DOĞAL YAŞAMI KORUMAK İÇİN 1262 METRELİK ÇİFT TÜP TÜNEL

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU, ANKARA’NIN NALLIHAN İLÇESINDEKI DOĞAL YAŞAMI KORUMAK İÇİN 1262 METRE UZUNLUĞUNDA ÇIFT TÜP TÜNEL VE DEVAMINDA 270 METRE UZUNLUĞUNDAKI KÖPRÜYÜ NEDEN INŞA ETTI. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde doğayı korumak için bölünmüş yol yerine yapılan tünel projesinde incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, “Ankara-Yenikent-Ayaş-Beypazarı-Nallıhan yolunun 112 kilometresi bölünmüş yol olarak tamamlandı. 5 kilometresinde ise bölünmüş yol çalışmaları devam ediyor. Bulunduğumuz noktadan Nallıhan arasındaki 23 kilometrelik bölünmüş yol olmayan kısımiçin de kararını verdik ve ihale sürecinin başlattık” dedi. Doğayı korumak için bölünmüş yol yerine tercih edilen tünel projesi ile ilgili detay veren Karaismailoğlu, ”Tünel 1262 metre uzunluğunda ve devamında 270 metre uzunluğunda çift tüp köprüden oluşuyor. Tabi burayı tünel yapmadan bölünmüş yol olarak geçebilirdik ama Nallıhan Kuş Cenneti’ni korumak için bu tüneli inşa ediyoruz. Buradaki kuşların ve yaban hayatının etkilenmemesi için büyük bir özveriyle hazırlanmış” ifadelerini kullandı.


HER NOKTAYI İLMEK İLMEK ÖRÜYORUZ

Türkiye’nin her noktasında projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Karaisnmailoğlu, “Adeta her noktayı ilmek ilmek örüyoruz. Bir taraftan açılışlar yapıyoruz, bir taraftan temeller atıyoruz. Ulaştırma ve altyapı alanında adeta devrim niteliğinde yatırımlar yapıyoruz. Son 18 yılda ülkemiz büyük bir atılım içerisinde. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayal bile edilemeyecek işler yapıyoruz” dedi.

6 bin kilometre olan bölünmüş yol uzunlunu 28 bin kilometreye çıkardıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “18 yıl önce 50 kilometre tünel varken bunu 600 kilometrelere çıkardık. Havalimanlarımızı 26’dan 56’ya çıkardık. Havayolu yolcu sayımızı 30 milyonlardan 210 milyonlara çıkardık. Önümüzdeki yıllarda da demir yolundaki büyük atılımlarımızı artırarak devam ettireceğiz” şeklinde belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

YILLIK 18 MİLYAR LİRA YAKITTAN VE ZAMANDAN TASARRUF

28 bin kilometrelik yolla yıllık 18 milyar lira yakıttan ve zamandan kazanç sağlandığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, “Kaza istatistiklerine baktığınızda 28 bin kilometre yolun karşılığında binlerce kazayı önledik. Binlerce canı kurtardık. Sırf bu yönden bile, bunların dünya ölçeğinde büyük işler olduğunu görüyoruz. Dünya ölçeğinde en kaliteli ulaştırma ve altyapı projelerini yapıyoruz ve bir bir vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Hep söylediğimiz gibi ulaştırma ve altyapı projeleri bir akarsu gibi geçtikleri yere canlılık ve hayat veriyorlar. İstihdamı, üretimi ve turizmi artırıyorlar ve vatandaşımızın yaşam kalitesini güçlendiriyorlar. Bundan sonra da projelerimizi artarak devam edecek” dedi.

23 KİLOMETRELİK BÖLÜNMÜŞ YOL OLMAYAN KISIMIN İHALE SÜRECI BAŞLADI”

Nallıhan Yaban Hayatı Koruma alanında bulunduklarını kaydeden Karaismailoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Toplam 140 kilometrelik bir yoldan bahsediyoruz. Bunun 112 kilometresi bölünmüş yol olarak tamamlandı. 5 kilometresinde ise bölünmüş yolun yapım çalışmaları devam ediyor. Bulunduğumuz noktadan Nallıhan arasındaki 23 kilometrelik yol ise bölünmüş yol olmayan kısım. Bu kısım içinde karar verdik ve ihale sürecinin başlattık. Bu yolu da en kısa zamanda ihalesini yaparak Nallıhan’lılara ve Ankara’lılara kazandıracağız” şeklinde konuştu. Doğayı korumak için bölünmüş yol yerine tünel projesini tercih ettiklerini ifade eden Karaismailoğlu, “1262 metre uzunluğunda olan ve çift tüp şeklinde yapılan tünellerin devamında da 270 metre uzunluğunda bir köprüden oluşuyor. Burayı tünel yapmadan bölünmüş yol olarak geçebilirdik ama Nallıhan Kuş Cenneti’ni korumak için bu tüneli inşa ediyoruz. Buradaki kuşların ve yaban hayatının etkilenmemesi için büyük bir özveriyle hazırlanmış. Yaptığımız bu projeler buraya büyük değer kazandıracak. Buraya ulaşımı da daha da kolaylaştıracak. Ayrıca burası Sarıyer Barajı’nın bir kolu olan Aladağ çayı üzerinde bulunuyor. Yine buradaki köprü ve tünel imalatları 2021 yılının sonunda tamamlayıp eksik kalan 23 kilometrelik yolunda ihalesini yaptıktan sonra Ankara-Nallıhan arası konforlu, emniyetli güvenli bir yola kavuşacak ve bölgenin de değerine değer katacak” dedi.

MART-EKİM 2020 ARASINDA 5,7 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Yaptıkları çalışmalarda desteğini kendilerinde esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Bakan Karaismailoğlu, “Şantiyelerimizde büyük bir inanç ve özveri ile çalışan tüm çalışma arkadaşlarımıza, mühendislerimize, işçi kardeşlerimize, canı gönülden kutluyoruz. Bu salgın sürecinde bile mart ayından bu yana, bütün şantiyelerimizde gerekli önlemleri aldık. Hiçbir şantiyeyi kapatmadan büyük bir özveriyle çalışan yüzbinlerce kişinin çalıştığı bir ekibimiz var. Onlara şükranlarımızı iletiyoruz. Onlar sayesinde projelerimiz bir bir devam ediyor. Bir taraftan açılışlar yapıyoruz, bir taraftan temeller atıyoruz. Sadece Mart-Ekim arasında 5,7 milyar dolarlık ulaştırma ve altyapı bakanlığın yapmış olduğu yatırım var. Bütün dünya bir salgınla savaşırken biz tedbirlerimiz alarak yatırımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde de Nallıhan ve Ankara’daki projelerimizi tamamlayıp vatandaşımıza kazandırdığımızda onların yaşayacağı mutluluk bizim için bir onur olacak” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top