Hollanda’nın kıyı bölgesinde sürdürülebilir yol yenileme çalışmaları yapılıyor

Wirtgen Group, yerinde soğuk geri dönüşüm projesi ile Hollanda’nın Ferwert köyü yakınındaki tarım yolunun düşük emisyonlu makineler kullanılarak hızlı ve ekonomik bir şekilde yenilenmesini sağlıyor.

Yükleniciler, yerinde soğuk geri dönüşüm yöntemini kullanarak geri kazanılan malzemeyi hemen sahada hazırlayıp daha sonra asfaltlama işlemi için yeniden kullanıyorlar. İşlemde; Wirtgen Group makinelerinin denenen ve test edilen kombinasyonu olan cihazlarından soğuk geri dönüştürücü W 240 CRi ve Vögele üretimi yeni otoyol sınıfı finişeri SUPER 2100-5i yer alıyor.

Yerinde soğuk geri dönüşüm ile tasarruf zamanı

Yol inşaat projelerinin çevresel performansı giderek daha fazla odak noktası haline geliyor. Yerinde soğuk geri dönüşüm, zamandan ve masraftan tasarruf edilmesi sonucunda ekonomik faydalar sağlarken kaynak tasarruflu bir teknik olarak da tanımlanıyor. Hollandalı şirketler olan KWS ve Freesmij, Ferwert köyü yakınlarındaki 1,3 kilometre uzunluğunda ve 3,10 metre genişliğinde olan asfalt yol için geliştirdikleri rehabilitasyon yöntemini tercih ettiler. Serme ekibi, mevcut asfalt katmanını kazmak ve malzemeyi sahada hazırlayıp bitümle stabilize etmek için malzemeyi; bağlayıcılar ve diğer agregalarla karıştırarak yeni bir temel katman oluşturmak için Wirtgen Group soğuk geri dönüşüm trenini kullanıyor. Ana yüklenici KWS’nin Asfalt İşlerinden Sorumlu Yöneticisi Raymond Van de Stadt, yaptığı açıklamada: “Yerinde soğuk geri dönüşümün, modern yol yapımının ekolojik ve ekonomik gereksinimlerine olan yanıtı olduğunu söyleyebilirim. Yalnızca iki gün içinde yolun tamamını yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak yeniledik. Geleneksel yöntemlerin kullanılmasıyla karşılaştırıldığında bu, karbon emisyonlarının önemli ölçüde azaltılmasında etkili olurken, zaman ve maliyetten de tasarruf sağlatıyor” ifadelerini kullandı.

SUPER 2100-5i ilave malzeme haznesiyle 1.100 tona kadar serim yapabiliyor

Soğuk geri dönüşümün diğer bir avantajı ise dar tarım yollarında kullanım için elverişli olmasını kapsıyor. Tüm geri dönüşüm treni sadece bir şerit genişliğe ihtiyaç duyması ile avantajı oluşturuyor. 3,1 metre genişliğindeki yolu tek geçişte iyileştirmek için ekip ilk olarak Wirtgen’in W 100 Fi kompakt freze makinesini kullanıyor. 1 metre genişliğinde ve 15 santimetre derinliğinde ön frezeleme yapıldıktan sonra bunu; bir su tankeri, bitüm tankı aracı, Wirtgen üretimi soğuk geri dönüştürücüsü W 240 CRi ve yeni Vögele üretimi SUPER 2100-5i büyük finişerinden oluşan soğuk geri dönüşüm treni takip ediyor. Geri dönüştürülen malzeme, bu yöntemde yerinde hazırlandığı için ve doğrudan tekrar serildiğinden dolayı, hem geri dönüştürücü hem de finişer yüksek performansa ulaşıyor. W 240 CRi, 2,35 metrelik maksimum çalışma genişliğinde, saatte 800 tona varan malzeme üretebiliyor. SUPER 2100-5i ilave malzeme haznesiyle 20 ton malzemeyi alabiliyor ve saatte 1.100 tona kadar serim yapabiliyor. Ferwert şantiyesinde Wirtgen soğuk geri dönüştürücü, eski yol malzemesini tek işlemde 15 santimetre derinliğinde kazımış olup malzemeyi entegre Vario püskürtme çubuğu aracılığıyla köpüklü bitümün eklenmesi ile karıştırma odasında hazırlıyor. Homojen BSM elde edildikten sonra W 240 CRi, malzemeyi arkasındaki Vögele finişerine aktararak 15 santimetre kalınlığındaki temel tabakasını dakikada yaklaşık 4 metrelik bir hızda seriyor. SUPER 2100-5i, temel tabakayı 4 santimetre kalınlığındaki asfalt üst tabakasıyla kaplıyor.

Müteahhitlerin onayından geçti

Müteahhitler hem kullanılan makineler hem de rehabilitasyon süreci açısından çevre dostu teknolojilere güveniyorlar. Yeni Tire 5 neslinin Vögele büyük finişerleri çok özel olan sürdürülebilir tahrik konseptiyle öne çıkıyor. SUPER 2100-5i, 6 silindirli John Deere motoruyla Stage V gereksinimlerini yerine getirmekte ve ECO modunda 1700 dev./dakika değerinde 178 kilowatt gücüne ulaşıyor. Bunun dışında, akıllı motor yönetimi ve optimize edilmiş düşük emisyon paketi Vögele EcoPlus, yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını yüzde 25’e kadar azaltıyor. Buna, aktarma dişli kutusu, kontrollü hidrolik yağ sıcaklık devresi, enerji açısından optimize edilmiş tamper stroku ve hız kontrollü fan katkı sağlıyor.

Müteahhitler, yöntemin ekonomik ve çevresel faydaları konusunda ikna oldu

“Tire 5” finişerlerinin bir diğer yeni özelliği olan güncellenmiş malzeme taşıma kontrol sistemi, inşaat projesinin çevresel performansı ve kalitesi açısından da fayda sağlandı. Helezon ve konveyörler artık birbirleriyle iletişim kuruyor ve böylece daha düzgün ve hassas şekilde koordine edilmiş malzeme beslemesi elde ediliyor. Yük artışlarının önlenip, yakıt tasarrufu sağlanması ve tablanın önünde optimum malzeme yüksekliği ile kesintisiz asfaltlamaya olanak tanınıyor. Ayrıca hidrolik olarak genişletilebilir helezon tüneli sınırlama plakası Power Tunnel, şantiyede, kullanılan genişleyebilir tabla AB 500 TV önünde optimum bir malzeme yüksekliği sağlıyor. Tamper ve vibrasyon sıkıştırma sistemleriyle donatılmış olan tabla, aynı zamanda yüksek bir ön sıkıştırmaya da imkan tanıyor. Hidrolik tamper strok ayarı sayesinde serme ekibi, tamper strokunu düğmeye basarak 4 milimetreden 8 milimetreye çıkarıp, temel tabakasının ve ardından üst tabakanın serimi için saniyeler içinde optimal olarak ayarlanabiliyor. Bir yandan bu, mekanik ayara kıyasla hazırlama süresini önemli ölçüde düşürüyor. Basit ve doğru ayar, optimum ön sıkıştırma, tablanın iyi yüzme davranışı ve dolayısıyla optimum bir serme sonucu sağlanıp 1,3 kilometre uzunluğundaki yolun tamamı sadece iki gün sonra tamamen iyileştirilmiş hale getiriyor. Bu başarılı test çalışması, müteahhitleri yöntemin ekonomik ve çevresel faydaları konusunda ikna ediyor. Kaynak tasarrufu sağlayan malzeme kullanımı, hazırlanan malzemenin yüksek kalitesi, daha az nakliye gereksinimi, karbon emisyonlarındaki düşüş ve tek geçişte rehabilitasyon yol yapımında iklimin daha fazla korunmasını sağlıyor. Freesmij Yöneticisi Henk Vreeswijk sözlerini şöyle tamamladı: “Soğuk geri dönüşüm teknolojisi, gelecekte de verimliliğini kanıtlamaya devam edecek olan bir yol rehabilitasyon modelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top