Türk-Libya ortaklığındaki Trablus-Terhune yolu projesinde ilk kazma vuruldu

Libya’nın başkenti Trablus’u Terhune kentine bağlayan yolun yeniden yapım ve genişletme çalışmaları törenle başladı. Düzenlenen törene Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi, proje yetkilileri ve bölge halkı katılım sağladı. Bakan Şuhubi, yaptığı açıklamada, 82 kilometrelik yol yapım ve genişletme projesini Türk-Libya ortaklığında kurulan şirketin hayata geçireceğini belirtti.

Trablus’u Terhune kentine bağlayan yolun önemli güzergahlardan biri olarak öne çıktığını söyleyen Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi, “Libya şu anda yeniden imar sürecine girdi. Türkiye’yi ziyaretimizde Türk firmalarını Libya’ya davet ederek Libya’nın tekrar inşasında katkı sağlamaları çağrısında bulunduk. Bu kapsamda birçok Türk şirketi Libya’da faaliyet göstermek için harekete geçti. Türk firmaları Libya’da halen Trablus Uluslararası Havaalanı, Sebhe Havaalanı, Sebhe-Ubari ve Ummul Eranib-Katrun yolunun yapımının yanı sıra Misrata kenti ve Libya’nın batısında birçok projeyi hayata geçirmek için de çalışmalarına devam ediyorlar” dedi.

“Türk şirketlerin Libya’nın yeniden imarında katkı sağlamalarını temenni ediyoruz”

Trablus’un Kasr bin Gaşir bölgesi Belediye Başkanı Muhammed Sakkug da belediye sınırları içindeki Salahaddin bölgesinden Terhune’ye uzanan bu yolu yenileme projesinin çok önemli ve stratejik olduğunu vurguladı ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu yolu kullanacak olan bölge halkı ve bütün Libyalılar rahat, kolay ve modern şartlarda bir yolculuk yapabilecek. Libya içindeki ve dışındaki tüm Türk şirketlerinin Libya’nın yeniden imarında katkı sağlamalarını temenni ediyoruz.”

Projenin 8 ayda tamamlanması hedefleniyor

Trablus’u Terhune kentin arasındaki projenin Şantiye Şefi Basri Çakmak, infitah (Açılım İnşaat) şirketi olarak projenin 2 çarpı 2 şeklinde bölünmüş yol olarak dizayn edildiğini söyledi. Mühendis ve çalışanların çoğunun Türkiye’den geldiğini aktaran Çakmak, “İmkanlar sağlanırsa 8 ay gibi bir sürede proje tamamlanacak. Türkiye’de zaten birçok alanda bu işleri yapıyoruz” dedi.

Terhune kentinin önemi

Libya’nın batısındaki en büyük kabileden ismini alan Terhune kenti, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in 4 Nisan 2019’da başkent Trablus’a saldırı emri verdiği dönemde ve özellikle 2020’de Libya ordusuna en fazla direnen kent olmuştu. Terhune’nin hükümet güçlerinin eline geçmesinin ardından Hafter’e bağlı silahlı güçler, birkaç gün içinde başkent Trablus’un 500 kilometre doğusundaki Sirte kentine kadar çekilmek zorunda kalmıştı. Libyalılar, Ecdabya kentinde doğup büyüse de Hafter’in de aslen Terhune kabilesine mensup olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top