Kuzeybatı Çevre Yolu ile Balıkesir geçişi 5 dakikaya düşecek

default

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit yoluna bağlanacak Kuzeybatı Çevre Yolu’nun temeli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Karaismailoğlu, Kuzeybatı Çevre yolu tamamlandığında Balıkesir şehir geçişinin 16 dakikadan 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit yoluna bağlanacak Kuzeybatı Çevre Yolu’nun temeli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve altyapı hizmetlerimiz son hızla devam ediyor. Bu yatırımlarla Türkiye’mizi dünyanın ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. Yeni yatırımlarımızı da bir an önce milletimize sunmak için aralıksız çalışıyoruz” diye konuştu.

“İstanbul-İzmir Otoyolu ile Balıkesir’i otoyol konforu ile tanıştırdık”

Karaismailoğlu, ülkemizin en önemli yap işlet devret projelerinden İstanbul-İzmir Otoyolu ile Balıkesir’i otoyol konforu ile tanıştırdıklarını; Balıkesir’i Bursa, İzmir ve Manisa’ya bölünmüş yollar ile bağladıklarını belirtti. Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nu kentin gelişimi ve ulaşım talepleri doğrultusunda projelendirdiklerinin altını çizen Bakan, İstanbul, Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleri ile Kaz Dağları’na erişim sağlayan Balıkesir şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı oluşturduklarını söyledi. Karaismailoğlu, şehir içerisinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artıracaklarını ve hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlayacaklarını ifade etti.

Proje, karbon emisyonu 4 bin 100 ton azaltacak

10 km uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa edilecek yolda 6 adet kavşak bulunacağını belirten Karaismaloğlu, “Yolun hizmete sunulmasıyla daha önce 13 km kat ederek geçilen güzergahta 3 km kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Proje zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 104 milyon TL tasarruf sağlayacak. Projeyle birlikte karbon emisyonunu da 4 bin 100 ton azaltarak çevre korumasına katkıda bulunacağız, hava kirliliğinin de önüne geçeceğiz” sözlerini kaydetti.

Adil KARAİSMAİLOĞLU-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

“Kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlamış olacağız”

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürü Albulkadir Uraloğlu, kuzey güney aksları kapsamında İzmir’e kadar giden mevcut yolun yanında Acil Eylem Planı çerçevesinde Güney Çevre Yolu’nu ve sonrasında İstanbul – İzmir Otoyolu’nu hizmete açtıklarını söyledi. Balıkesir’in şehircilik anlamında doğan ihtiyaçlarının karşılanması ve şehrin gelişimine katkı sağlanması amacıyla Kuzeybatı Çevre Yolu’nun gündeme geldiğini, Büyükşehir Belediyesi ile varılan mutabakatın ardından yolu yatırım programına aldıklarını belirten Uraloğlu, “Bugün de bu projenin temel atmasını yaparak çalışmalarımızı hızlıca bitireceğiz. Kesintisiz ve konforlu ulaşım sağlamış olacağız. Şehrin içindeki mevcut yükü de almış olacağız” dedi.

Konforlu ulaşım imkanı artıyor

Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu’nun bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artıracağını ifade eden Uraloğlu, projenin hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlayacağını, turizm potansiyelini artıracağı belirtti. Ayrıca mevcutta Balıkesir’in batısında ve güneyinde yer alan çevre yolu ağına şehrin kuzeyi de dahil edilerek yol standardının daha da yükseleceğinin altını çizdi. Projenin ana iş kalemlerine değinen Uraloğlu, proje kapsamında 1,5 milyon m³ toprak işi, 100 bin m³ beton, 10 bin ton demir, 450 bin ton plentmiks temel ve alt temel, 315 bin ton bitümlü sıcak karışım kullanılacağını sözlerine ekledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun katıldığı törende milletvekilleri, bürokratlar ve yüklenici firma temsilcileri hazır bulundu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top