ANKARA’NIN YOLLARI AS-TA-MA’YA EMANET

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FEN İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDEKİ AR-GE MERKEZİNDE YERLİ ÜRETİM ASFALT TAMİR MAKİNESİ GELİŞTİRDİ. AS-TA-MA ADI VERİLEN MAKİNE, BÜYÜK MAKİNELERİN GİREMEDIĞİ YERLERE RAHATLIKLA GİREREK ASFALTLARDA MEYDANA GELEN BOZUKLUKLARI KISA SÜREDE ONARARAK HEM PERSONEL HEM DE ZAMAN AÇISINDAN BÜYÜK BIR AVANTAJ SAĞLIYOR. AS-TA-MA’NIN AVANTAJLARINI VE TEKNİK ÖZELLIKLERİNİ ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FEN İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALDIRIM YAPIM VE BAKIM ONARIM ŞUBE MÜDÜRÜ TOLGA KEPİR ILE KONUŞTUK.

AS-TA-MA FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI? MAKİNENİN ÜRETİM AŞAMASINA GEÇENE KADARKİ SÜRECİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın talimatları doğrultusunda aktif hale getirdiğimiz Ar-Ge şefliğinde hali hazırda kulladığımız birçok makine ve ekipman için uzun ömürlülük ve ekonomiklik arayışı içerisinde tasarım yapabiliyoruz. Ar-Ge departmanımızda birçok ürünü geliştirerek daha ekonomik ve hızlı hizmet etmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda internet üzerinde asfalt eritme makinesinin ithal ürününü gördük. Başkanımızın desteği ile bu ürünü geliştirmeye karar verdik. İlk etapta ürünün elektrikli versiyonunu bir firmadan rica ettik ve geliştirdik. Ancak ürünün 380 volt oluşu ve asfaltı 30 dakikada eritmesi kullanım zorluğu yarattı. Konu ile ilgili Ostim Sanayi Bölgesi’nde araştırma yaparken bir firmanın da bu ürün üzerinde çalıştığını öğrendik. Firmayla görüştüğümüzde firmanın elinde LPG ile çalışan çok ilkel bir tasarım olduğunu öğrendik. Daha sonra Gazi Üniversitesi’nden uzman hocaların yardımı ile yaklaşık 4 ay süren yoğun bir geliştirme döneminin ardından ortaya bugün ki ürün çıktı. İlk etapta çift motorlu olarak tasarlanan makine ileri ki aşamada tek motorlu tasarımıyla üretilecek. Yeni tasarımıyla birlikte 23 dakikalık asfalt tamir süresinin 8-10 dakikaya düşmesi planlanırken, seri üretime geçilmesinin ardından Fen İşleri’ne bağlı şefliklerin tamamına bu makinelerden verilecek.

MAKINENİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM AMACI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

AS-TA-MA sanayi tipi yüz litrelik bir tüple 30 saat çalışabilirken, tamir işleminin ardından yol kısa sürede trafiğe açılabiliyor.,. Kullanım amacı özelikle noktasal bazlı asalt hasarlarını gidermek. Yaklaşık 15 dk içerisinde asfalttaki bir cukurun tamiratı tamamen yapılmış oluyor. Amerika ve Rusya’da da yaygın olarak kullanılan teknoloji ilk kez Başkent’in cadde ve sokaklarında asfalt tamiri yapıyor. AS-TA-MA asfalt tamir makinesi yağmurlu havalar dahil her türlü mevsim koşulunda kullanılabilme özelliğine de sahip. Mevcut asfaltın tekrar kullanılması prensibi üzerine çalışan AS-TA-MA, hızlı ve pratik şekilde asfalt zemini ısıtarak yeniden şekillendiriyor.

MAKİNENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Makina karlı veya yağmurlu havalarda çalışabildiğinden özellikle kış aylarında daha önemli hale geliyor. Normal bir çukuru tamir etmek için ortalama 10 farkli kişi ve 6 farklı iş makinası 33 dakikada yapılması gerekirken bu makina için 3 personel ve 23 dakika yeterli oluyor.

MAKİNEYİ KULLANAN BELEDİYE ÇALIŞANLARINDAN NASIL GERİ DÖNÜŞLER ALDINIZ?

Geri dönüşleri gayet olumlu uzun sure olumsuz şartlarda denemeler yaptık ve sıkıntı yaşamadık. AS-TA-MA oldukça kullanışlı ve avantajı var.

SON OLARAK EKLEMEK ISTEDİĞINİZ BIR ŞEY VAR MI?

Teşekkür ediyoruz. Bu ve bunun gibi bir çok ürünü daha kaliteli ve ekonomik hizmet vermek için geliştirmeye devam etmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top