UKRAYNA’DA KALİTELİ ASFALT ÜRETİMİNDEKİ TERCİH: SIGMA

SIGMA ASFALT PLENTLERİ, DÜNYADAKİ ASFALT ÜRETİCİLERİNİN TERCİHLERİ ARASINDA ÖNEMLİ BİR YER EDİNDİ. BU KAPSAMDA SIGMA’NIN SAATTE 240 TON SICAK ASFALT ÜRETİMİ YAPAN PRİMA SGM 240 MODELİ UKRAYNALI BİR FİRMA TARAFINDAN DAHA TERCİH EDİLDİ. FİRMADA ASFALT PLENTİ TEKNİK MÜDÜRÜ OLARAK GÖREV ALAN NAZAR LYSYİ, “SICAK KARIŞIM ÜRETİMİNDE SAATTE 255 TON KAPASİTEYE KADAR ÇIKTIK. SİGMA ASFALT PLENTLERİNİ EN İYİ SEÇİM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ” DEDİ.

Ukrayna’da ilk kez 2020 yılında asfalt plent tesisi kurulumunu gerçekleştiren Sigma, bölgede pazar faaliyetlerini arttırarak yeni teslimatlara imza atıyor. Ukrayna’da asfalt üretimi faaliyetinde bulunan bir başka firma da bu yıl satın aldığı Sigma’nın asfalt plentiyle üretimine devam ediyor. Saatte 240 ton sıcak asfalt üretim kapasiteli PRIMA 240 modeli asfalt plenti Ukrayna’da başarıyla görev yapıyor. Plenti tercih eden firmanın Asfalt Plenti Teknik Müdürü Nazar Lysyi, “Plent seçimi yaparken, Ukrayna’da mevcut agrega cinslerini dikkate alarak yüksek kalitede asfalt üretimini garanti edebilecek bir tesis tercih etmeye çalıştık. Bu kapsamda Sigma’nın Prima SGM 240 modelini tercih ettik. Firmamız, Ukrayna’da önemli projeleri SIGMA asfalt plentiyle tamamladı. Yeni projelerimiz için de gelecekte SIGMA plent alımını düşünüyoruz” dedi.

“SIGMA PRIMA 240 MODELİNİ TERCİH ETTİK”

Nazar LYSYI – Asfalt Plenti Teknik Müdürü

Sigma yetkilileri ile ilk olarak 2019 yılında Münih’teki BAUMA Fuarı’nda karşılaştıklarını ifade eden Nazar Lysyi, “Sigma, 2019 Bauma Fuarın’da saatte140 ton kapasiteli asfalt plentini sergiliyordu. Bu fuarda Avrupalı üreticilerin plentlerinde kullandığı gelişmiş teknolojilerin SIGMA plentlerde de mevcut olduğu gördük. Fuardaki incelemelerimiz sonunda firma ile ayrıntılı bir şekilde görüşmeye karar verdik. Sigma’nın Ukrayna temsilcisi ile saatte 240 ton kapasiteli plent için görüşmelere başladık. Firma bizi üretim tesisini görmemiz için Ankara’ya davet etti. Ankara’da üretimi ve fabrikadaki sevkiyata hazır üniteleri inceledik. İncelemelerimiz sonucunda firmanın asfalt tesisinin saatte 240 tonluk üretim kapasitesini gerçekleştireceğine ikna olduk. Gerçekten de tesis bu kapasiteye ulaşıyor ancak biz şu anda rutubetin biraz artması nedeniyle saatte 235 tona kadar üretim yapabiliyoruz. Plentin, SMA aşınma tabakası üretiminde ise kapasite saatte 180-190 ton civarında devam ediyor. Biz bu üretim değerlerinden son derece memnunuz” ifadelerini kullandı.

SAATTE 255 TON ÜRETİM KAPASİTESİ

Teslimat sürecinin pandemi nedeniyle aksadığını fakat Sigma’nın teslimat sürecindeki yönergelere tam olarak uyduğunu söyleyen Asfalt Plenti Teknik Müdürü Nazar Lysyi, “Firma, üretim ve sevkiyat ile ilgili kontratta yazılan teslimat günlerine tam olarak uydu. Ancak sevkiyattan hemen sonra pandemi süreci ortaya çıktı. Sınırlar kapatıldığından montaj ve devreye alma işlemleri bir süreliğine ertelendi. Sınırların tekrar açılmasıyla Sigma ve temsilci firma teknisyenleri nezaretinde montaj başladı. Montajın bitiminde teknisyenler birkaç hafta daha sahada kalarak üretimi denetlediler. Bu dönemdeki test çalışmalarında, plent kısa süreli de olsa klasik sıcak karışım üretiminde saatte 255 ton kapasiteye kadar çıktı” açıklamalarına yer verdi.

12 AYDA 300 BİN TON ASFALT ÜRETİMİ

Plentin ilk kurulduğu zamanlarda kullanımda bazı aksaklıklar yaşadıklarını ifade eden Nazar Lysyi, “Sigma asfalt plentiyle ilk çalışmaya başladığımızda SMA (taş mastik) asfalt üretiminde karıştırıcı altındaki yönlendirme klapesinde yapışmalar oldu. Firma, bu sorunu derhal revizyon yaparak çözdü. İkinci plentimiz imal edilirken bu sorun giderilerek üretim gerçekleşti. Aradan geçen 12 aylık sürede 300 bin tondan fazla yüksek kaliteli sıcak asfalt karışımı üretimi gerçekleştirdik. Hatta bir dönem, acil bir siparişi yetiştirmek için plentte 16 bin ton asfaltı hiç ara veremeden ürettik. Bu süreç operatörler ve teknisyenlerin planlanan vardiya değişimlerini aksatmadan gerçekleşti” dedi.

“YENİ PROJELER İÇİNDE SIGMA ASFALT PLENTLERİNİ TERCİH EDECEĞİZ”

Üretilen asfaltı, üstlendikleri proje faaliyetlerinde kullandıklarını aktaran Nazar, “Genellikle, üretilen asfaltın büyük çoğunluğunu kendi projelerimizde kullanıyoruz. Zaman zaman işbirliği yaptığımız firmalara da ürettiğimiz asfalttan satıyoruz. Firmamız, Ukrayna Başkanlık Programı olan “Big Construction” projesi kapsamındaki çeşitli projeleri, SIGMA asfalt plentiyle tamamladı. 2020 yılındaki bu çalışmaların olumlu sonuçlarını takiben, 2021 yılında bir adet SIGMA plent daha satın aldık. Bu plent de bu yıl içinde başarıyla üretime geçerek 70 bin tondan fazla sıcak asfalt üretimi gerçekleştirdi. Önümüzde ki yıllarda gerçekleştireceğimiz yeni projeler için de SIGMA plenti tercih edeceğiz. Sigma asfalt plentlerini en iyi seçim olarak değerlendiriyoruz. Başka bir firmanın da üçüncü bir SIGMA plenti ile Vinnytsia bölgesinde çalıştığı bilgisini aldık” açıklamalarıyla sözlerini sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top