VİMPO, ÜRÜN GAMINA KIZGIN YAĞ KAZANLARINI EKLEDİ

VİMPO, ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR. FİRMA SON OLARAK ATMOSFER BASINCINDA 350 °C SICAKLIĞA ÇIKABİLEN KIZGIN YAĞ KAZANLARINI ÜRÜN GAMINA KATARAK MISIR’IN ÖNDE GELEN ASFALT VE YOL FİRMASINA İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİ. YOL TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ OLARAK VİMPO YURTDIŞI OPERASYON DİREKTÖRÜ TOLGA KOCAN İLE PİYASAYA SUNDUKLARI KIZGIN YAĞ KAZANLARI HAKKINDA KONUŞTUK.

 Türkiye’nin en önemli üreticilerinden biri olan Vimpo, ürün gamına kızgın yağ kazanlarını ekledi. Kızgın yağ kazanları asfalt-yol sektörü, bitüm işleme-depolama sektörü, petrokimya sektöründe yoğun olarak kullanılıyor. Maksimum 350 °C kadar çıkabilen kızgın yağ kazanları müşterilerine büyük avantajlar sunuyor. Vimpo kızgın yağ kazanlarının ilk ihracatını ise Mısır’a yaptı. Vimpo Yurtdışı Operasyon Direktörü Tolga Koçan, hem kızgın yağ kazanlarını hem de Mısır’a yapılan ihracatın detaylarını Yol Teknolojileri Dergisi’ne anlattı.

 VİMPO’NUN KIZGIN YAĞ KAZANLARI HAKKINDA DETAYLI TEKNİK BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

 Vimpo, kurulduğu yıldan beri ürün gamını belirli periyodik aralıklarla, faaliyet gösterdiği pazarın ihtiyaçlarına göre geliştirmeyi misyonu olarak içselleştirmiş bir firma. Bu kapsamda çalışmalarımız doğrultusunda 2021 yılında kızgın yağ kazanını da ürün gamımıza katmış bulunuyoruz. Kızgın yağ kazanlarımız; yüzeyinin bir tarafında ısı alan akışkan olarak termal yağ, diğer tarafında ise bir yakıtın yakılması neticesinde oluşan alev-duman gazlarının dolaştığı yolların bulunduğu kapalı basınçlı kaplardan oluşuyor. Bazı sektörlerde yüksek ısı ile ısıtma sistemine çok ihtiyaç duyuluyor. Bunun için Endüstride yüksek sıcaklıklara (maks 350 °C) ihtiyaç duyulan proseslerde; bu sıcaklıklara çıkabilmek için ısı taşıyıcı olarak buhar veya kızgın su kullanılabiliyor. Bu proseste ilgili tesis 350°C gibi yüksek sıcaklığa 170 bar gibi bir basınçta ulaşılabiliyor. Çok yüksek basınçlarda çalışan tesislerin ilk tesis maliyetleri yüksek olduğu gibi bu tesislerin bakım masrafları da oldukça yüksek oluyor.  Ayrıca patlama riski de o nispette artıyor. Bu nedenle ilgili sektörlerde, Atmosfer basıncında 350/400 °C ye kadar özellikleri bozulmadan kalabilen termal yağların ısı taşıyıcı olarak kullanılmasına başlanıldı. Bu şekilde sektörlerdeki buhar ve kızgın su kullanım  riskleri  bertaraf edildiği gibi büyük avantajları da beraberinde getiriyor. Motorin, Fuel-oil, Doğalgaz, LPG Yakıtlı olarak veya Elektrik enerjisi ile 100.000 …5.000.000 kcal/h arasında muhtelif kapasitelerde Kızgın Yağ Kazanı üretimimiz bulunuyor.

KIZGIN YAĞ KAZANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 Kızgın yağ kazanlarımız 350 °C sıcaklığa kadar atmosfer basıncında çıkabiliyor. Aynı zamanda sistemde sadece sürkilasyon pompasının yarattığı bir basınç bulunuyor. Bu da maksimum 5 barı geçmiyor. Ayrıca termik yağ tesisatta ve kazan serpantininde, kollektörlerde korozyona yol açmıyor. Bunun yanı sıra kazanda; kazan taşı, kireçlenme gibi problemler olmuyor. Aynı zamanda termik yağa herhangi bir arıtma (şartlandırma) işlemi uygulanmıyor. Normal iklim koşullarında da tesisatta donma oluşmuyor. Ayrıca 350°C sıcaklığa kadar geniş bir ayar aralığı söz konusu oluyor. Hâlbuki buhar kazanlarında daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç olduğunda hiç bir zaman işletme basıncının üzerine çıkamazsınız. Bunun yanı sıra gerektiğinde kızgın yağ vasıtası ile (endirekt olarak) sıcak su, kaynar su ve buhar üretilebiliyor.

 ÜRÜN HANGİ SEKTÖRLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİYOR?

 Ürün, Asfalt-Yol Sektörü, Bitüm İşleme-Depolama Sektörü, Petrokimya sektöründe yoğun olarak kullanılıyor. Bizim de şirket olarak hedef sektörümüzde ağırlıklı olarak bu sektörler bulunuyor. Bunun yanında eskiden tekstil, ağaç, otomotiv ve kimya sanayi gibi tesislerde endüstriyel ısıtma, kurutma ve pişirme gibi yüksek çalışma sıcaklıklarına ihtiyaç olan proseslerde, yüksek basınçlı buhar veya kızgın su kullanılıyordu. Şimdi ise aynı maksat için 300 °C sıcaklıklara kadar, kızgın yağlı ısıtma sistemleri tercih ediliyor. Yüksek sıcaklıktaki kızgın yağ buhar ısısını arttırmak için en ideal çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

 VİMPO’NUN KIZGIN YAĞ KAZANINI MISIR’A İHRAÇ ETTİĞİNİZİ DUYDUK. TESLİMATI YAPTIĞINIZ FİRMA HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? NEDEN VİMPO’YU TERCİH ETTİLER?

Bilindiği gibi, Mısır Arap Dünyasının en önemli ülkelerinden biridir. Doğu Afrika’dan Tanzanya’a kadar uzanan ülkelerde ticaret potansiyeli ve network’u olan bir ülkedir. Fakat geçen yıllarda ülkeler arası gerginlikler sonucu, Türkiye – Mısır ticaret hacmi dramatik düzeylere gelmişti. Vimpo ise geleceğin üretmekte ve ihraç etmekte olduğuna inanan bir firma olduğundan, kendimize kritik ülke ve sektörler seçtik. Bunlardan birisi de Mısır’dı. Bu bağlamda Mısır’da iş yapmaya başladığımız firmanın İsviçre’deki şirketi ile irtibata geçip ziyaret ettik. Profesyonel bir ürün ve şirket sunumu sonrası diyalogumuzu başlattık. Sonrasında Firma yetkilileri ile müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çözümler sunduk ve ticaretimiz başladı. Firma ile yaptığımız gizlilik anlaşması gereği firma adını vermemekle beraber, Mısır’daki çalışma partnerimizin, Mısır içinde ve Doğu Afrika’da Asfalt ve Yol Sektöründe bilinen ve etkin bir firma olduğunu belirtebiliriz. Özet olarak yurtdışı ihracatı ve satışı için; ürünün ilk tasarımından, müşteri ile görüşülerek devreye alınmasına kadar devam eden profesyonel bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreci yönetebilen firmalar ihracatta sürekli olarak tercih ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top