Türkiye’yi Kafkasya’ya bağlayacak projede çalışmalar hız kazandı

Doğu Anadolu Bölgesinde ulaşımı rahatlatacak Ardahan’da bulunan ve proje başlangıcı 2017 yılı olan 4 bin 957 metre uzunluğundaki Ilgar Tüneli’nde çalışmalara ara verilmeden devam ediliyor. İnşaat alanında incelemelerde bulunan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, “Ilgar Tüneli’nin bitimiyle, Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Orta Asya ve Kafkaslara açılan kapısı olan Posof Türkgözü Sınır Kapısı çok daha güvenli ve önemli bir uluslararası ulaşım ve taşımacılık hizmetinin geçiş noktası olacak” dedi.

Kars Karayolları Bölge Müdürü Behçet Eren, Damal İlçe Kaymakamı Burak Keser ve diğer yetkililer ile birlikte tünelin yapıldığı alana giden Vali Öner, Türkiye ve Orta Asya, Kafkasya arasında köprü görevi görecek tünelin giriş noktasında ve tünel içerisinde incelemelerde bulundu.

“Ilgar Tüneli ile Posof Türkgözü Sınır Kapısı çok daha güvenli olacak”

Bölgede arazi ve toprak yapısının zor olduğunu belirten Vali Öner, “Ilgar Tüneli bittiğinde 4,957 metre uzunluğunda olacak, şu an yaklaşık 450 metrelerde çalışmalar devam ediyor. Toprak yapısı nedeniyle zor bir tünel, dolayısıyla çok hızlı çalışılamıyor. Ama şu an heyetimizle birlikte aktif olarak devam eden çalışmaları yerinde gözlemledik ve çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini gördük.

Bu çalışma tamamlandığında ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz oldukça önemli bir tünele sahip olacak. Bu tünelle birlikte hem Posof ilçemiz güvenli bir ulaşıma kavuşacak hem de ülkemizin ve ilimizin Gürcistan üzerinden Orta Asya ve Kafkaslara açılan kapısı olan Posof Türkgözü Sınır Kapısı çok daha güvenli ve önemli bir uluslararası ulaşım ve taşımacılık hizmetinin geçiş noktası olacak” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top