İZBETON 1,4 milyar liralık yatırım ile önemli yol çalışmaları gerçekleştirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZBETON A.Ş. 2022 yılı içinde yollardan kentsel dönüşüme, kent mobilyalarından çevre düzenlemelerine kadar birçok alanda çalışmalar gerçekleştirerek, yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırımla İzmir’in önemli arterleri yenilendi. Bu çalışmalarını daha iyi bir seviyede gerçekleştirmek için İZBETON, 2022 yılında makine parkına da 33 yeni araç ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda belediyenin iştiraklerinden İZBETON, 2022’de yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım tutarıyla önemli yol çalışmaları gerçekleştirdi. Bu kapsamda İZBETON, yaklaşık bin ton sıcak asfalt döktü ve üretim yollarında 3 milyon metrekareyi aşkın sathi kaplama yaptı. İZBETON tarafından 2022 yılında 174 sokak, 27 köy bağlantı yolu ve 104 cadde ve bulvar olmak üzere toplam 304 adreste sıcak asfalt çalışması tamamlandı. Ayrıca 420 bin metrekarelik kurum kazısı sıcak asfalt ile kapatıldı.

İhtiyaç olan bölgelerde kalitesi artırıldı

Yapılan yatırımlar ve planlamalar doğrultusunda İZBETON tarafından Karşıyaka’nın trafik yoğunluğuna çözüm olacak Ordu Bulvarı ile Anadolu Caddesi bağlantı yolu tamamlandı. Kemalpaşa’nın ana caddesi olan Kirazlı Caddesi yenilendi. Armutlu ve Ulucak bölgelerinde çok sayıda yolda sıcak asfalt serildi. Çiğli 9 Eylül Caddesi’ndeki asfalt yenileme çalışmaları tamamlandı. Foça’nın alternatif yolu olan Değirmenlik Caddesi baştan sona yenilendi, bisiklet yolu tamamlandı. Konak Halkapınar’da Gıda Çarşısı’nın ulaşımını konforlu bir hale getirmek için Şehitler Caddesi’nde yeni sıcak asfalt uygulaması yapıldı. Ödemiş Sanayi Sitesi’nin kötü durumda olan yolları baştan sona yenilendi. Seferihisar Sığacık ve Ulamış’ta birçok ana arterde serim çalışması yürütüldü. Tire İpekçiler ve Atatürk Mahallelerinin birçok yolunda yollar yenilendi. Metropolis Bulvarı, Fevzi Paşa Bulvarı, 9 Eylül Caddesi gibi birçok kritik noktada sıcak asfalt ile serim yapıldı. Urla’nın sahil şeridinde konforlu bir ulaşım sağlamak için M. Ali Aygüven Caddesi’nin yolu baştan sona yenilendi. Bayraklı’nın en önemli yollarında da çalışma yürütüldü. Ozan Abay Bulvarı, Nur Sultan Nazarbayev Caddesi ve Barış Caddesi sıcak asfalt ile yenilendi. Bornova’nın ana arterlerinden Yavuz Caddesi’nde çalışmalar tamamlandı.

Araç yatırımlarıyla makine parkı güçlendi

Üretim ve uygulama faaliyetlerinin yanı sıra hizmetlerinde kullanmak üzere makine parkına da büyük yatırım yapan İZBETON, 2022 yılında aralarında yakıt tankeri, greyder, silindir, asfalt serme makinesi ve katı atık taşıma TIR’larının da bulunduğu 33 araç aldı.

Parke taşı ve çevre düzenlemeleri

İzmir’de asfalt uygulamalarının yanı sıra kilit parke taşı, istinat duvarı ve kaldırım çalışmaları, kavşak ve çevre düzenleme faaliyetleri de asfaltla eş zamanlı yürütüldü. Tamamlanan ve program kapsamında devam eden 1,6 milyon metrekareyi aşkın parke çalışmasıyla birçok yol ve meydan yeni kilit parke ile kaplandı. 51 mahallenin bulvar, cadde ve sokaklarında 56 çevre düzenleme çalışması tamamlandı. 46 mahallenin toplam 160 kilometrelik bulvar, cadde ve sokakları parke ile kaplandı. 251 mahalledeki 2590 farklı noktada 105 bin metrekarelik parke tamiri, yaklaşık 6,2 kilometrelik bordür tamiri yapıldı. Ayrıca 300 bin metrekarelik parke taşı da ilçe belediyelerine hibe edildi.

Kemeraltı altyapı çalışmaları başladı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda da uzun süredir planlanan altyapı yenileme çalışmaları başlatıldı. İnşaat faaliyetleri, esnaflara engel olmamak ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için gece saatlerinde başlayıp sabaha kadar devam ediyor. Çarşıdaki su baskını sorunlarını çözmek, daha iyi bir aydınlatma sistemiyle güvenliği artırmak, yeni yollar ile konforu büyütmek için çalışmalara başlayan İZBETON, etap etap ilerlettiği inşaatlarla Kemeraltı’nı modern altyapı ve görünüme kazandırmak için faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top