Belediyelerden “Asfalt” yarışı

Asfalt yollarda meydana gelen hasarlar üzerinde iyileştirmeler yapmaya başlayan belediyeler, bakım ve onarım çalışmalarını hızlandırdı. Erzurum, Gaziantep ve Samsun Büyükşehir Belediyeleri de yaz aylarının gelmesiyle beraber oldukça yoğun bir tempoyla çalışarak, rekora doğru koşmaya başladı.

Asfalt yollarda meydana gelen hasarlar üzerinde iyileştirmeler yapılmasını da kapsayan asfalt yol yapım çalışmaları hem trafik hem de ulaşım sorununu çözmek için hızlandırılırken, belediyelerden rekor açıklamaları gelmeye başladı. Açıklama yapan belediyeler arasında; 8 yılda 10 milyon ton asfalt kullanan Erzurum, bir günde 3 bin 549 ton asfalt serimi yapan Gaziantep ve 18 kilometrelik yolun yapımı için 33 bin ton asfalt kullanan Samsun belediyeleri yer aldı.

8 yılda 10 milyon ton asfalt kullanıldı

Türkiye genelinde asfalt çalışmalarına hız veren belediyeler arasında yer alan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri, 8 yıl boyunca kent merkezi ve ilçelerde yapılan çalışmalarda 10 milyon ton asfalt kullandı. Cadde, sokak ve mahallelerde asfaltsız yol bırakmamak için il genelinde 500 noktada çalışmalarını sürdüren ekipler, yol bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor. Erzurum genelinde yapılan çalışmaların Türkiye rekorunu kırdığını belirten, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Kent merkezimiz ve kırsalda 8 yılda toplam 10 milyon ton asfalt kullandık. Her alanda olduğu gibi bu çalışmamız da bölgesel ve demografik olarak bir Türkiye rekorudur” dedi. Kent merkezi ve kırsalda süren yol yapım çalışmalarının estetik görüntüsüne de dikkat çeken Sekmen, “Bakınız zaman zaman sosyal medya yorumlarında da görüldüğü gibi Cumhuriyet Caddemizin asfaltı ütülü bir gömlek gibidir. Şehir estetiğimizi yansıtan yollarımızı ütülü bir gömlek gibi düz ve ter temiz bir hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bir günde 3 bin 549 ton asfalt serimi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bir günde 3 bin 549 ton asfalt serimi yaptı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda Seyrantepe Mahallesi Nihat Özdemir Caddesi’nde yeni imar yolu çalışması için 946 ton, Kozluyazı- Suboğazı kırsal mahalleleri arasındaki yol çalışmasında 910 ton, Gaziray Stadyum İstasyonu’nda yapılan yeni yol için 925 ton, yol bakım çalışmaları için ise 768 ton olmak üzere toplam 3 bin 549 ton asfalt sıcak asfalt serimi yapıldı. Şehir merkezi ile kırsal mahallerde süren bakım ve onarım çalışmalarının Şahinbey, Oğuzeli, Nizip ve İslahiye ilçelerinde devam ettiği bilgisi verildi.

Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmalar 17 günde bitti

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmalarını tamamladı. 8 Temmuz’da başlayan çalışmada eski ve yamalı asfaltı söken Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, zemini kazıyarak yaptıkları çalışmaları 17 gün içerisinde bitirdi. Kent merkezindeki alt ve üst yapı projelerini hız kesmeden sürdüren belediye, Atatürk Bulvarı’ndaki çalışmalarda kendi araç ve iş makinesi parkını kullanarak maliyeti azalttı. Bulvarda Karayolları Kavşağı ile Belediye Evleri Kavşağı arasındaki 18 kilometrelik yolun yapımı için 33 bin ton asfalt döküldü. 42 kamyon, 20 iş makinesi ve 100 personelin çalışmasıyla tamamlanan asfaltlama projesi kapsamında trafik levhaları da yenilendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Tüm ilçemizin yol ve su gibi kronik sorunlarının önemli bir kısmını çözdük. Seneye yol problemi olan kırsal mahalle kalmayacak. Trafik, yaptığımız kavşak düzenlemeleri ve yol genişletmeleriyle önemli oranda rahatlamış durumda” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top