Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması gerçekleştirdi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda taş ocaklarında ürettiği 8,2 milyon ton malzeme ile 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması gerçekleştirdi. Belediye, kendi işlettiği 4 beton santrali ve taş ocaklarıyla da yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda taş ocaklarında ürettiği 8,2 milyon ton malzeme ile 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması gerçekleştirdi. Samsun Belediyesi’nin kendi işlettiği 4 beton santrali ve taş ocaklarıyla da yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf elde etti. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarda gerek kent merkezi gerekse kırsal bölgelerdeki alt ve üstyapı problemlerinin temel malzeme ihtiyaçlarını da kendi üretim tesislerinden elde ediyor. Yapılan bu sistem, çalışmalarda hız kazandırırken bir yandan da maddi olarak büyük bir tasarruf sağlatıyor.

4 yılda yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağlanıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2019 yılından bu yana yapılan çalışmalarda ise sathi, beton ve bsk kaplama yer alırken toplam 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması elde edildi. Belediyenin son teknolojiye sahip beton üretim santrali, sabit ve mobil konkasör tesisleri kurarak temel malzeme ihtiyacını kendi karşıladı. Belediye, hem maliyetleri önemli oranda azaltırken kabiliyeti ve iş programını 4 kat hızlandırma hedeflerini gerçekleştirip böylelikle 4 yılda taş ocaklarından 8 milyon 217 bin 52 ton malzeme üretti. Bu malzemelerle, 4 bin 208 kilometrelik yol çalışması yapan belediye, 4 beton santrali ve taş ocakları ile de bütçesine 4 yılda yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağlanmasına katkı verdi.

“Kendi kendine yeten bir belediyeyiz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, her alanda ‘üreten belediye’ olabilmek için yoğun gayret sarf ettiklerini belirterek, “Kurumsal gücümüz ve potansiyellerimize inanarak, her alandaki hizmetlerimizi sürdürüyor halkımızın bir kuruşunun dahi boşa harcanmasına müsaade etmeyip ‘Samsun için üreteceğiz’ sloganıyla çıktığımız yolda şehrimiz için en karlı ve kazançlı olanı tercih ediyoruz. Bu noktada yaptığımız çalışmalar için kullanılan temel ihtiyaç malzemelerini kendimiz üretip, kendi ekiplerimizle çalışmaları yine biz gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız yatırımlarla her alanda kendi kendine yeten bir belediye haline gelmenin mutluluğu içerisindeyiz. Mahalle ve grup yollarımızı asfalt ve beton yolla buluştururken, bu yolların altyapısında kullanılan malzemelerin üretimini de kendimiz yapıyoruz. Hem ekonomik hem de zamandan tasarruf sağlayan tesislerimizle 17 ilçemizde kaliteli ürün ile konforlu yollar inşa ediyoruz. ‘Geleceğin Şehri Samsun’ vizyonuyla şehrimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan yatırımlar şehirlerin her noktasına ulaşıyor

Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı Taş Ocakları ve Konkasör Tesisleri Şube Müdürü Adem Şişman ise 17 ilçede yürütülen yol, kaldırım ve parke çalışmalarında ham madde üretimi için adeta bir mutfak görevini paylaştıklarını bildirerek sözlerinde şu satırlara yer verdi: “Birçok malzemeyi dışa bağımlı olmadan kendi tesislerimizde üretiyoruz. Bu üretim sayesinde hem daha ucuza mal edip hem de kaynaklarımızı yerinde kullanıyoruz. 6 sabit, 4 adet mobil konkasör ve 122 kişilik personelimizle gece-gündüz demeden Samsun için kaliteyi daha ucuza üretmiş olup kendi üretimlerimiz ile piyasa satış fiyatından yüzde 40 daha ucuza mal etmiş oluyoruz. Sabit konkasör tesislerimizden günlük 2 bin 500, mobil konkasör tesislerimizden ise bin 500 ton malzeme üretip bu sayıyı 4 yılda 8 milyon tonun üzerinde malzemeye çıkarmayı başardık. Tüm bu malzemeler de yol yatırımları olarak şehrimizin her noktasında yer alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top