ZİTRON İLE TÜNELLER NEFES ALIYOR

Tünel SEKTÖRÜNDE UZUN YILLARDIR FAALİYET GÖSTEREN ZİTRON, ÖZELLİKLE SAĞLADIĞI  HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR.  ZİTRON HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİ MADEN MÜHENDİSİ UMUT YAŞA İLE KONUŞTUK.

ZITRON’UN KURULUŞ SÜRECİNDEN VE FAALİYET ALANLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Zitron, Kömür ve Metal madenleri, karayolu tünelleri, demiryolu tünelleri ve metro sistemleri için komple havalandırma sistemleri ve madencilik ekipmanları tasarlamak, üretmek, test etmek, kurulum ve devreye almak için dünya çapında lider bir firmadır. 

Tünel ve Metro aksiyal fanlar için dünyanın en büyük aerodinamik test merkezine sahiptir. Fanlar sadece dahili kullanım için test edilmekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimize karakteristik eğriye ve diğer teknik şartnamelere uyduğunu kanıtlamak için de test edilmektedirler.

Ülkemiz de son yıllarda artan madencilik ve tünel/metro çalışmaları, talepleri de çoğaltmıştır. Mevcut açık ocakların yeraltına dönüşmeleri, yeraltı ocaklarının da derinleşmesi sonucu yeraltı madencilik ekipmanlarının kullanımı da artış göstermiştir. Kaliteli, kullanışlı ve güvenilirliği olan maden ekipmanları ile Türkiye pazarında saygın bir yer edinmiş olan Zıtron dünyanın farklı coğrafyalarındaki fabrikalarına bir yenisini de Türkiyede ekleme kararı aldı. Kömür madenciliğindeki uzun döneme dayanan bilgi birikimi ile ürettiği ekipmanları önümüzdeki yıllarda kademeli olarak İzmir’de üretmeye devam edecektir. Çeşitli güç ve çaplardaki tünel ve maden fanların üretilmesi 2017 yılından itibaren Türk mühendisler ve çalışanlarla yapılmaktadır.

Maden ve tünel ihtiyaçlarına göre havalandırma fanlarının ve madencilik ekipmanlarının üretiminin gerçekleştirilmesi dışında; Profesyonel ekibiyle mekanik ve elektrik konularında hızlı ve yetkin destek de sağlanmaktadır. Ayrıca havalandırma ve diğer madencilik çalışmalarına modern ekipman ve yazılımlarla danışmanlık hizmeti ile birlikte ekipmanların yerinde ve İzmir fabrikamızda bakımlarını da yapmaktadır.

TÜNELLERE VE MADEN SAHALARINA YÖNELİK HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİZ BULUNUYOR. BİZE BU ÜRÜNLERİNİZDEN VE BU ÜRÜNLERİN AVANTAJLARINI DETAYLI OLARAK ANLATIR MISINIZ?

Zitron şu anda aksiyal fanlar, jet fanlar ve pnömatik fanlar olmak üzere 3 farklı tip fan üretimine devam etmektedir. Aksiyal fanlar, Hafif alaşım veya çelikten imal edilen ve açıları ayarlanabilir kanatları bulunan pervaneye sahip fanlardır. Gerekli basınç/hava miktarı ve saha koşullarına göre, farklı pervane çapı, motor gücü, motor kutup sayısı, koruma sınıfı tercih edilebilir.

Çalışma koşullarına göre ATEX kodlarına göre üretilebilir. Maden, tünel gibi tüm kazılarda kullanılabilirler ve tek yönlü olanlar ZVN çift yönlü olanlar ZVR olarak kodlanmaktadır. Zitron aksiyal fanları dünya çapında kabul görmüş yüksek verimlilikleri ile yatırımcılara uzun vadede kayda değer bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca dünyada çok az sayıda üreticinin sağlayabildiği çoğunlukla metro projelerinde kullanılan yüzde 100 çift yönlü aksiyal fan üretimini yapabilmektedir. Farklı tünel havalandırma sistemleri arasında, aksiyal fanlar kullanan çapraz ve yarı çapraz havalandırma sistemlerine kıyasla, jet fanları ile boyuna havalandırma, esnekliği ve düşük maliyetinden ötürü en geniş kullanım alanı olanıdır. Jet fanlar tek yönlü tip (“JZ” serimiz) ya da çift yönlü tip (“JZR”serimiz) olabilir. Tek yönlü jet fanlar, asimetrik kanatlarıyla, tekyönlü (ileri) performanslarını optimize etmek üzere tasarlanırken, simetrik kanatlara sahip tamamen tersinir jet fanlar iki yöne de (ileri ve geri) aynı performansı elde edebilmektedir. Pnömatik fanlarımız ise 150 ve 600 mm arasında değişiklik gösteren çaplarına göre sınıflandırılmış ve TLZ harfleri ile kodlanan dar kesitli maden ocaklarında işçinin rahatlıkla taşıyıp kazı alanına götürüp hava ihtiyacını karşılayabilmesi için tasarlanmışlardır. ATEX sertifikasına sahiptir ve bütün maden ocaklarında kullanılabilirler. Özet olarak Zitron maden, tünel ve metro işleri için yüksek verimli ve teknolojiyi takip eden havalandırma sistemleri ve çözümleri sunmaktadır.

MADEN SIĞINMA ODALARININ ÖZELLİKLERİ VE DİĞER SIĞINMA ODALARINA GÖRE AVANTAJLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Maden, Tüneller ve TBM üzerinde çalışan personele yer altında acil durumlarda güvenli bir sığınak sağlamak amacıyla tasarlanmış ve üretilmiştir. WeWalter sığınma odaları yüksek mukavemetli çelikten sürekli kaynak ile üretilmiş olup, nakliye kolaylığı sağlamak için kaldırma gözleri ile donatılmıştır.

We Walter sığınma odaları koşullara bağlı olarak iki farklı şekilde çalışmak için tasarlanmıştır

DIŞ DESTEKLİ MOD

Bu mod sırasında kaza meydana gelmiş, ancak birim hala tünel şebekesinden basınçlı hava ve elektrik ile desteklenmektedir.

Yüzeyde kurulu kompresörlerden gelen hava, ünite içinde belirli bir basınç oluşturur ve üç aşamalı filtre sisteminden geçerek içeride bulunan kişilere nefes alınabilecek bir ortam sağlar.

Bu sırada hiçbir kaza meydana gelmemiş gibi elektrik sistemi içeride bulunan sistemin çalışmasını garanti etmektedir.

DESTEKSİZ MOD

Bu mod, sırasında kaza meydana gelmiş olup, tünel şebekesinden herhangi bir dış hava ve elektrik desteği sağlanmamaktadır. Hava rejenerasyon sistemi aktifleştirilmelidir:

CO2 ve CO emilimi, Sığınma odası içerisindeki

sistem tamaen PLC tarafından yönetilmektedir.

Oda içersinde CO2 ve CO değerlerini uygun seviyede tutulması için önceden paketlenmiş uygun kimyasal emiciler kullanılmalıdır ve oda içerisinde depolanmalıdır.

O2 kaynağı, Oksijen seviyesi yeterli olmadığında, tam otomatik kontrol doğru değerleri elde etmek için odaya oksijen püskürtmeye başlar.

Bu modda, tüm iç destek sistemlerin ( PLC, aydınlatma, gaz algılama ) çalışması için yeterli güçte bir batarya sistemi (UPS) otomatik olarak devreye girer. Acil bir durumda insan hatasını en düşük seviyeye indirgemektedir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜRÜNÜNÜZ HANGİSİ? TERCİH EDİLME NEDENİ NEDİR?

Zitron’un en çok tercih edilen ürünü aksiyal fanlarıdır. Yüksek verimli ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle yatırımcıya uzun vadede önemli getirisi olan ayrıca kullanılan teknoloji ile operasyonel güvenliğin hat safhada tutulduğu aksiyal fanlar Zitron’un en çok tercih edilen ürünüdür.

PAZAR PAYINIZ NEDİR?

Zitron olarak madencilik endüstrisinde pazar payımız 50% civarında olmakla beraber metro işlerinde 90%’lara varan pazar payımız bulunmaktadır.

ZİTRON OLARAK 2019‘UN İLK 6 AYINI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Ülkemizin hem kendi yaşadığı hem de dünya ekonomisine bağlı yaşadığı krizler inşaat sektörü başta olmak üzere ülke madenciliğimizi de hayli etkiledi. Bunu sahada yaptığımız ziyaretlerde görüştüğümüz yetkililerden bir çok kez işittik. Bu durumdan biz de elbette etkilendik tüm diğer sektör paydaşları gibi. Fakat genel anlamda yaşanan bu krizlere rağmen sektör içindeki konumumuz çözüm odaklı önerilerimiz ile bu süreci nispeten en az kayıp ile geçirmenin gayretinde olduk. Bunda da önemli ölçüde başarılı olduk diyebiliriz. Uzun yıllara dayanan güvenilir marka değerimiz, işletmeler ile olan güvene dayalı ilişkilerimiz sayesinde iyi sayılabilecek bir seviyede geçirmiş olmamıza rağmen yeterli görmüyoruz. Elbette hedeflerimiz çok daha fazla ve bunun için kapsamlı çalışmalarımız devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top