TMB, Ukrayna Altyapı Bakanlığı Heyetini konuk etti

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Altyapı Bakan Yardımcıları Anna Yurchenko ve Mustafa-Masi Nayyem başkanlığındaki Ukrayna Heyeti’ni ağırladı. Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarıyla bir araya gelen heyet ile Ukrayna’nın yeniden inşası konusunda mutabakat zaptı imzalandı.

Yaklaşık 70 firmanın katıldığı toplantıda TMB ile Ukraynalı yetkililer arasında öncelikli projeler ele alındı. Toplantıda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TMB Başkanı M. Erdal Eren, Türk müteahhitlerin, Ukrayna’nın yeniden inşası konusunda en doğru seçim olacağını söyledi.

Dünya Bankası, 60 milyar dolarlık zarar hesapladı

Konuk Bakanlardan Anna Yurchenko, Dünya Bankası’na göre Ukrayna alt ve üstyapısında şu ana kadar oluşan zararın 60 milyar doların üzerinde olduğunu aktardı. Yurchenko, Ukrayna hükümeti ve donör ülke ile kuruluşlarca finanse edilecek projeler arasında ilk etapta hasar görmüş olan çok sayıda yol, köprü, demiryolu, enerji altyapısı, hastane ve okul gibi sosyal yapıların bulunduğunu belirtti.

Ukrayna, Türk müteahhitler için önemli bir ortak

Sürecin gelişerek devam edeceğine inandığını dile getiren Eren, Ukrayna’nın Türk müteahhitler için önemli bir ortak olduğunu vurgulayarak, ülkede savaş öncesinde son derece aktif olan sektörün toplam 8,7 milyar dolarlık 231 proje üstlendiğini ve son olarak bazı TMB üyelerinin de ülkedeki kritik altyapı unsurlarının onarım ve yeniden inşası için faaliyetlerine başladığını ifade etti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top