TÜRKİYE’DE BİR İLK: YERLİ MULTIPLEX

YOL VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN NİDA ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK, ÜRETTİĞİ YERLİ ÜRÜNLERLE DİKKAT ÇEKİYOR. DÜNYA’DA SADECE ALMANLAR TARAFINDAN ÜRETİLEN MULTIPLEX’İ TAMAMEN YERLİ OLARAK ÜRETEN FİRMA, TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN BİR ÇOK ÖNEMLİ İNŞAAT FİRMASI İLE ÇALIŞIYOR.

Sektöre 2000 yılında adım atan Nida Endüstriyel Elektronik, ürettiği yerli multiplexle öne plana çıkıyor. Dünyada sadece Alman bir firma tarafından üretilen Multiplexi Türkiye’de üretmeye başlayan firma, bir ilki gerçekleştirdi. Ürettikleri ürün ile dünyada 2. üretici olduklarını altını çizen Nida Endüstriyel Elektronik’in kurucusu Yalçın Yalçınkaya, kısa sürede çok önemli firmalar ile çalışmaya başladıklarını belirtti. Firma IRONWELL Multiplex Scanner adını verdiklerini ürünü geliştirerek özellikle doğa şartlarına karşı daha dayanıklı hale getirdi. Nida Endüstriyel, ayrıca helezyon otomatikleri ve eğim duyargaları da üretiyor.

Firma olarak ilk etapta, Asfalt finişerlerinin elektornik sistemlerinin tamir ve bakımlarını yapmaya başladıklarını belirten Yalçınkaya, sonrasında kendilerini geliştirerek finişerlerin sürekli yaptığı arızalar üzerine çalışarak yerli üretime başladıklarını ifade etti. İlk etapta helezon otomatiği, eğim ve kod duyargası gibi sensörleri üretmeye başladıklarını belirten Yalçınkaya, “Daha sonra IRONWELL Multiplex Scanner ismini verdiğimiz ve isim patentini aldığımız yerli multiplexi üreterek, bu marka ile satışa çıkardık” dedi. Zaman içinde piyasada önemli bir pazar payı yakaladıklarının altını çizen Yalçınkaya “Bu süreçte müşterilerin güvenini kazanmak için önemli yatırımlar yaptık. Özellikle Ar-Ge çalışmalarına oldukça önem verdik. 2012’den itibaren de tam profesyonel üretime geçtik” şeklinde konuştu. Yurtdışından da ürünlerine çok ilgi olduğunu ifade eden Yalçınkaya, Ortadoğu ve Asya Cumhuriyetlerine ihracat yaptıklarını ifade etti.

İRONWELL MULTIPLEX SCANNER

Türkiye’de bir ilgi başararak yerli ürettikleri IRONWELL Multiplex Scanner hakkında detaylı bilgi veren Yalçın Yalçınkaya, hem dünyada hem de Türkiye’de multiplex ismi ile bilinen ürünün tüm dünya karayollarının şartnamelerinde bulunduğunu ve kullanılmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Standart multiplexlerin ultrsonik ses dalgası ile çalıştığı için havadaki nem ve sıcaklıktan etkilendiğini belirten Yalçınkaya, “İronwell Multiplex Scanner’da her sensör iklim şartlarını kendi tespit ederek ultrasonik ses dalgalarının geliş gidiş zamanlarını hızlıca takip ediyor. Böylece mevcut piyasada bulunan sistemlerden 2.5 kat daha hızlı çalışıyor. Ürün kendini sürekli olarak kalibre ederek bulunduğu ortamın iklim şartlarından (rüzgar, nem, sıcaklık…) etkilenmiyor” dedi.

HELEZYON OTOMATİKLERİ VE EĞİM DUYARGALARI

Nida Endüstriyel Elektronik, multiplexin yanı sıra helezyon otomatikleri ve eğim duyargaları da üretiyor. Helezon otomatiklerinin özellikleri hakkında bilgi veren Yalçınkaya, “Helezon otomatikleri, multiplexler gibi ultrasonik ses dalgaları ile çalışıyor. Normalde aslfat sıcak ve yapışkan olduğu için helezon otomatikleri yere temas etmeden ultrasonik olarak çalışıyor. Biz bunu biraz daha geliştirdik. Helezonlar asfaltın gelişini operatörün kullanma hızını takip ederek helezonun yavaş yavaş hızlanmasını ve durmasını sağlayıp operatörün kullanma alışkanlıklarını takip ediyor. Bu da ani durma ve kalkmalarda oluşan arızaların önüne geçiyor” şeklinde konuştu. Eğim duyargaları hakkında da bilgi veren Yalçınkaya, “Bu ürünlerde sadece Alman bir firma tarafından üretiliyor. Bu sensörlerdeki en büyük sorun sensör ömürlerinin kısa olmasıdır. Nida Endüstriyel Elektronik olarak bunu da geliştirdik. Sensör ömürlerini uzattık ve hata payını sıfıra indirdik” dedi.

Nida Endüstryel Kurucusu Yalçın Yalçınkaya

SATIŞ SONRASI HİZMETLER

Nida Endüstriyel Elektronik’in en büyük avantajı piyasadaki Alman üretimi olan üründen %35 daha tasarruflu olması ve satış sonrası hizmetlerdeki hızlı geri dönüşleri olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Biliyorsunuz ki eğer bir yol projesinde asfalt finişeri çalışmazsa tüm proje durur. Ürünümüze kapsamlı bir garanti sunuyoruz. Herhangi bir arıza durumunda çok çabuk geri dönüş yapabiliyoruz. Fakat yerli ürün olmayan firmalar yedek parçaları yurtdışından getirdikleri için geri dönüşleri 20-25 günü buluyor ve müşterinin tüm projesi duruyor. Bu bağlamda biz hızlı dönüşümüz ile bunun önüne geçiyoruz. Müşterinin arıza veren ürününü eğer kısa sürede yapılamayacak bir arıza ise yedek bir sensör gönderiyoruz. Böylece makineler hiç durmuyor” şeklinde konuştu. Müşteriye hizmet konusunda çok titiz olduklarını altını çizen Yalçınkaya “Ürünlerimizde oluşan herhangi bir sorunu kullanıcı hatası diyerek geri çevirmiyoruz. Zaten ürünlerimizin kullanıcı arayüzü de oldukça basit bir kullanıma sahip. Her ürettiğimiz ürünü 1 hafta boyunca ısı, rüzgar, vibrasyon gibi testlere tabii tutuyoruz. Herhangi bir sorunda anında müdahale ediyoruz ve müşteriyi kesinlikle mağdur etmiyoruz” dedi.

İHRACAAT

Nida Endüstriyel Elektronik’in üretikleri ürünler dünyada da rağbet görüyor. Özellikle Ortadoğu, Türk cumhuriyetleri ve Asya ülkerine ihracat yaptıklarını belirten Yalçın Yalçınkaya, “Dayanıklılık ve fiyat açısından diğer firmalara göre çok daha iyi olduğumuz için bu ülkeler ürünlerimize büyük ilgi gösteriyor. Özellikle Afganistan, Dubai ve Irak’tan çok talep alıyoruz” şeklinde konuştu. Afganistan’da çok önemli bir inşaat firmasının ürün talep ettiğini ve sonrasında olumlu dönüşler aldılarını ifade eden Yalçınkaya, “Önümüzdeki günlerde yeni bir tanıtım için Afganistan’a gideceğiz. Ek olarak Dubai’de direkt olarak Vögele’nin yetkili servisi ile çalışıyoruz. Irak’da da büyük bir inşaat firması ile çalışıyoruz” şeklinde belirtti.

İMALAT İÇİN AYRI BİR BİRİM VE TESİS OLUŞTURDUK”

Üretim için ayrı birim ve ofis oluşturduklarını ifade eden Yalçın Yalçınkaya, “İlk etapta küçük üretimlerle başladık. Fakat sonrasında müşterilerimizden talep arttıkça yeni bir birim ve ofis açmaya karar verdik. Yeni üretim tesisimizde üretimin yanı sıra ürünlerin test aşamalarını uyguluyoruz. Üretim kapasitesini arttırmak için başvurularımızı yaptık. Üretim tesisimizi daha da büyüteceğiz” ifadelerini kullandı. Stok olarak üretim yapan Nida Endüstriyel Elektronik, 2020 yılından itibaren belli bir stok alt limiti koyup, stok azaldıkça üretim yapacak bir sisteme geçecek. Böylece sparişler hiç beklemeden müşteriye hızlıca ulaşacak.

KOSGEB’E BAŞVURU YAPACAĞIZ”

Üretimini yapmaya başladığı ürünlerde ilk aşamada TUPITAK ve KOSGEB’den destek almadığını ifade eden Yalçınkaya, “İlk etapta ürünlerin tüm maliyetini firma olarak üstlendik. Çünkü henüz TUPİTAK ve KOSGEB için hazır değildi. Firma olarak Ar-Ge’ye çok önemli yatırımlar yaptık. Bu yıl itibari ile ürünlerin eksiklerini tamamladık. Ar-Ge çalışmalarımız bitti ve protiplerimiz çalışıyor. Üründen tam emin olduktan sonra da KOSGEB’e müracaat edeceğiz” dedi.

YERLİ ÜRETİME DAHA ÇOK DESTEK VERİLMELİ”

Türkiye’de yerli üretimin daha çok desteklenmesi ve önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Yalçınkaya, “Nida Endüstriyel Elektronik olarak sadece yurtdışında bir Alman firması tarafından üretilen multiplex’i Türkiye’de tamamen yerli olarak üretmeye başladık. Özellikle yerli üretim ve ürünün çok kıymetli olduğu bu dönemde sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlarımızdan bu üretimlere daha çok sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü ürettiğimiz ürünleri yurtdışına pazarlayabiliriz. Bu kapsamda hem Nida Endüstriyel’e hem de tüm yerli üretim yapan firmalara daha çok önem verilmeli ve desteklenmesi gerekiyor. Ülkemizin ekonomik geleceğini Nida Endüstriyel gibi yerli firmalar sırtlayacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top