Sürdürülebilirlik için yeni adım: Bitki bazlı asfalt test ediliyor

Fransız Şirketi Eiffage Route, Fransa’nın Haute-Garonne kentinde bir mil uzunluğundaki bir yol yüzeyinde Biophalt adlı bitki bazlı asfaltı test ediyor.

Asfalt yol yapım çalışmalarında yalnızca elektrikli iş makinelerinin önem taşımadığına, aynı zamanda hammadde olarak petrolün kullanıldığı asfaltların da sürdürülebilir modellere uyarlanması gerektiğine dikkat çeken Eiffage Route, geleneksel asfalta alternatifler oluşturmaya çalışıyor. Bu kapsamda ham petrol yerine bitkisel bir bağlayıcı kullanan şirket, bu projeyle geleneksel asfalta kıyasla asfalt kaplama agregalarının en az yüzde 55’ini koruyarak, 270 ton yeni malzeme ve 47 ton CO2 tasarrufu sağlamayı planlıyor.

Geleneksel asfalta benzer nitelikler

Biophalt; trafik hacmi, iklimsel esneklik, çekiş ve dayanıklılık açısından geleneksel asfalta benzer nitelikler taşıyor. Azaltılmış bir üretim sıcaklığı gereksinimine sahip olan Biophalt, bu sayede enerji tasarrufu sağlıyor. Ancak Biophalt’ın üretim maliyeti petrol hammaddeli asfalta göre daha fazla, Eiffage Route bu durumun söz konusu teknolojinin daha fazla kişi tarafından kullanıldığında değişeceğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top