DOLDER KİMYA, KRATON ÜRÜNLERİYLE FARK YARATIYOR

DOLDER KİMYA, YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA SÜRDÜRÜLEN BİRÇOK ASFALT PROJESİNE, DÜNYANIN ÖNDE GELEN SBS ÜRETİCİSİ KRATON’UN ÜRÜNLERİYLE KATKI SAĞLIYOR.  KRATON’UN GELİŞTİRDİĞİ REJÜVENATOR KATKISI, PROJELERE % 50’NİN ÜZERİNDE GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ASFALT KULLANIM İMKANI VERİYOR. BÖYLECE ÇEVREYE VE ÜLKE EKONOMİSİNE DE KATKI SUNUYOR. AYRICA YENI GELIŞTIRILEN KRATON D 1192 EFT KATKISI ILE DE YENI DENEMELER PLANLANIYOR.

Tüm sektörler gibi pandeminin ilk dönemlerini durgun geçiren Dolder Kimya, asfalt piyasasındaki talebin artmasıyla beraber yol inşaatlarına ve bakım onarım çalışmalarına ağırlık vererek hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Yol Teknolojileri olarak Dolder Kimya yetkilileriyle, sürdürmekte oldukları faaliyet hakkında konuştuk.

ÖNCELİKLE 2020’Yİ SORARAK BAŞLAMAK İSTİYORUM. 2020 YILI DOLDER KİMYA İÇİN NASIL BİR YIL OLDU?

Pandemi süreci ile birlikte 2020 senesi diğer sektörlerde de olduğu gibi Dolder Kimya için de durgun başladı. İlerleyen süreçte pandemi dönemine alışıp piyasanın normalleşmeye başlaması ile beraber işlerimiz ivme kazandı. Yurt içinde asfalt sektöründe geçmiş senelere göre daha az hareketlilik olsa da yılın geneline baktığımızda yurtdışı satışlarımızla birlikte başarılı bir yıl geçirdik diyebiliriz. 2020’de yurt içinde rekabetin iyice arttığı ve belirli sayıdaki ihalelere geçmiş yıllara göre daha fazla firmanın katılımının olduğunu gözlemledik.  Asfalt sektörü haricinde yapıştırıcı ve kauçuk sektörlerinde de başarımızı sürdürdük.

Caner Güven- Satış ve Pazarlama Direktörü

2020 YILINDA HANGİ PROJELERDE YER ALDINIZ? BU PROJELER VE YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Dolder Grup prensipleri doğrultusunda her zaman olduğu gibi kalite ve satış sonrası hizmetimizden ödün vermeden yurt içinde ve yurt dışındaki projelere dünyanın önde gelen SBS üreticisi olan Kraton’un ürünleri ile katkı sağladık. Bununla birlikte İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Trabzon, Mersin, Antalya, Sivas, Kayseri, Konya ve Diyarbakır bölgelerine bağlı projelere ve YİD projelerinde yer aldık.

2021’İN İLK 3 AYINI GERİDE BIRAKTIK. 2021 YILI HAKKINDA NE GİBİ ÖNGÖRÜLERİNİZ VAR?

Her sene olduğu gibi bu sene de Dolder Kimya olarak hedeflerimiz büyük. Yılın ilk çeyreği geçmiş senelere göre daha az hareketli geçti diyebiliriz. Ramazan bayramı sonrası asfalt sezonunun da başlamasıyla beraber talepler artmaya başladı. Aynı zamanda yurt dışı bağlantılarımızı ve hedeflerimizi genişletmeye çalışıyoruz. Bu sene yapılması öncelikli olan yol inşaatlarına ve bakım onarım çalışmalarına ağırlık verileceğini düşünüyoruz.

TÜRKİYE’DE ÇOK SIK ASFALT YENİLEME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR. SİZCE BUNUN SEBEBİ NEDİR?

Türkiye’de karayolu taşımacılığı diğer ulaştırma yöntemlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Modifiye edilmeden üretilen asfalt, zaman içerisinde tekerlek izi ve çatlak oluşumu gibi deformasyonlara maruz kalmaktadır ve bu da asfaltın ömrünü kısaltmaktadır. Mevcut yolların artan trafik yükü ve iklim koşullarına daha uzun süre dayanabilmesi için modifiye edilerek üretilmesi gerekir. Şartnamelerin bu kriterler göz önüne alınarak revize edilmesi hem mevcut yolların iyileştirilmesi hem de ülke ekonomisine sağlayacağı katkı açısından önemlidir.

AR-GE ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Dolder Kimya olarak temsil ettiğimiz Kraton firmasının ürün gamında toz ve granül malzemeler yer almaktadır. AR-GE kapsamında granüle göre daha hızlı çözünebilen Kraton D1192 ETF katkımız ile en kısa zamanda bir projede deneme kesimi yapmak istiyoruz. Kraton firmasının bunun dışında geliştirdiği rejüvenator(gençleştirici) katkısı bulunmaktadır. Bu katkı dizayna bağlı olarak yol yapımlarında %50 ve üzeri RAP(geri dönüştürülmüş asfalt) kullanım imkânı sağlamaktadır. Kraton Slyvaroad RP 1000 katkısı ile yapılan denemelerden çok olumlu sonuçlar aldık. KGM’nin bu konu ile ilgili belirli bölgeler için projeleri bulunmaktadır. Hem çevre duyarlılığına hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu tür projeleri heyecanla beklemekteyiz.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Dolder Kimya olarak ülkemizi kuzeyden güneye ve batıdan doğuya daha geniş yol ağı ile birleştirmek için planlanan projelerin tercih edilen tedarikçisi olmaya devam etmek istiyoruz. Firmamızın güçlü organizasyon yapısı, çalışanlarımızın tecrübe ve teknik bilgisi, temsilcisi olduğumuz markaların kalitesi ve AR-GE gücü ile hedeflerimize emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top