, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, NATA, Cengiz, MBD, Feka, IRIS, SMK, STFA, Doğuş.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top