Yol onarımında kullanılacak otonom robot, ilk kez test ediliyor

Robotiz3d Ltd firması tarafından geliştirilen ARRES (Otonom Yol Onarım Sistemi) PREVENT adı verilen otonom yol onarım makinesi, yapay zekadan aldığı güç ile hassas yol onarımında kullanılmak için tasarlanıyor. Yollardaki çukur ve çatlakları onarmak için üretilen otonom robotun ilk kez yollarda test edilmesi bekleniyor.

Dünyada bir ilk olacak olan ARRES (Otonom Yol Onarım Sistemi) PREVENT adı verilen robot, şu ana kadar yalnızca laboratuvarda test edildi ancak bu yılın başlarında bir test için İngiltere’nin doğu bölgesindeki Hertfordshire yollarına çıkıyor. Yapay zeka teknolojisini kullanan ARRES (Otonom Yol Onarım Sistemi) PREVENT adı verilen bu makine, çukurları ve çatlakları onarmak için ilk kez yollarda test edilmesi bekleniyor. ARRES testlerden başarılı geçerse, yollarda meydana gelen çukurların ve çatlakların yama ve onarım işlerinde kullanılabilecek. Bu aşamayla birlikte önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanabileceği bekleniyor.

Hertfordshire yollarında dolaşacak olan robot

2020’den beri geliştirilen ARRES, türünün ilk örneği.  Robot, teknoloji şirketi Robotiz3d ve Liverpool Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından Hertfordshire İlçe Konseyi [HCC] Karayolları Mühendisleri ile ortaklaşa geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top