Karayollarında, kar ve buzla mücadele için hazırlıklar tamamlandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, karla mücadele ve yol bakım hizmetleri için yeni makine ve ekipmanları Makine Teslim Töreni’yle hizmete aldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen’in katıldığı törende; yol bakım ve işletme hizmetlerinde son teknoloji imkan ve araçlardan faydalanıldığına dikkat çekildi.

“Kış hazırlıkları tamam”

Karayolları Genel Müdürlüğünün kış hazırlıklarının tamamlandığını ifade eden Uraloğlu, kar ve buzla mücadele çalışmalarının 68 bin 726 kilometrelik yol ağında; 448 karla mücadele merkezi üzerinden, 11 bin 828 adet makine-ekipman ve 13 bin 238 personel ile gerçekleştirileceğini ve bu çalışmalarda kullanılmak üzere toplam 687 bin ton tuz, 427 bin metreküp tuz agregası ve 10 bin ton tuz çözeltisinin depolandığını belirtti. Bununla birlikte yollarda tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği ve kapandığı kesimlere 866 kilometre kar siperi yapıldığını söyleyen Uraloğlu; yolların önemli geçitlerde bulunan sabit kameralar aracılığıyla Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bölge Merkezlerinden izlendiğini ifade etti. Uraloğlu ayrıca kritik kesimlerde görevlendirilen 1.480 adet karla mücadele aracının kameralarla, 5 bin adet karla mücadele aracının ise Araç Takip Sistemi ile takip edildiğini bildirdi.

Gülşen: “7 gün 24 saat, kar ve buzla mücadele çalışmaları yapılıyor”

Törende Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, karla mücadele ve yol bakım araçlarının hizmete alımına ilişkin detaylı bir sunum yaptı. Kış mevsiminde vatandaşların konforlu ve trafik güvenliği sağlanmış bir ortamda yolculuk yapmaları için 7 gün 24 saat çalışma esasına göre kar ve buzla mücadele çalışmalarının yapıldığını belirten Gülşen, Genel Müdürlüğün ihtiyaç duyduğu makine ve ekipman alımlarının Makine ve İkmal Dairesi Başkanlığınca yürütüldüğünü belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top