Asfalt kaplamada yeni yöntem ‘plastik’

New York ve Hawaii’de plastik içeren asfalt teknolojileri kullanılmaya başlandı. New York Şehri Ulaştırma Bakanlığı (NY DOT), Staten Island’daki halka açık yolları onarmak için plastik hurda kullanırken, Hawaii Ulaştırma Bakanlığı (HDOT) da geri dönüştürülmüş plastik polimer içeren bir asfalt karışımını test etmeye başladı.

Asfalt teknolojilerinde kullanılan yeni yöntemler arasına farklı plastik karışımlar da eklendi. Bu doğrultuda New York Şehri Ulaştırma Bakanlığı ile İngiliz plastik yol şirketi MacRebur arasında ortaklık kuruldu. Geleneksel asfalta kıyasla 7 bin 221 kilogramın üzerinde karbondioksit emisyonu yapan yeni kaplama işlemi aynı zamanda 214 bin 534 tek kullanımlık plastik şişenin çöp sahasından uzaklaştırılmasını da sağladı. Bununla beraber Hawaii’de gerçekleşen pilot projede de 195 bin plastik şişeye eşdeğer toplam 1 bin 950 ton plastik modifiye asfalt kullanılacak.

New York’ta Staten Island’daki halka açık yollar onarılacak

Staten Island’daki halka açık yollar plastik hurda kullanılacak yeni kaplama ile onarılacak. Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan MacRebur yetkilileri, başka türlü geri dönüştürülemeyen plastiklerin sürdürülebilir bir polimere dönüştürüldüğünü ve yol yapımında yeni bir yaşam süresi sağlayan devrim niteliğinde bir denemenin ilk aşamasında olduklarını belirtti. MacRebur, 2 bin 400 tonun üzerinde sıcak karışım asfalt kullanarak dört farklı asfalt karışımı döşenen projede, NYC DOT ve asfalt üreticisi City Asphalt ile birlikte çalışıyor. Projedeki deneme bölümleri Rutgers Üniversitesi’nden Dr Thomas Bennert tarafından incelenecek ve yeni kaplama geleneksel asfalt ile karşılaştırılacak.

Hawaii yolları daha güçlü hale gelecek

Toplam bin 950 ton plastik modifiye asfalt kullanılacak Hawaii projesinde, asfaltın 18 aylık performansı ve malzemenin çevreye mikroplastik salma potansiyeli değerlendirilecek. Mānoa’daki Hawaii Üniversitesi ve Hawaii Pasifik Üniversitesi tarafından yapılan değerlendirmeler tamamlandıktan sonra sonuçlar paylaşılacak. HDOT Karayolları Müdür Yardımcısı Ed Sniffen, “Asfaltlarımızda plastik kullanmak, yollarımızı daha güçlü hale getirme ve çöp sahasına gidecek olan malzemeleri iyileştirme potansiyeline sahip” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top