KARAYOLLARI, YENİ MAKİNELERİYLE KIŞA HAZIR

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (KGM), KARLA MÜCADELE VE YOL BAKIM ÇALIŞMALARINDA KULLANMAK ÜZERE 391 ADET YENİ MAKİNE VE EKİPMANI PARKINA KATTI. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU, KGM’NİN SON ALIMLARININ ARDINDAN 13 BİNİ AŞKIN MAKİNE VE EKİPMANLA HİZMET VERİR HALE GELDİĞİNİ BELİRTEREK, “2020 YILINDA 218,5 MİLYON LİRA BEDEL İLE TOPLAM 421 ADET MAKİNE VE EKİPMANI KARAYOLLARIMIZA KAZANDIRDIK” DEDİ.

KGM, kış hazırlıkları kapsamında parkına kattığı yeni makineleri, düzenlenen törenle hizmete aldı. Karayolları Akköprü Atölye Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, karayolları genel müdür yardımcıları ve daire başkanları katıldı.

2020’DE 421 ADET YENİ MAKİNE VE EKİPMAN

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2002 yılından beri süregelen ulaşım ve altyapı hamlesi ile yol bakım ve yol açma alanında, en güncel teknolojilerle, ihtiyaç duyulan her noktaya anında hizmet götürebildiklerini söyledi. Konuşmasının devamında KGM’nin makine ve ekipman alımlarına ilişkin bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Özellikle 2016 yılından itibaren makine parkımızda geniş kapsamlı olarak yenileme çalışmalarına başladık. Bu yıl sonu itibariyle makine parkımızın yaklaşık yüzde 36,5’ini yeniledik. Makine parkında 16 yaş ve üstü ekonomik ömrünü dolduran makinenin oranının yüzde 61’den yüzde 27,2’lere düştü. 2020 yılında da 218,5 milyon lira bedel ile toplam 421 adet makine ve ekipmanı karayollarımıza kazandırdık. Bunlar içinde; 75 adet kar bıçaklı ve tuz serpicili kamyon, 17 adet solüsyon serpici monteli kamyon, 10 adet yükleyici, 3 adet ekskavatör, 6 adet çekici kamyon gibi karla mücadelede hayati öneme haiz makineler var” dedi.

MAKİNE PARKI YENİLEME

Satın alınan makine ve ekipmanların yaklaşık 180 milyon liralık kısmının yüzde 82,3’ünün yerli imalat olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Bu alımlar ile makine parkının yenileme değeri yaklaşık 5 milyar 486 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Bu son alımlar ile kurumumuz 4 bin 751 adedi hareketli makine olmak üzere toplam 13 bin 226 adet makine ve ekipman ile hizmet verir hale gelmiştir” açıklamasında bulundu.

ZORLU KIŞ ŞARTLARINA HAZIRIZ”

Bu yıl KGM makine parkına alınan ve bugün hizmete alınacak olan 391 adet makine ve ekipmanın özellikle kış şartlarının yoğun yaşandığı şehirler için hayati bir vazife üstleneceğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Kars’da, Ağrı’da, Trabzon’da, Erzurum’da kısacası yurdumuzun dört bir yanında, kara kışın ortasında yollarımızı açık tutacaklar. Can ve mal emniyetimizi sağlayacaklar. Okula giden çocukların, fabrikasına giden işçinin, ürününü pazara götüren çiftçinin yaşlıların, hastaların, umudu olacaklar. Ne mutlu bizlere ki; bu araçları bugün ihtiyacı olan bölgelerimize göndererek, kış bastırmadan önce karayolları ekiplerimizin karla mücadele aracı ihtiyacını karşılamış oluyoruz” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, kurdele kesim töreninin ardından Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte araç parkurunda incelemelerde bulundu. Daha sonra kar küreme aracını kullanan Karaismailoğlu, araç lastiği değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top