DAHA AKILLI, DAHA SOFİSTİKE DOZERLER

YENİ TEKNOLOJİ, OPERATÖRLERE DERECELENDİRMEDE DAHA FAZLA VERİMLİLİK VE DOĞRULUK SUNUYOR, JENNY LESCOHİER KEŞFEDİYOR

İnşaat ekipmanı kişileştirildiğinde dozerlerin çekici makineler olmadığı ortaya çıkıyor. Dozerler, daha çok istikrarlı, güçlü, üretken, biçim ve işlev bakımından daha basit olduğu için iş atına benzetiliyor. Bununla birlikte, hızla ilerleyen teknolojiyle bu mütevazı iş makineleri son derece sofistike ve her tasarım yinelemesinde daha da fazla artıyor. Makine sahipleri ve operatörler, dozerlerden her zamanda daha fazlasını bekliyorlar. John Deere Construction & Forestry Paletli Dozerler Ürün Danışmanı Cory Brant, “Bu durum özellikle büyük saha geliştirme ve yol yapım projelerinde geçerlidir” diyor ve şunlar ekliyor. “Müteahhitler çok yönlülük aradıklarından, Fransızlık sınıflarına ulaşırken kütle kazacak bir dozer istiyorlar. Bu talebe yanıt olarak, John Deere birkaç yıl önce 950K Power-Angle-Tilt (PAT) Dozer’ı geliştirdi ve şimdi 850L makinesini yeniden tasarladı. John Deere, 950K gibi kitlesel kazı ve bitirme işi arasındaki boşluğu köprüleme kapasitesine sahip daha büyük bir PAT dozer üreten ilk üreticiydi. 950K, çok sayıda farklı müşteri segmentine sığacak ve büyük bir dozer’in küçük bir finiş dozer’in çok yönlülüğü ile üretim kabiliyeti sağlayacak. Büyük PAT bıçağı, malzemeyi kontrol etme ve fırlatma yeteneği sağlar, böylece operatörün kesikleri ve dolguları her zamankinden daha hızlı dengelemesini sağlar.”

OYUN ALANININ DENGELENMESİ

Her yapı cephesi deneyimli operatörleri cezbetmek ve elinde tutmak için uğraşıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, OEM’ler (Orijinal Ekipman Üreticileri), vasıflı operatörleri korumak ve daha az vasıflı işçilerin daha üretken olmasını sağlamak için operasyonu basitleştiren özellikler sunmak için çalışıyor. Bir dereceye kadar çoğu OEM, temel işlevleri otomatikleştirmenin yollarını buluyor, böylece deneyimsizlik denklemden çıkarılıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, Komatsu, akıllı makine kontrolünün (iMC) ikinci neslini, dozer verimliliğini artırmak için beklemede olan ileri makine teknolojisini kullanan bir dizi özellik olan iMC 2.0’ı tanıttı. Komatsu’nun en büyük akıllı hidrostatik şanzıman (HST) dozer D71PXi-24, global prömiyerini ABD’nin Las Vegas kentindeki ConExpo’da yaptı. Komatsu America Corp’lu Derek Morris’e göre, D71PXi 24 modelleri çok yönlülüğü ve kullanım kolaylığını artırdı.

Morris “Müşteriler bu büyüklükteki sınıf dozerlerin ‘İsviçre çakısı’ olmasını istediklerini söylüyorlar. Ayrıca patent bekleyen özelliklerimizle hem yüksek üretim hem de incelik sağlıyor” diyor.

Komatsu’nun akıllı makine kontrolü 2.0’ı içeren üretkenlik özellikleri izlediği araziyi ölçerek ve bir sonraki geçişi planlamak için bu parça seviyesi verilerini kullanarak deneyimli bir operatör gibi mevcut araziden otomatik olarak kesen / şerit oluşturan patentli proaktif dozer kontrolü içeriyor.

Ayrıca, tek bir düğmeye basarak, mevcut araziye dolguyu tutarlı asansörlerde otomatik olarak yayan patenti beklemede olan asansör katmanı kontrolü de sunuluyor. Dozer, izlediği araziyi ölçer ve bu verileri tutarlı katmanlar ve kalite sıkıştırma için bir sonraki geçişi planlamak için kullanılıyor.

Şirket literatürüne göre bu, üretimi iki katına çıkarı ve kalite sıkıştırma için tutarlı katmanlar sağlıyor. Eğimli direksiyon kontrolü, sert dozajlama sırasında düz hareketi sürdürmek için bıçağı otomatik olarak yatırıyor ve operatör direksiyon girişi ihtiyacını % 80’e kadar azaltıyor.

Hızlı yüzey oluşturma, düğmeye tek bir basışla geçici bir tasarım yüzeyi oluşturuyor. Komatsu, diğer iMC 2.0 fonksiyonları ile birleştirildiğinde, operatörlerin karmaşık bir 3D modeli beklemeden veya ihtiyaç duymadan otomatik kullanarak sıyırma veya yaymaya başlayabileceğini söylüyor. Morris, “Bu, yolda daha fazla dozer otomasyonu için bir yapı taşıdır. Akıllı Makine Kontrolü 2.0, yatırım getirisini büyük ölçüde artırmak ve işteki zamanı azaltmak için zamanın % 100’ü kullanılabilir. Kalite kontrolünü arttırır ve yeniden çalışmayı azaltır” dedi.

Yeni teknoloji temasıyla devam eden yeni Cat D2 ve D3 Yeni Nesil küçük dozerler (sırasıyla D4K2 ve D5K2’nin yerini alır), önceki modellerde olduğu gibi operatörle artık herhangi bir etkileşim gerektirmeyen standart Otomatik Çekiş Kontrolü özelliğine sahip.

Makine maksimum yük ile karşılaştığında palet kaymasını azaltarak her devirde daha fazla üretkenlik sağlıyor. Cat’in eğim göstergesinin, şasinin eğimini çapraz yamaç yönünde tahmin etmeden sağlayarak yamaçlarda çalışırken operatörün güvenini arttırdığı söyleniyor. Stable Blade, operatöre göre operatörün sınıfı daha kolay, daha hızlı ve daha az çabayla bitirmesini sağlayan operatör bıçağı kontrol girişini tamamlıyor.

3D kontrol sistemleri ile Cat GRADE’e kolay ölçeklenebilirlik için Cat ataşman hazır seçeneğinin (ARO) bir parçası olarak sunulan Slope Assist, operatörün istenen bıçak ana şev eğimini (ileri / geri) ve çapraz eğimi (sol / sağ) daha kolay elde etmesine yardımcı oluyor.

Dozerlerin Power Pitch seçeneği, operatörün bıçak yüklemesi için bıçak aralığını optimize etmek ve makine verimliliğini% 6’ya kadar optimize etmek için bıçak aralığını (ileri / geri) operatör bölmesinden uzaktan kontrol etmesini sağlıyor.

Ayrıca oyun alanını dengelemek, Deere’in daha az deneyimli operatörlere daha iyi bir operatör olmayı öğrenirken daha üretken olma yeteneği sağlayan SmartGrade entegre mastless grade kontrol sistemi.

Brant, “Bu sistem aynı zamanda sınıf bahislerinde geleneksel el derecelendirmesinden daha fazla doğruluk ve daha fazla verimlilik sağlar. Artık daha dar marjlarla karşılaşan müşteriler, gerekenden daha fazla malzeme taşımadan hızlı ve verimli bir şekilde not alabilmek için giriş seviyesi operatörlerine ihtiyaç duyuyor” dedi.

Brant, SmartGrade’in operatörlerin bitiş geçiş sayısını azaltmasına ve her geçişten en iyi şekilde yararlanmasına izin verdiğini söylüyor ve “Bu nihayetinde daha iyi üretkenliğe ve minimize edilmiş alt takım aşınmasına yol açar” diye ekliyor.

John Deere ayrıca bıçağı otomatik olarak konumlandıran, istenen ana düşmeleri ve / veya çapraz eğimleri inşa eden Eğim Kontrolü kalite sistemi için seçenek sunuyor. Bu sistem John Deere SmartGrade kalite kontrol sistemine yükseltilebilir ve müşterilerin kendi teknolojileriyle teknolojiyi büyütmelerine olanak tanıyor.

John Deere 850L, üretkenlik ve dayanıklılık için tasarlandı. Motor boyutu, gücü, torku ve toplam makine ağırlığını artırıldığını belirten Brant, daha büyük yükleri ve kaliteyi daha da hızlı itebileceğini söylüyor. Bu makinedeki diğer geliştirmeler arasında operatör odaklı bir kabin, ek teknoloji özellikleri ve geliştirilmiş hortum ve kablo demeti yönlendirmeleri bulunuyor. John Deere paletli ürün gamının en yeni ürünleri 700L ve 750L Dozerlerdir. 850L’ye benzer şekilde, bu dozerlere operatörlere bıçağın ve çalışma alanının daha iyi bir görünümünü sağlayan daha büyük, daha rahat operatör istasyonları takıldı.

GÖRÜNÜRLÜK VE ÇOK YÖNLÜLÜK

Dressta’nın yeni TD-16N’si görünürlük için yeni bir ölçüt belirlemek üzere tasarlandı. LiuGong / Dressta Endüstriyel Tasarımın Genel Müdürü Gary Major, “Sınıfta en iyi görünürlüğü yaratmak için yola çıktık – sanırım bunu başardık” dedi.

Dozer, orta monteli otomatik, çift yollu hidrostatik bir aktarma organı üzerinde bir orta kabin tasarımına sahip. Standart altı yollu açılı bıçak ile birlikte gelir ve 2D ve 3D kalite kontrol sistemleriyle uyumlu. TD-16N, tüm palet pabucu genişlikleri için tek hatlı bir gösterge kullanan bir alt takım tasarımıyla çok yönlülük için üretildi. Bu, dozerin standart olarak LGP alt takımına kadar palet pabuçlarını ve bıçağı değiştirerek hayatının herhangi bir noktasında yeniden yapılandırılmasını sağlıyor. Bunun, gelecekteki sahiplerin makineyi özel ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırmasına izin vererek yeniden satış değerlerini artıracağı umudu var. Operatör güvenliği tasarım sırasında bir başka öncelik.

Ar-Ge ekibi, makinenin arkasında kaymaz basamaklar tasarladı ve raylara adım atma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırdı. Güvenlik korkulukları ile tamamlanan bu adımlar, Komatsu’nun yeni D71PXi-24 dozer cihazına Las Vegas, ABD’deki ConExpo’da ve kabinden her zaman üç temas noktasıyla kolay erişim sağladı. İkinci olarak, günlük kontroller, bakım ve yakıt ikmali için tüm erişim noktalarına zemin seviyesinden ulaşılabilir.

Leica Geosystems, Leica Ready makine kontrol kitlerini tanıttı ve artık dünyanın en büyük inşaat makinesi üreticilerinden biri olan yeni nesil Liebherr dozerler için satışa sunulacak. Liebherr Dozer PR736 Nesil 8 artık dozer derecelendirme için Leica iCON iGD4SP, iGD2 ve iGD3 makine kontrol çözümleri için yeni bir kablo kiti ile desteklenecek. Kesintisiz iş akışları için yapının dijitalleşmesini ve daha fazla makineyi yerinde birleştiren yeni teknoloji, dozer’in 3D ortamında ara yüz oluşturmasını sağlıyor. Ürün yönetiminin Leica Geosystems Makine Kontrol Direktörü Kris Maas, “Teknolojilerin bu yeni entegrasyonu, inşaat profesyonelleri için iyileştirilmiş verimlilik ve üretkenlik sağlıyor. Liebherr ile birlikte çalışarak, dünya çapındaki bu profesyonellere çözümler sunmaktan onur duyuyoruz” dedi. Leica iCON dozer sistemleri hafriyat ve ince tasnif işlemlerinde yeni boyutlar açıyor. Tasarım yüzeylerini ve hizalamalarını kabinin içine sokmak artık tel halatlara, kazıklara veya göbeklere ihtiyaç duymuyor. Leica iCON iGD4SP Çift GNSS, dik eğimler ve beton veya asfalt için hazırlanırken temel malzemenin yayılması gibi zorlu ortamlarda çalışırken doğrulukları artırıyor. Hız ve hassasiyet teknolojisini çift GNSS anten çözümü ile birleştiren, bıçak malzemeyi geçişten geçişe verimli bir şekilde kontrol etmek için açılı iken makinenin yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top