Türkiye’de asfalt üretimi son üç yıldır 30 milyon ton bandında seyrediyor

Türkiye’de, asfalt endüstrisinin tek temsilcisi olan Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD), bu yıl topladığı 2021 yılı asfalt rakamlarına göre bitümlü sıcak karışım asfalt tonajı 30,3 milyon oldu. Pandeminin başladığı 2019 yılı öncesinde 40 milyon ton bandında gerçekleşirken asfalt üretimi son üç yıldır 30 milyon bandında seyrediyor.

 Türkiye’de, asfalt endüstrisinin tek temsilcisi olan Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği (ASMÜD), karayolları, kent içi ve köy yollarında kullanılan asfalt üretim ve uygulamaları ile sektördeki üretim tesisleri ve sektöre hizmet veren firmalara ilişkin verileri yayınlayarak sektöre katkı sağlıyor. ASMÜD, Karayolları Genel Müdürlüğü, Belediyeler ve İl Özel İdareler ile sektöre bitüm üreten TÜPRAŞ’tan, asfalt işlerini yapan firmalardan, sektöre malzeme ve ekipman tedarik eden kuruluşlardan her yıl verileri toplayarak, asfalt istatistiklerini oluşturuyor ve bu rakamları ulusal ve uluslararası platformlarda paylaşmaya devam ediyor.

Asfalt üretiminin 2022 yılında da aynı seviyelerde kalacağı tahmin ediliyor

ASMÜD’ün bu yıl topladığı 2021 yılı asfalt rakamlarına göre, asfalt endüstrisinin büyüklüğünün de bir göstergesi olan bitümlü sıcak karışım asfalt tonajı 30,3 milyon olarak gerçekleşti. Pandeminin başladığı 2019 yılı öncesinde 40 milyon ton bandında gerçekleşen asfalt üretimi son üç yıldır 30 milyon bandında seyrediyor. Global ekonomik kriz ile mevcut yatırım ve ödenekler dikkate alındığında, bu üretimin 2022 yılında da aynı seviyelerde kalacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de asfalt ve bitüm kullanımı

Türkiye’de uygulanan asfalt tiplerine ve uygulama alanlarına göre ASMÜD tarafından hazırlanan 2017-2021 yılları arasına ait 5 yıllık verilerin yer aldığı tabloda görüleceği üzere,  2021 yılında üretilen bitümlü sıcak karışım asfaltın % 44’ü karayollarında, %50’si kent içi yollarda, % 6’sı ise köy yollarında kullanılmış.

Türkiye’de bitümlü sıcak karışım üretim ve uygulama işleri 350 civarında firma tarafından yürütülürken,  %84’ü özel sektöre ait olan 667 adet asfalt üretim tesisi (kapasitesi> 100t/h )bulunuyor. Üretim yapan plentlerin toplam yıllık üretim kapasitesi yılda 6 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat çalışma prensibi ile yaklaşık 160 Milyon ton olup, 2021 yılında gerçekleştirilen asfalt üretimine göre bu hesaplanan kapasitenin ancak % 19’unun kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Asfalt istatistiklerine ilişkin detaylı bilgi ASMÜD web sitesinde yayınlanan “Rakamlarla Asfalt 2021″ broşüründe,  www.asmud.org.tr/Rakamlarla Asfalt.asp yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top