GEBZE OSB-DARICA SAHİL METRO HATTI MARMARAY’A BAĞLANACAK

GEBZE OSB-DARICA SAHİL METRO HATTI TBM KAZI BAŞLANGIÇ TÖRENİ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSİMAİLOĞLU’NUN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. GÜNLÜK 330 BİN YOLCUYA HİZMET VERMESİ BEKLENEN METRO HATTININ AYNI ZAMANDA MARMARAY’A DA BAĞLANTISI OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kocaeli’ne gitti. Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı TBM Kazı Başlangıç Töreni’ne katılarak burada önemli açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nin Türkiye’nin güçlü sanayisinin simgesi olmuş şehirlerden biri olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Projesinin Gebze halkının Sahil ve Marmaray ile bağlantısını kolaylaştıracağının altını çizdi.

SAHİL METRO HATTI GÜNDE 330 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK”

Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı inşaatında yüzde 26 ilerleme kaydettiklerinin bilgisine veren Bakan Karaismailoğlu, “Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımızın istasyon sayısı 11 ve hat uzunluğu 15,4 kilometre olarak planlandı. Ayrıca, sözleşme kapsamında hattın Gebze OSB İstasyonu’nun yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde 150 bin metrekarelik bir alanda 68 metro aracı kapasiteli depo alanı da yapıyoruz. Ulaşım hızı saatte 80 km olacak metro hattımız, ilk açıldığında bir günde 330 bin yolcuya hizmet verecek kapasitede olacaktır.  Bu kıymetli proje ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze-Darıca ilçeleri arasındaki karayolu ulaşımına önemli bir alternatif oluşturacağız. Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımız aynı zamanda, Gar İstasyonu’nda Marmaray’a bağlanacak” ifadelerini kullandı.

TRENLERİMİZ, İLERİ TEKNOLOJİ İLE YERLİ VE MİLLÎ TEKNOLOJİ İLE TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR.”

Bugün başlayan kazı çalışmalarının 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Hattımız tamamlandığında çalışacak 28 adet araç alımı sözleşmesini de 22 Temmuz 2020 tarihinde imzaladık. Trenlerimiz, ileri teknoloji ile yerli ve millî teknoloji ile Türkiye’de üretiliyor. Proje bedeli 2 milyar 488 milyon 489 bin lira olan hattımızın OSB-Gebze Gar arasındaki bölümünü 2023 yılının İlk çeyreğinde, Gebze Gar-Darıca Sahil kesimi de 2023 yılının sonunda hizmete almayı hedefliyoruz. Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattımızın hizmete girmesiyle birlikte, 2023-2048 yılları arasındaki 25 yılda yakıttan, zamandan ve çevresel etkilerden doğan ekonomik kazancın 27,3 milyar lira olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

 KANAL İSTANBUL’UN, İLK KÖPRÜSÜNÜN TEMELİNİ 26 HAZİRAN’DA ATIYORUZ”

 Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalara da değinen Bakan Karaismailoğlu, Sazlıdere geçişinde Başakşehir; Kayaşehir-Bahçeşehir arasındaki ulaşımı sağlayacak gergili eğik askılı köprü imalatına başlayacaklarını kaydederek şu şekilde konuştu:

Ana açıklığı 440 metre uzunluğunda olan köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metre uzunluğundaki yan açıklıklarıyla birlikte, uzunluğu 860 metre olurken, yaklaşım viyadükleri ile köprünün toplam uzunluğu 1.618 metreye ulaşacak. Köprü, trafiğe 2×4 şeritli olarak hizmet edecek. Köprünün platform genişliği ise 46 metre olacak. Unutmayın, bugün Kanal İstanbul’a karşı çıkan zihniyet, geçmişte Marmaray’ı, Avrasya tünelini de istemedi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de karşı çıktı. Osmangazi Köprüsü üzerinden de kirli algılar yaptı. Kim ne derse desin, biz sizlerden aldığımız güçle ülkemizin lider olması için çalışıyor, örnek gösterilen projeler yapmayı sürdürüyoruz.”

MİLLÎ ELEKTRİKLİ HIZLI TREN PROJESİ’NDE TASARIM SÜRECİNİN DEVAM EDİYOR”

 Kocaeli-Sakarya programı kapsamında TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğünü de ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, “Hatırlayacağınız üzere, Aralık 2020’de, yerli ve millî projeler kapsamında Millî Elektrikli Tren Seti Projesi ilk prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmesinin ardından raylara inmişti. Saatte 160 kilometre hıza ulaşan Millî Elektrikli Tren setinin prototip üretimini ve fabrika testlerinin gerçekleştirilmesini takiben, yol testlerine başlandı. Bundan sonra da akredite kuruluş kontrolündeki seyir emniyet ve konfor testlerine geçilecek. Ve trenimizi bu yıl içerisinde milletimizin hizmetine sunacağız” dedi.

 

Saatte 225 kilometre hıza ulaşacak Millî Elektrikli Hızlı Tren Projesi’nde ise tasarım sürecinin devam ettiğini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “TCDD için, bugüne dek 2 bin 300 adet yolcu vagonu imalatı ile 38 bin 490 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu gerçekleştiren TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü, ülkemizi raylı taşıtlar alanında dışa bağımlı olmaktan kurtarırken, millî ekonomiye önemli katkılar sağlıyor. 2021 yılı itibarıyla 95 araçlık 19 Set Millî Elektrikli Tren (EMU) siparişi alındı ve seri üretim süreci için satın alma faaliyetleri başlatıldı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top