Caterpillar, yol düzelticileri ailesine RM600 ve RM800 ekledi

Caterpillar, ürün ailesini, her ikisi de boyut sınıfının en üstünde yer alan ve yüksek beygir gücüne sahip Cat C18 endüstriyel dizel motorlarla çalışan RM600 ve RM800’ün eklenmesiyle tamamlıyor. Modeller, yeni rotor tahrik sistemi ve enine eğimli kesime olanak sağlayan ayarlanabilir yükseklik tasarımı ile donatıldı.

RM600 ve RM800, daha düşük beygir gücüne sahip olup daha hafif RM400 ve RM500B ailesine katılıyor. RM600, maksimum 36 ton ağırlığı (34 ton çalışma ağırlığı) ve 636 hpgücüyle performans sağlıyor. RM800 ise 762 hp seviyesiyle hizmet veriyor. İki yeni makinede de kullanılan C18 sıralı 6 motor, 5,7 inç x 7,2 inç çap ve strok boyutlarına sahip. 96 inç genişliğinde ve 20 inç derinliğinde kesme gücü sağlıyor. Caterpillar döner karıştırıcılar Küresel Satış Danışmanı Mark Eiden, “RM600, RM500B’den %17’ye kadar daha fazla güç sağlayan tek bir turboşarj kullanırken, RM800, RM600’den %23’e kadar daha fazla güç sağlamak için ikiz turboşarj kullanıyor. Tek bir elektronik kontrol modülüyle, motor performansını izliyor ve operatöre teşhis sağlayabiliyorsunuz” diye konuştu.

Sistemin daha verimli bir şekilde soğuması öne çıkıyor

Motorlar, yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve emisyonları azaltmak için soğuk hava girişini kullanan verimli bir soğutma sistemi ile eşleştiriliyor. Mark Eiden, “Ters çevrilebilir soğutma fanları, ısı eşanjörlerini temizlemek için otomatik olarak ters yönde periyodik döngüler gerçekleştiriyor. Sistemin daha verimli bir şekilde soğumasını öne çıkararak motorun optimum şekilde çalışmasını ve bu şekilde bakım aralıklarını da uzatmayı sağlıyor” dedi. Bölgesel emisyon gereksinimlerini karşılamak için C18’in iki konfigürasyonu bulunuyor.

Soğuk planya makineleriyle ortak bileşenler

RM600 ve RM800’de bulunan yeni rotor tahrik sisteminin, Caterpillar soğuk planya makinelerini kullananlar için tanıdık geleceğini belirten Eiden, “Güçlü rotor tahrik sistemi, Cat soğuk planya makinelerinde ortak olan bileşenleri kullanıyor. RM400 ve RM500B modellerimizde gücü motordan aldığımız ve ağır zincirlerle doğrudan rotora sürdüğümüz rotor tahrik sistemleri bulunuyor. Ancak, bazen 12 veya 14 inç asfalt taleplerini karşılamak için bu daha yüksek beygir gücü sınıfını elde etmek adına, soğuk planya ürünümüze benzer kayışlı tahrik sistemi kullanıyoruz” dedi.

6 rotor hızının tümünü seçmeye olanak tanıyor

Rotor tahrik sistemi, ayar gerektirmeyen, hidrolik olarak çalıştırılan ağır hizmet tipi tahrik debriyajı ve kaymayı önleyen hidrolik kayış gericili iki adet yüksek gerilimli altı kanallı tahrik kayışı içeriyor. Eiden, “Kayışla tahrik edilen rotor tahrik sistemi kullanmak, düz kesim kabiliyeti için makinenin sağ tarafında boşluk sağlıyor. RM600, koltuğunuzdan hiç kalkmadan altı rotor hızının tümünü seçmenize olanak tanıyor. RM800, toplam 12 hız olmak üzere her kasnak konumunda altı hız aralığına sahip” ifadelerine yer verdi. Rotordaki planet dişli tahrikinin, bu makinelerden talep edilen daha ağır kesimlerin üstesinden gelebilecek kadar sağlam olduğunu da sözlerine ekledi.

Makineler, yeni tasarlanmış K rotoruyla birlikte geliyor

RM600 ve RM800, şirketin soğuk planya makinelerinden bağlantı elemanı içermeyen, çift konik takım tutucu ve taban bloğu bileşenlerini kullanan yeni tasarlanmış K rotoruyla birlikte geliyor. Eiden, “Rotor, başarılı soğuk planya sistemimiz K rotorlarının ortak parçalarını kullanılarak tasarlandı. Bit yoğunluğu ve üretken düzeltici üniversal rotorumuzdan alınan bir takım modeli ile tasarlandı” dedi. Tam derinlikte ıslah için cıvatalı kürek takım tutucu koruması veya toprak stabilizasyonu için sürtünmenin azaltılması kama koruması ile yapılandırılabiliyor.

Çekiş ve manevra kabiliyeti

Caterpillar, çekiş ve hareketliliği en üst düzeye çıkaran standart olarak elektronik kontrol edilen dört tekerlekten, çekiş ile yeni geri kazanım araçlarının önden arkaya ağırlık dağılımının zorlu yokuşlarda denge için optimize edildiğini söyledi. Eiden, “Bu makinelerdeki çekiş kontrol sistemi, diğer Cat geri kazanım araçlarıyla aynı felsefeyi kullanıyor. Tek tahrik pompası veya çift tahrik pompası, akış bölücü yerine her tekerlek motoru için bir tane olmak üzere dört tahrik pompası kullanıyor. Daha verimli olan bu sistem, her tekerlekteki hidrolik basıncı ölçerek herhangi bir kaymayı algılayabiliyor ve makinedeki tüm tekerleklere daha eşit bir basınç uyguluyor” dedi.

Denge ve kesme hassasiyeti iyileştirildi

Şirket, yüksekliği ayarlanabilen dört ayağın engebeli arazide veya zorlu toprak stabilizasyonu uygulamalarında çekişi sürdürmek için her iki tarafta +/- %12,5’e (8 derece) kadar eğim sağladığını, dengeyi ve kesme hassasiyetini iyileştirdiğini söyledi. 3,1 metre iç dönüş yarıçapıyla tekerlekler, köşelere yerleştirilerek, 10,1 ft’lik mesafe sağlıyor. Ön, arka, yengeç ve koordineli direksiyon modları, sahada manevra kabiliyetini daha da artırıyor.

Gelişmiş görünürlük ve kontrol

Caterpillar’a özel yeni makineler, ön ve yan taraflarının görünürlüğünü artırmak için yana kolayca konumlandırılabilen hidrolik kayan kabiniyle öne çıkıyor. Eiden, “Operatör istasyonu, 180 derece hareket için her iki yönde 90 derece dönüyor. Makinenin ister sağ ister sol tarafında çalışılsın, operatör maksimum görüş için rahat bir pozisyon bulabiliyor” dedi.

Renkli dokunmatik ekranla görüş destekleniyor

Tabandan tavana kadar olan cam ve açılır panel, çalışma alanının ve kesme odasının ön kenarının görünürlüğünü daha da artırıyor. Ön ve arka karıştırma odası kapılarının üzerine monte edilen kameralar, kabinin 10 inçlik kısmı hakkında yönergeler sağlıyor. Renkli dokunmatik ekranda malzeme tonlaması için görünürlük destekleniyor. İsteğe bağlı yana monte kameralar, makinenin her iki tarafının da görüntülenmesine olanak tanıyor.

Hassas yönlendirme

Operatör istasyonunun kolçaklarına monte edilen kontroller, parmak ucuyla erişim için işleve göre gruplandırılıyor. Caterpillar, küçük el çarkıyla; operatörün makine hızını ve işlevlerini, dokunmatik ekranla basmalı düğme kontrollerini kullanarak hassas yönlendirme sağladığını söyledi. Otomatik yük kontrolü, rotor karıştırma derinliğini koruyarak karışım kalitesini sağlamak için makine hızını optimize ediyor. Caterpillar, ön ve arka karıştırma odası kapılarının ayarlanmasının malzeme derecelendirmesinde anında değişiklik yapılmasını mümkün kılıyor. Şirket, okunmatik ekranda okunması kolay bir göstergenin operatöre kapı konumları hakkında bilgi verdiğini belirtti. Arka rotor odası kapısı yüzdürme özelliği, operatörün istenen aşağı basıncı seçmesine olanak tanıyor.

Akış hızlarında doğru uygulama oranları 

RM600 ve RM800 çift yönlü kesme özelliğiyle dönüşlerde çalışmayı basitleştirerek, makinenin tutarlı bir kesme derinliğini korumasını sağlıyor. Su ve emülsiyon püskürtme sistemleri bulunan makineler, bilgisayarlı ölçümle su için 8 ile 500 gpm, emülsiyon için 8 ile 225 gpm değişken akış hızlarıyla doğru uygulama oranları sağlıyor. Operatör, katkı maddesi akışını kontrol ederek kabin içinden püskürtme genişliğini özelleştirebiliyor.

Servis dostu

RM600 ve RM800, servis tasarımıyla yer seviyesindeki kontroller için operatörün kabinde olmasına gerek kalmadan rotor erişiminde makinenin servis yüksekliğine kaldırılmasını sağlıyor. Servis modu, servis kapıları açıkken makinenin tüm fonksiyonlarını kilitliyor ve motor yerleşik basınçlı hava sistemini kullanarak çalışmaya devam ediyor. Yan servis kapıları, rotor odasının içine ulaşmadan halka uçlarını incelemek veya değiştirmek için erişim sağlıyor. Rotor bakımını daha da basitleştirmek için asılı kontrol kullanılarak her iki yönde de dönmesinde hidrolik olarak çalıştırılıyor. Yeni modeller, makine sistemlerini izlemek, operatörü performans sorunları konusunda uyarmak ve sorun gidermeyi basitleştirmek için yerleşik teşhis özelliğine sahip. Product Link standart olarak gelerek Uzaktan Sorun Giderme ve Uzaktan Flash yazılım güncellemeleri gibi Cat uzaktan hizmetlerinin kullanılmasını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top