Ankara’da “Akıllı Ulaşım Projesi” hayata geçiriliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yoğun trafik sorununa çözüm üretmek ve yolculuklarda güvenliği sağlamak için HAVELSAN ile iş birliği yapıyor. Otobüslerdeki yolcu sayısını izleyerek halkın güvenliğini sağlamaya ve insan yoğunluğuna göre araçların hatlar üzerindeki yerleşimini belirlemeye yönelik iş birliğinde görüntü işleme teknikleri kullanılacak.

HAVELSAN ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülen “Akıllı Ulaşım Projesi” kapsamında; yolcuların emniyet kemeri takma ve şoförün cep telefonuyla konuşma gibi bilgileri genel merkeze bildirilecek. Daha konforlu ve güvenli bir toplu taşıma hizmeti sunma amacıyla hayata geçirilen projede yollardaki kusur, çukur ve tümsekler de ilgili birimlere iletilecek.

Yolcu güvenliğini riske atan davranışlar merkeze bildirilecek

Söz konusu iş birliği sayesinde, görüntü işleme tekniklerinde oluşan bilgi ve tecrübeleri halkın yararına kullanabileceklerini belirten HAVELSAN Alan Bazlı Yazılım Uzmanı ve Eyeminer (Şehrin Akıllı Kutusu) Yapay Zeka Tabanlı Video Analiz Sistemi Ürün Yöneticisi Büşra Özbay Başeski, “Güvenlik güçlerine yaptığımız projeleri, görüntü işleme işlerini acaba halkımıza ve kamuya nasıl yararlı hale getirebiliriz diye düşündük. Ardından yaptığımız analizleri akıllı ulaşıma yönelik bir ürün haline getirdik. Bu sayede toplu taşımada yoğunluk analizi yaparak hat bilgisi planlama, otobüsü artırma-azaltma, ilgili yerlere gerekli miktarda otobüs sağlanmasını sağlayacak bir ürün haline getirdik. Bunun yanı sıra şoför analiziyle, sürücünün emniyet kemeri takıp takmaması, cep telefonuyla konuşup konuşmaması gibi yolcu güvenliğini riske atan davranışların merkeze alarm olarak bildirilmesini ve bu sayede daha konforlu, güvenli bir hizmet sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi. 3-4 içerisinde hayata geçecek projeyle araçların firma ve model bilgileri ile araç dışındaki kişileri tespit edebildiklerini belirten Başeski, elde edilen verilerle davranış analizi yapabildiklerini de söyledi.

Türkiye’de ilk kez Ankara’da hayata geçirilecek

Ekstra donanım veya araç olmadan, düşük maliyetle yürütülebilen projenin Türkiye’de ilk kez Ankara’da hayata geçirileceğini vurgulayan Başeski, “Proje için ilave maliyet olmadan elimizdeki imkanları maksimum seviyede kullanmış oluyoruz. Video analitik konusunda diğer belediyelerle de farklı çalışmalarımız var. Örneğin Gaziantep Belediyesi ile bir anlaşma imzaladık. Bunları devam ettirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top