Yerköy-Kayseri hızlı tren hattına UKEF ile 1,2 milyar euro finansman desteği

Uluslararası ihracat kredi kuruluşları, Birleşik Krallık İhracat Kredi Kuruluşu (UKEF) önderliğinde Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlayacaklarını açıkladı.

Uluslararası ihracat kredi kuruluşları, Birleşik Krallık İhracat Kredi Kuruluşu (UKEF) Avusturya, İtalya ve Polonya ihracat kredi kuruluşları ile İslami Yatırım ve İhracat Kredi Sigortası Kurumu (ICIEC), Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlayacaklarını duyurdu. Kayseri ve Yerköy arasında hayata geçirilecek yeni yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattının kredi sözleşmesi için İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğunda imza töreni gerçekleşti. 

Yerköy-Kayseri güzergahı ile emisyon değerleri azalıyor

Mitsubishi UFJ Financial Group, yetkilendirilmiş lider düzenleyici kuruluş olarak finansmanın sağlanmasında rol alacak. Söz konusu finansman, UKEF’in Avusturya’nın OeKB, İtalya’nın SACE ve Polonya’nın KUKE kuruluşlarıyla oluşturduğu partnerlik sonucunda ihracat kredi kuruluşlarının Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için sağlayacağı 1,027 milyar euro ve ICIEC’nin ayrıca sağlayacağı 220 milyon euroyu kapsıyor. Finansmanın, 140 kilometrelik düşük karbonlu elektrikli demir yolu hattının geliştirilmesine katkıda bulunması öngörülürken, Türkiye’nin düşük karbonlu demir yolu ağını genişletmesine, kara yolu sıkışıklığını azaltmasına ve Yerköy-Kayseri güzergahındaki net emisyonları yılda 6 bin 500 ton karbondioksit eşdeğerinin üzerinde azaltmasına yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

“Demiryolu projeleri şehirlerin imajına önemli ölçüde katkı sağlıyor”

Birleşik Krallık İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, törende yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattı kredi sözleşmesinin İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin daha da güçlenmesi için güzel bir anlaşma olduğunu belirtti. Bakan Badenoch, Türkiye’nin büyük ekonomisi ve stratejik konumu ile Birleşik Krallık için büyük iş fırsatları sunduğunu belirterek, “Türkiye ile yeni ticari ilişkilerimize imkan sağlayacak görüşmelere başlamaktan da büyük bir heyecan duyuyorum” açıklamalarında bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez ise “Bu projenin hayata geçirilmesinin, standart demiryolu bağlantısı açısından ülkemiz için çok değerli olacağına inanıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla büyük şehirler ve çevre bölgeler arasındaki erişilebilirlik artacaktır. Bu tür demiryolu projeleri şehirlerin ve bölgesel merkezlerin imajına ve erişilebilirliğine önemli ölçüde katkı sağlıyor ” ifadelerini kullandı. Törende bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ise sürdürülebilir, güvenli, etkin ve verimli bir ulaşım altyapısı oluşturmanın her zaman öncelikleri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top