6,2 milyar TL’lik tünelde ışık göründü

Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında hizmete açılan, 6 milyar 210 milyon TL’lik toplam proje bedeli bulunan Ordu Çevre Yolu’nun, ikinci etabında yer alan, 440 metre uzunluğundaki çift tüplü Akçetepe Tüneli’nde son perde kaldırıldı.

Karadeniz Sahil Yolu Projesi çerçevesinde olan ve 2019 yılında ilk etabı tamamlanarak hizmete açılan, ‘Türkiye’nin en pahalı çevre yolu projesi’ olarak lansa edilen Ordu Çevre Yolu’nun ikinci etabında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam proje bedeli 6 milyar 210 milyon TL olan, 21,4 kilometre uzunluğa sahip olan Ordu Çevre Yolu projesinin ikinci etabında yer alan, 440 metre uzunluğundaki çift tüplü Akçetepe Tüneli’nde son perde, düzenlenen ‘ışık görme’ töreniyle kaldırıldı. Törende iş makinesi ile yapılan yıkım çalışmasının ardından tünel içerisindeki perde duvar ortadan kaldırılarak, ışığın görünmesi sağlandı. Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile ilçe belediye başkanları, ilgililer ve protokol üyeleri katılım sağladı.

11 kilometrelik alanda çalışmalar devam ediyor

Toplamda, 9 bin 492 metre uzunluğunda 6 çift tüp tünel, 3 bin 676 metre uzunluğunda 11 çift köprü ile birlikte 414 metre uzunluğunda 5 tek köprü ve farklı seviyeli kavşağın yer aldığı Ordu Çevre Yolu projesinin 11 kilometrelik ilk bölümünü, 3 Mart 2019 tarihinde düzenlenen törenler hizmete açıldı. Ordu Üniversitesi ve yapımı devam eden Ordu Şehir Hastanesi’ne de bağlantısı bulunan yol, ulaşımı kolaylaştıracak hem de şehrin trafik akışını kolaylaştıracak. Çevre yolunun, geri kalan 11 kilometrelik bölümünde ise çalışmalar hızla devam ediyor.

40 dakikalık yol, 15 dakikaya inecek

Ordu trafiğini ciddi oranda rahatlatacak ve transit geçişleri hızlandıracak proje, şuanda 40 dakika olan yol mesafesini 15 dakikaya kadar indirecek. Projenin tamamlanması ile birlikte bir yılda 6 bin 248 ton emisyon azalımı olacak. Ayrıca zamandan 198 milyon TL, akaryakıttan 31 milyon TL olmak üzere yıllık yaklaşık 229 milyon liralık tasarruf sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top