Asfalt Finişerleri Küresel Pazar Raporu 2022: Ukrayna-Rusya Savaşı Etkisi

Trendleri takip ederek pazar büyüklüğünü ve gerçek zamanlı olarak izlenen 100 bin sektör kaynağını inceleyen ödüllü pazar araştırmacısı Reportlinker, “Asfalt Sericileri Küresel Pazar Raporu 2022: Ukrayna-Rusya Savaşı Etkisi” başlıklı raporunda asfalt sericileri ve Ukrayna-Rusya savaşının pazara olan etkisini inceledi.

2021’de 1,72 milyar dolarlık değerde olan küresel asfalt finişerleri pazarının 2022’de %11,4 bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) 1,92 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı, Covid-19 salgınının yarattığı ekonomik yıkımın toparlanma şansını alt üst etti. İki ülke arasındaki savaş; birçok ülke üzerinde ekonomik yaptırımlara, emtia fiyatlarında artışa ve dünya çapında birçok pazarı etkileyen tedarik zinciri kesintilerine yol açtı. Bu sorunların yaşandığı pazarlardan biri de asfalt finişerleri küresel pazarı oldu.

Asfalt finişerleri pazarındaki başlıca oyuncular

Asfalt finişeri; asfalt tabakasını yol yüzeyine dağıtan, şekillendiren ve sıkıştıran bir makine. Kısmen sıkıştırılmış asfaltı düz yüzeylere dağıtan bu makineler; yol, otopark, köprü ve benzeri yerlerin yapımında kullanılıyor. Asfalt finişerleri pazarı da; asfalt plenti makinesi, motorlu greyder, yol silindiri, sıkıştırıcı, hidrolik kontrolör, tahrik rayları, hazne, besleme konveyörü ve tekerlekli traktör-kazıyıcı satışlarından oluşuyor. Pazardaki başlıca oyuncular arasında; Volvo Construction Equipment Corporation, Caterpillar Inc, Weiler, Zoomlion Company Limited, Dynapac, Bomag GmbH, XCMG Construction Machinery Company, Sany Heavy Industries Limited, Ammann Group, Astec Industries Inc, Fayat Group, LeeBoy, Sumitomo İnşaat Makineleri, Wirtgen Group ve John Deere Co yer alıyor.

2021’de asfalt finişer pazarı rekortmeni ‘Asya-Pasifik’ oldu

Asfalt finişer pazar raporu; Asya-Pasifik, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika bölgelerini kapsıyor. 2021’de bu bölgeler arasında asfalt finişer pazarı rekortmeni Asya-Pasifik oldu. Rapor; asfalt finişerleri endüstrisi küresel pazar büyüklüğü, bölgesel paylar, asfalt finişerleri pazar payına sahip rakipler, ayrıntılı asfalt finişerleri pazar segmentleri, pazar eğilimleri ve fırsatları dahil olmak üzere asfalt finişerleri pazar istatistiklerini ortaya koyuyor. Endüstrinin mevcut ve gelecekteki senaryosunun derinlemesine bir analizi olan raporda verilen bilgiler ışığında asfalt finişerleri endüstrisinde gelişmenin önü açılıyor.

Gelir hesaplamaları

Piyasa değeri, işletmelerin belirtilen pazar ve coğrafyada satılan mal ve/veya hizmetlerden; satış, hibe veya bağış yoluyla elde ettikleri gelirlerin para birimi (aksi belirtilmedikçe ABD Doları cinsinden) olarak tanımlanıyor. Gelirler, belirli bir coğrafya için tüketim değerleridir. Yani, üretim nerede gerçekleşirse gerçekleşsin; belirtilen pazarda, belirli bir coğrafyadaki kuruluşlar tarafından elde edilen gelirlerdir. Tedarik zinciri süresince eklenenler veya diğer ürünlerin bir parçası olarak yeniden satılanlardan elde edilen gelirleri içermiyor.

Artan nüfusa bağlı olarak yaşanan trafik sorunu asfalt finişerleri pazarına etki ediyor

Karayolu trafiği, tek başına veya gruplar halinde herhangi bir otoyolda seyahat eden yayaları, binilen veya sürü halindeki hayvanları, araçları, tramvayları ve diğer taşıtları içeriyor. Trafikte sıkışmaların yaşanmasına, nüfus artışı sebebiyle yaşanan artan araç sayıları neden oluyor. Karayolu trafiğindeki bu artış, daha iyi bağlantı ihtiyacı gerektiriyor. Bu da yol inşa etmek için asfalt finişerlerine olan talebin artacağı anlamına geliyor. Yani, dünyanın çeşitli yerlerinde artan karayolu trafiğinin asfalt kaplama pazarına ivme kazandırması bekleniyor. Örneğin; ABD Ulaştırma Bakanlığı’na göre, 2021 yılının Mart ayında tüm otoyollarda ve caddelerde yapılan seyahatler %19,0 (+42,0 milyar araç mili) arttı. Ayrıca 2021’de Büyük Britanya’daki karayolu trafik tahminlerine göre, İngiliz karayollarında bir önceki yıla göre %11,9 artışla 297,6 milyar araç mili (BVM) kullanıldı. Bu artışlar doğrudan asfalt finişerleri pazarına etki ediyor. Bu doğrultuda 2026 yılında asfalt finişer pazarının %9,5’lik bir YBBO ile 2,76 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Asfalt finişeri pazarı, teknolojik gelişmelerle popülerlik kazanıyor

Teknolojik ilerlemeler asfalt finişeri pazarının popülerlik kazanmasını sağlıyor. Pazarda faaliyet gösteren büyük şirketler de konumlarını güçlendirmek için yeni teknolojik çözümler geliştirmeye odaklanıyor. Asfalt finişeri pazarı bu sayede uzaktan algılama ve kazıma kontrol sistemleri teknolojisinin yardımıyla inşaatta otonom operasyonları otomatikleştiren 3D asfaltlama teknolojisinin ortaya çıkışına tanık oldu. Ayrıca örnek göstermek gerekirse, ABD merkezli bir endüstriyel teknoloji şirketi olan Trimble, Şubat 2021’de 3D asfalt kaplama kontrol sistemleri için yeni nesil platform olan Trimble Roadworks 3D Asfaltlama Kontrol Platformunu piyasaya sürdü. Trimble Roadworks, kaplama üretimini ve sürdürülebilirliği önemli ölçüde artırabilen, son derece hassas ve otonom bir 3D tabla kontrol teknolojisi. Bu teknoloji; asfalt kullanımını, atıkları ve taşmaları azaltmakla beraber, projeleri zamanında ve bütçe dahilinde bitirmek için doğrudan tasarım yapıyor.

Sektörden gelişmeler

Otoyol inşaat malzemelerinin üretiminde kullanılan bir ağır makine üreticisi olan ABD merkezli Gencor Industries Inc, Temmuz 2020’de açıklanmayan bir bedel karşılığında Volvo – Blaw-Knox’u satın aldı. Yol kaplama ekipmanı üreten ABD merkezli bir şirket olan Blaw-Knox üzerinden yapılan anlaşma, Gencor’un Volvo CE’nin mevcut Kuzey Amerika finişerini üretmesine ve geliştirmesine olanak tanıyor. Ortaya çıkarılan ürün grupları yine Blaw-Knox markası altında pazarlanacak.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top