DNIPRO HAVALİMANI PROJESİ’NE ONUR TAAHHÜT İMZASI

UKRAYNA’NIN EN ÖNEMLİ İNŞAAT PROJELERİNDEN BİRİ OLAN DNIPRO HAVALİMANI PROJESİ’NİN PİST, TAKSİ YOLLARI, APRONLAR, ALTYAPI VE ELEKTROMEKANİK İŞLERİNİ ONUR TAAHHÜT ÜSTLENDİ. UKRAYNA EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN DNİPRO ŞEHRİNDE İNŞA EDİLECEK HAVALİMANININ HİZMETE AÇILMASI İLE BERABER ŞEHRİN ÖNEMLİ BİR TİCARET MERKEZİNE DÖNÜŞMESİ BEKLENİYOR. MAKİNA MARKET OLARAK ONUR TAAHHÜT’ÜN UKRAYNA GENEL DİREKTÖRÜ EMRE KARAAHMETOĞLU İLE PROJE HAKKINDA KONUŞTUK.

Türkiye’nin en önemli inşaat firmalarından biri olan Onur Taahhüt, 500 personel ve 300 makine ile Dnipro Havaalanı projesinde çalışmaya hazırlanıyor. 18 yıldan bu yana Ukrayna’da yol, alt yapı, köprü, havaalanı gibi birçok projede yer alan Onur Taahhüt, Dnipro havaalanı projesinin dışında 20’den fazla şantiyede çalışmalarına devam ediyor.

UKRAYNA DNIPRO HAVAALANI PROJESİ’Nİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Emre KARAAHMETOĞLU – Onur Taahhüt Ukrayna Genel Direktörü

Dnipro, Ukrayna’nın sanayi bakımından en büyük ikinci şehri olarak geçiyor. Bu proje Dnipro havaalanını uluslararası havaalanına dönüştürmek için birkaç senedir sürekli gündeme geliyordu. Bu kapsamda geçen sene ilk ihaleye çıkıldı. Çok rekabetçi bir ihalenin ardından düşük fiyat veren bir Ukrayna firması ihaleyi kazandı. Fakat ihaleyi kazandığı fiyatlarla projenin tamamlanamayacağı anlaşılınca ihale iptal edildi. Sonrasında ihalede bir takım revizyonlar yapılarak tekrarlandı. Yeni çıkan sonuçta da ihaleyi biz kazandık. Havaalanı tamamlandığında doğu bölgesinin en büyük uluslararası havaalanı olacak. Dnipro şehrinin nüfusu yaklaşık 1 milyon fakat bölge nüfusu 3-4 milyonu buluyor. Bu projede bizim üstlendiğimiz kısım; havaalanının hava tarafı olan pist, taksi yolları, apronlar aynı zamanda bununla ilgili altyapı ve elektromekanik işlerin yapılmasıdır. Proje kapsamında mevcut PAT sahalarına ek yeni PAT sahaları da inşa edilecek. Yapılacak bu yeni PAT sahaları en büyük uçak boyutu olan A380 klasına uygun olarak tasarlanacak. Havaalanının terminal binası işletme hakkını devletten daha önce alan firma, şuanda yenileme çalışmalarına devam ediyor.

PROJENİN UKRAYNA İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Ukrayna’da bilindiği gibi Cumhurbaşkanının inisiyatifi ile son iki senedir Büyük İnşaat Programı süreci başladı. Bu kapsamda yollar, otoyollar, havalimanları, köprüler, okullar, hastaneler ve birçok diğer yatırımlar yapıldı. Ukrayna çapında birçok havaalanı yenilenmeye veya baştan inşa edilmeye devam ediliyor. Küçük şehirlerde yer alan havaalanlarında küçük kapsamlı renovasyon projeleri yapılıyor. Dnipro gibi büyük şehir havaalanları büyük bir bölgeye hitap ettiği için ve bölge ekonomisinin ülke ekonomisindeki katkısından dolayı yeniden inşa ediliyor. Dolayısıyla bu uluslararası havaalanının o şehre de ülkeye de büyük katkı sağlaması bekleniyor. Çok fazla ticaret faaliyeti yürütülen bir şehir olduğundan dolayı ekonomiye çok fazla katkı sağlıyor. Yeni bir Havaalanının da devreye girmesi ile şehirde bir dinamo etkisi yaşanacak ve ekonomiye katkısı hızlanacak. Bunun yanı sıra bölgedeki yolların çoğu yapılmış durumda ve biz onlara da katkı sağlıyoruz.

 

ONUR TAAHHÜT İÇİN UKRAYNA DNİPRO HAVAALANI PROJESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Onur Taahhüt’ün Ukrayna’da 18 senelik bir geçmişi var. Bugüne dek Ukrayna’da birçok yol, altyapı, otoyol projelerini üstlenmiştir. Firma olarak başka ülkelerde birçok havaalanı tecrübemiz olmasına rağmen Ukrayna’da bu sektörde bir fırsat elde edememiştik. Bunca senedir hizmet verdiğimiz bu ülkede böyle güzel bir projede hizmet verecek olmamız bizi daha da heyecanlandırdı. Daha önce Zaporijya’da ve Lviv’de küçük çaplı havaalanları da yaptık.

BU PROJEDE KAÇ KİŞİLİK BİR EKİPLE YER ALACAKSINIZ? PROJE KAPSAMINDA KAÇ ADET İŞ MAKİNESİ KULLANIMI OLACAK? DETAYLARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Hazırlanan ön iş programına göre yaklaşık 500 kişilik personel ve 300 adet makine ile projede çalışılacağı ön görülüyor. Şuan idare ile sözleşme sürecindeyiz, sözleşmenin imzalanmasının hemen sonrasında bu sene içerisinde projeye başlamayı planlıyoruz. Projede mobilizasyona devam ederken aynı süreçte imalatların yapılması da planlanıyor. Proje kapsamında yapılacak işlerin miktarları büyük olduğundan proje kapsamında kullanılacak makineler ağır iş makineleri olacak. Bu kapsamda kazı, dolgu, tesviye, sıkıştırma, nakliye, beton serme ekipmanları kullanılacak.

OLDUKÇA GENİŞ VE ÇEŞİTLİ BİR MAKİNE PARKINA SAHİPSİNİZ. PARKINIZDAKİ MAKİNELERİ VE MARKALARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Türkiye’nin belki de en büyük makine parkına sahip firmasıyız, o anlamda zaten çok ünlüyüz. 7500’ün üzerinde makinemiz var. Bu makineler arasında asfalt-beton-agrega-prekast üretim tesisleri, kazı-dolgu-tesviye-sıkıştırma ekipmanları, asfalt ve beton sergi finişerleri, beton ekipmanları, tünel ekipmanları, özel amaçlı ekipmanlar, nakliye ekipmanları yer alıyor. İş makinelerinde Caterpillar, Komatsu, Volvo, Sumitomo, Hitachi, Hidromek, Tamrock, Bauer, JCB, Liebherr, Zoomlion ve Terex tercih etmekteyiz. Üstyapı ekipmanlarında ise Wirtgen, Vögele, Bomag, Hamm ve Ammann çoğunlukla tercihimizdir. Nakliye grubunda Man, Mercedes, Volvo, Renault, Scania ve Mack markalarını kullanmaktayız. Son olarak üretim tesislerinde ise Marini, Ammann, Cedarapids, Metso, Nace, Özfen ve Terex ile çalışmaktayız.

ŞU ANDA BÖLGEDE HAVALİMANI DIŞINDA HERHANGİ BİR PROJEDE ÇALIŞIYOR MUSUNUZ?

17-18 sene Ukrayna’da binlerce kilometre yol yaptık. Şu anda yaklaşık 20’nin üzerinde şantiyemiz olup birçok projeye hizmet etmekteyiz. Devam eden önemli projelerimizden biri ise Zaporijya Askılı Köprüsü İnşaatıdır.

 

BÖLGEDE BU ZAMANA KADAR GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ PROJELER HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Bölgede gerek şehirlerarası gerekse uluslararası koridor yolları olarak bütün yolların yapımında bulunduk. Hem yerel bütçeli işlerde hem de Uluslararası Finanslı (Dünya Bankası, EBRD, EIB) işlerde yer alıp bu projeleri başarıyla, zamanından önce ve yüksek kalite standartlarında tamamladık.

UKRAYNA’DA ONUR TAAHHÜT OLARAK SIKÇA TERCİH EDİLMENİZİN SEBEBİ NEDİR?

Biz ilk günden beri bütün projelerimizi tamamen ilk heyecanımızla ve her projeye aynı şekilde yaklaşan bir firma olduk. Aldığımız her projeyi zamanından önce bitirmeye ve son derece kaliteli bir şekilde tamamlamaya özen gösteriyoruz. Hem Ukrayna’da hem uluslararası alanda çok tecrübeli bir kadromuz bulunuyor. Uluslararası deneyimimizi Ukrayna’ya güzel bir şekilde yansıtmamızda deneyimli kadromuzun çok büyük bir etkisi var. Bunun yanında çok büyük bir makina parkımız var, bu da bizim projelere çok kısa zamanda hızlıca mobilize olup hemen başlamamıza ve dolayısı ile hızlı bir şekilde reaksiyon göstermemize sebep oluyor. Biz bütün projelerimizi ilk günden beri çok hızlı ve kaliteli bir şekilde yapıyoruz. Bizim ilk gün yaptığımız yolun kalitesi şu anda bile hala iyi durumda, bu yüzden hem Ukrayna Otoriteleri, İşverenleri, Bakanları, Cumhurbaşkanları, Başbakanları hem de Ukrayna Halkı tarafından örnek gösterilen bir firma olduk. Ayrıca Ukrayna’daki diğer yerel firmalara da örnek oluyoruz.

 

BÖLGEDEKİ ÇALIŞMA ŞARTLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ? GENELLİKLE TEDARİKÇİLERİNİZİ TÜRKİYE’DEN Mİ SEÇİYORSUNUZ?

Biz 18 senedir Ukrayna’dayız, bizim için yabancı bir ülke değil artık burası. Bizim için kendi evimiz gibi. Dolayısıyla çoktan buradaki çalışma düzenine, şekline adapte olmuş durumdayız. Bu bizim ayrı bir avantajımız tabi ki. Son birkaç senedir yollara yapılan yatırımların oluşturduğu rekabet günden güne fazlalaşmaya başladı. Birçok firma var zaten Ukrayna’da. Şuanda ülkede faaliyet yürüten 50-60 tane yerel firma var.  Bu firmalardan 10 tanesi iyi ve kaliteli işler üretmeye başladılar. Ayrıca kendilerini de çok çabuk geliştiriyorlar. Tedarikçilerimizi genelde Ukrayna’dan alıyoruz. Yol yaptığımız için yolla ilgili bütün malzemeler zaten Ukrayna’da var. Projeler kapsamında bulunmayan bazı özel kalemler olduğu zaman tabi ki ilk tercihimiz Türkiye oluyor.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Onur Taahhüt bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonra da almış olduğu projeleri aynı özen ve titizlikle, hızlı ve kaliteli bir şekilde teslim ederek çalıştığı ülkenin otoritelerine ve halkına güven vermeye devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top