“WİRTGEN SP 15” İLE BETON SERİMİ HIZLANDI

ANKARA-SİVAS YÜKSEK HIZLI TREN (YHT) PROJESİ’NİN SİVAS/KÖKLÜCE MEVKİİNDE YER ALAN TÜNEL İNŞAATINDAKİ BETON SERİM İŞLERİ, WİRTGEN SP 15 KAYAR KALIPLI BETON FİNİŞERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. HIZLI VE KOLAY BETON SERİMİ İLE DİKKAT ÇEKEN SP 15, BİRÇOK PROJEDE FARKLI İŞLERDE TERCİH EDİLİYOR

Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahında demiryolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas YHT Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Şu anda yüzde 95’i tamamlanan projenin içerisinde yer alan tünellerde ise çalışmalar hız kazandı. Ankara- Sivas karayolunun Köklüce mevkiinde bulunan tünel inşaatı ise neredeyse tamamlanma aşamasına geldi. Çalışma şartlarının zor olduğu tünel içerisinde beton seriminde Wirtgen’in SP 15 Kayar kalıplı beton finişeri kullanılıyor. Tünelin yanı sıra otoyollarda kanal imalatında ve diğer farklı beton serimlerinde de SP 15 tercih ediliyor. Wirtgen SP 15 Kayar kalıplı beton finişeri, sahip olduğu üstün çalışma özellikleri ile kullanıcılarının kolay ve hızlı beton serimine olanak sağlıyor. Makina Market olarak 1.800 mm maksimum serme genişliği ve 1.300 mm maksimum serme yüksekliğine sahip olan SP 15’i sizler için inceledik.

MOTOR GÜCÜ/YAKIT TÜKETİMİ

SP15, aynı motor gücüne sahip olduğu makinelere göre yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltan değiştirilebilir bir Eco mod özelliğine sahip. Makine kontrolü, kullanılan makine fonksiyonları (Örneğin; trimer, vibratör sayısı, vb.) için gerekli motor gücünü hesaplıyor ve çıkış gücünü düzenliyor. Yakıt tüketiminde belirgin bir azalma sağlıyor ve kullanıcılarının maliyetini düşürüyor.

ÇALIŞMA POZİSYONU

SP 15, önde 2 adet sağa sola bükülebilir palet (Standart makinede paletlerin biri sabit biri bükülebilir tiptedir) ve bunun yanı sıra, yanlara kaydırılabilen arka palet ile çalışıyor (isteğe bağlı olarak ayrıca hidrolik kayma seçeneği). Makine, paletlerin pozisyonlarında maksimum esneklik, farklı şantiyelerde optimum adaptasyon ve

vibrasyon tahrik sistemi sağlıyor. SP 15 modelinde alternatif olarak hidrolik veya elektrikli vibrasyon tahrik sistemi mevcut. Uygulamaya bağlı olarak elektrik vibratörleri daha avantajlı. Makinedeki elektrikli vibratörler daha az tahrik gücüne ihtiyaç duyuyor ve Yakıt maliyetinden tasarruf sağlıyor. Wirtgen beton finişerlerinde bulunan özellik sayesinde kalıp makinanın her iki tarafına da monte edilebiliyor. Bu da serim uygulamasına büyük kolaylık sağlıyor.

KALIP MONTESİ

Makine konfigürasyonundan dolayı kalıpların montajı şantiyede yaklaşık 30 dakika alıyor. Kalıp sadece 4 kilitleme vidasından serbest bırakılarak makineden ayrılıyor ve makine diğer tarafa alınıyor. Makine, çok esnek olduğundan dolayı bir günde birden fazla uygulama gerçekleştirilebilir. SP 15’te çok daha farklı işlerde kullanılma esnekliği bulunuyor. Kullanıcılar makine alımında tek işe göre karar vermek zorunda kalmıyor.

OPERATÖR PLATFORMU VE ERGONOMİ

SP 15 Kayar kalıplı beton finişerinde sürücü, makine üzerinde ve çevresinde iyi bir görüş açısına sahip. Makinenin kontrol paneli soldan sağa hareket ettirilebiliyor. Çalışma tarafından bağımsız olarak mümkün olan en iyi ergonomi sunuluyor. Makinede çalıştırma anahtarlarının sıkışık olamayan düzeni, uluslararası anlaşılabilir semboller, dokunmaya hassas büyük anahtarlar ve hızlı yerleştirme ve güvenilir tutuş (eldivenlerle bile) özelliği mevcut.

Maksimum serme genişliği

1.800 mm

Maksimum serme yüksekliği

1.300 mm

Motor gücü

92 kW/125 PS/123 HP

Çalışma ağırlığı

10,350 kg

Emisyon standardı

EU Stage 4 / US Tier 4f

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top