İNTETRA’NIN TRAFİK RÖMORKLARI MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE

AKILLI ULAŞIM SEKTÖRÜNÜN YERLİ FİRMASI İNTETRA TARAFINDAN ÜRETİLEN TRAFİK RÖMORKLARI, ULAŞIM VE YOL, MADENCİLİK SEKTÖRLERDE KULLANILIYOR. TRAFİK RÖMORKLARI ERZİNCAN’DA FAALİYET GÖSTEREN ANAGOLD MADENCİLİK’İN MADEN SAHALARINDA MOBİL TERMİNAL OLARAK KULLANILIYOR. ÜSTÜNE KAMERA, TRAFİK VEYA METEOROLOJİ SENSÖRÜ VE RADARLAR YERLEŞTİRİLEREK KULLANILAN RÖMORKLAR, BÖYLECE BİR MOBİL İSTASYON OLUYOR.

Türkiye’nin yerli akıllı ulaşım firması İntetra, 2017 yılından bu yana üretmeye başladığı trafik römorkları sadece ulaşımda değil, madencilik sektöründe de kullanılıyor. İlk olarak Türkiye’nin en önemli madencilik firmalarından olan Anagold’un Erzincan’da bulunan maden sahalarında mobil terminal olarak kullanılan römorklar, üzerine kamera, trafik sensörler ve radarlar yerleştirerek bir mobil istasyona dönüşebiliyor.

ÜRETİME NASIL BAŞLANDI

Trafik römorklarının üretimine 2017’de başlandı. Bu dönemde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan bir ihale ile römorklar için çalışmalara başlayan İntetra, ilk geliştirdiği römorkları sahada kullanmaya başladı. Kullanıcılardan gelen geri dönüşleri oldukça iyi değerlendiren firma, bu konuda önemli tecrübeler edindi. Römorkların daha kullanışlı olabilmesi için ve güç konusunda tasarrufu artırmak için ilk olarak panelleri tek renge çeviren İntetra, sonrasında römorkun daha kolay taşınması, kullanılması ve uygun görünürlüğe yükseltilebilmesi için tasarım reviziyonları yaptı. Kullanıcıların rahat kullanabilmesi için basit bir kumanda geliştiren firma, bu yenilikler ile maliyette de önemli avantaj sağladı. Trafik römorklarını her yıl bir yenilik katarak geliştiren İntetra, Son olarak Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 ve 2020 yılındaki ihalelerini de kazandı. 2019’daki ürünleri teslim ettiklerini belirten firma, Şu an trafik römorklarının 4. versiyonunu üretiyor.

FARKLI SEKTÖRLERDE DE KULLANILIYOR

Trafik römorkları sadece yol ve ulaşım sektöründe değil, madencilikte de kullanılıyor. İlk olarak Anagold tarafından Erzincan’da kullanılmaya başlanan römorklar mobil istasyona dönüşebilen yapıları sayesinde maden sektöründe gelecek vaad ediyor. Örneğin bu römorkların üstüne kamera, trafik sensörü ve radarlar yerleştirilebiliyor. Maden ocağının yetkilileri maden yolundaki araçların hızını ölçmek ve gereken uyarı mesajları verebilmek için römorkları talep ettiklerini belirten İntetra yetkilileri, Biz de römorkların üzerine yerleştirdiğimiz radarlar ile bir taraftan sürücülere gerekli uyarıların gösterilmesini sağlarken diğer taraftan araçların hızlarının ölçülmesini sağladık” dedi. Öte yandan saha uzaktan izlenilebilir hale gelmiştir.

RÖMORKLARIN TEKNİK ÖZELLIKLERİ

Trafik römorkları, yenilebilir enerji kaynağı güneş paneli ile hem sürekli kullanım hem de enerji tasarrufu sağlıyor. Ek olarak güneş panelleri güçlü akü grubu ile desteklenmiş. Römorkların bir çok önemli avantajı bulunuyor. Başta şehir içi kullanım kolaylığı, 3.2 m’ye kadar yükselebilen asansörlü ekranı, kablolu ve Wifi bağlantılı kumandası ile dikkat çeken römorkların EN 12966 Avrupa standardı’na uygunluğu bulunuyor. Solar panelli olan trafik römorkları, yüksek çözünürlüklü görüntüleri, grafikleri ve metinleri görüntüleme yeteneğini yanı sıra parlak güneş görmeye uygun yüksek yoğunluklu ekranı ile dikkat çekiyor.

Tek dingilli ve el freni bulunan römorklar, Galvanizli çelik römork ve toz boyalı alüminyum ekran muhafazası ile ön plana çıkıyor. Ekranında 255 farklı işaret gösterebilme kapasitesi olan trafik römorklarının ayarlanabilir çeki oku, dokunmatik kontrol paneli, SMD 300mm flaşör, suya ve toza dayanıklı yapısı ve dokunmatik uzaktan kumandası bulunuyor.

Ağırlık: 600 kg

Boyut: 920w X 1800L X 2600 H

Net görsel alan: 960 X 1600 mm

Mekanik alan: 1140 X 1780 mm

Tam renk ve matrix P20 mm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top