KUMLUCA-2 KÖPRÜSÜNÜN YERİNE YAPILAN PANEL KÖPRÜ TRAFİĞE AÇILDI

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU, BARTIN’DA SELDEN HASAR GÖREREK YIKILAN KUMLUCA-2 KÖPRÜSÜ’NÜN YERİNE KURULAN PANEL KÖPRÜNÜN TRAFİĞE AÇILDIĞINI BİLDİRDİ.

Bakan Karaismailoğlu, “Bugün sizlerle birlikte sel felaketinde yıkılan Kumluca-2 Köprümüzün yerine geçici olarak yapılan panel köprüyü hizmete alıyoruz. Köprümüzün montajına 16 Ağustos’ta başlayıp, 22 Ağustos’ta tamamladık. Köprümüzün genişliği 4,26 metre olup, boyu 40 metredir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bartın’da selden en çok zarar gören Kumluca-Abdipaşa Devlet Kara Yolu üzerinde bulunan ve selden hasar görerek yıkılan Kumluca-2 köprüsünün yerine kurulan panel köprünün trafiğe açıldığını bildirdi. Bakan Karaismailoğlu; en kısa sürede kalıcı yolların, köprülerin, bina ve sanat yapılarının da yeniden yapılacağını söyledi.

“700 MAKİNE, EKİPMAN VE YAKLAŞIK BİN PERSONEL İLE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.”

Batı Karadeniz Bölgesinde, selin meydana geldiği 11 Ağustos’tan bugüne kadar, vatandaşın yanında ve yakınında olduklarını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “11 Ağustos tarihinde meydana gelen sel felaketinde; Kastamonu, Bartın ve Sinop illerinde 1228 kilometre uzunluğundaki yol ağımızın 155,5 kilometrelik kesiminde hasarlar meydana gelmiştir. Selin hemen ardından itibaren kapanan yollarımızı açmaya başladık. Bugüne kadar yapılan çalışmalarımızla tüm yol kesimlerimizi bir bir trafiğe açtık. 700 makine, ekipman ve bine yakın personelimizle çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu

“KASTAMONU, BARTIN VE SİNOP’TA YOLLARDAKİ HASARIN ÇOK BÜYÜK BİR KISMI ONARILDI.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, tüm birim ve ekiplerle birlikte milletin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Karaismailoğlu şöyle konuştu:

“Sinop’ta; 564 kilometre yol ağımızdaki 55 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadarki çalışmalarımızda yollarda bakım onarım işleri tamamladık.”

Ayancık Çayı üzerinde kutu menfez kullanılarak; çift yönlü araç trafiğine müsaade eden ve yaya geçidine de imkân veren geçişi, 18 saat gibi kısa bir zamanda hizmete aldıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kastamonu’da; 553 km uzunluğundaki yolun 59,5 kilometrelik kesiminde hasar meydana gelmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte hasarları giderdik. Çalışmalarımız devam etmektedir.

“PANEL KÖPRÜ 6 GÜNDE TAMAMLANDI.”

Selden dolayı, Kozcağız-Kumluca-Abdipaşa İl yolunun 21. kilometresindeki Kumluca-2 Köprüsü’nün yıkıldığını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, “Bugün sizlerle birlikte sel felaketinde yıkılan Kumluca-2 Köprümüzün yerine geçici olarak yapılan panel köprüyü de hizmete alıyoruz. Panel köprü malzemelerimizi selin ertesi günü olan 12 Ağustos’ta Karayolları 12. Bölge Müdürlüğümüzden tırlarla buraya nakletmeye başladık. Köprümüzün montajına 16 Ağustos’ta başlayıp, 22 Ağustos’ta tamamladık. Köprümüzün genişliği 4,26 metre olup, boyu 40 metredir.” bilgilerini verdi.

“KALICI YOLLARIMIZI, KÖPRÜLERİMİZİ, BİNA VE SANAT YAPILARIMIZI EN KISA SÜREDE YENİDEN YAPACAĞIZ.”

11 Ağustos’tan bu yana askeri, sivili, görevlisi ve gönüllüsü ile ve 7/24 esasına göre mücadele verdiklerine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Sel felaketi sonrasında, Sinop Ayancık ve Türkeli’nde bulunan vatandaşlarımızın araçlarıyla tahliyesi için bölgeye arabalı vapur getirdik. Diğer taraftan Türkeli ve Çatalzeytin arasındaki geçişi sağlayana kadar geçen sürede vatandaşlarımızı helikopterlerle sevdiklerinin yanlarına ulaştırdık.  Ayrıca, selin denize taşıdığı tomrukları, römorkörlerimizle ilk defa gerçekleştirilen ağ sistemi kullanarak topladık. Bu şekilde deniz araçlarının seyir emniyetini sağlamış olduk. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Kalıcı yollarımızı, köprülerimizi, bina ve sanat yapılarımızı en kısa sürede yeniden yapacak ve bunların açılışlarını da hep birlikte yapacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top