Londra’daki ilk dev tünel açma makinesi, HS2 için çalıştırıldı

İngiltere’de demiryolu ulaşımının artan yükünü taşımak amacıyla inşa edilen ülkenin ikinci büyük hızlı tren hattı HS2 için, Londra’daki ilk dev tünel açma makinesi (TBM) çalıştırıldı.

Sushila olarak bilinen 2 bin tonluk ekipman parçası 6 Ekim’de Hillingdon’da denize indirildi ve Londra’nın batısındaki Greenford’a doğru beş mil yol kat etmek üzere yola çıkarıldı. 140 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre çapındaki Sushila, önümüzdeki 22 ay boyunca 24 saat çalışacak. Projede Sushila dışında 10 TBM, HS2’nin birinci aşaması üzerinde çalışıyor.

“HS2, ülke genelindeki yolculuklarda devrim yaratacak”

SCS (Skanska, Costain, Strabag JV) tarafından işletilen projenin Genel Müdürü James Richardson, “Bu proje, şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş TBM’lerden bazılarının piyasaya sürülmesini sağladı. Ekibimiz, bu çok önemli ulusal altyapı projesinde yer alarak sektöre birçok insan yetiştirmesinin yanında dünya standartlarında becerileri de bir araya getirdi” dedi. HS2’den sorumlu bakan Kevin Foster da projenin Kuzey ve Midlands’ta daha iyi bağlantılar kuracağını ve yolculukların daha hızlı olmasını sağlayacağını ifade etti. Foster, bu projeyle vasıflı iş yaratma şansının da artacağına dikkat çekerek, “HS2, ülke genelindeki topluluklar için yolculuklarda devrim yaratmaya, yerel ekonomileri desteklemeye ve 34 binden fazla işi desteklemeye hazır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top