TCM 180İ

A7 ÜZERİNE ÇİFT KATMANLI BETON SERİLİRKEN, İKİ ADET SP 1500 KAYMA FORMLU FİNİŞER VE TCM 180İ DOKU SERTLEŞTİRME MAKİNESİNİ İÇEREN WIRTGEN DÖŞEME KATARI, BAŞROL GÖREVLERİNİ ÜSTLENDİ

Otoyolun verimli bir trafik arteri olmasını sağlamak için A7, Hamburg ve Bordesholm arasında dört şeritten altıya, bazı yerlerde ise sekize kadar genişliyor. Ağır yük trafiğine rağmen yüksek derecede sürüş konforu sağlayacak bir yol oluşturmayı amaçlayan otoyol konsorsiyumu Via Solutions Nord ve ARGE A7 Hamburg-Bordesholm ortak girişimi, çelik betonarme döşemeyi tercih etti. İşle görevlendirilen BT Beton-Technik GmbH, beton döşeme yapımında uzun yıllardan beri uzmanlaşmış bir şirket. Genel Müdür Mirko Pokrajcic Wirtgen’in teknolojilerine ve makinelerine uzun zamandan beri güveniyor: “%100 kalite konusunda ısrar ediyorum – ve bu tam olarak Wirtgen’in 25 yılı aşkın bir süredir sunduğu şey.”

BAŞLANGIÇ: İYİ PROVA EDİLMİŞ HAREKETLER

Beton serme işi 2 adet Wirtgen SP 1500 slipform serici ile gerçekleştirildi. İlk finişer ilerledikçe, gömme kalıbı 14.5 metre genişliğinde ve 23 cm kalınlığında belirtilen beton döşemesini koydu. Toplam 41 kavisli elektrikli iç vibratör, yüksek frekanslı vibrasyonlarla optimum malzeme sıkıştırma sağladı. Dübel çubuklar, hareket yönüne paralel olarak 25 cm aralıklarla taze, önceden sıkıştırılmış alt katman betona yerleştirildi ve bağlama çubukları kaldırıma enine yerleştirildi. Üst tabaka betonu, ekskavatörle aynı anda bantlı konveyörün taşıma hunisine yüklendikten sonra, ilk SP 1500’ün üstünden taşınır ve doğrudan ikinci SP 1500’ün önünde alt tabaka beton üzerine yerleştirilir. Wirtgen ikilisi bu şekilde her gün yaklaşık 4,000m³ beton döşeme işlemi gerçekleştirdi.

“MAÇIN ADAMI”

3 numaralı oyuncu, TCM 180i kendinden tahrikli kürleme ünitesi, kaldırım topuklarının üzerinde sıcağı takip etti. 18 metreye kadar çalışma genişlikleri ile iki SP 1500 için ideal bir takım arkadaşı ve ekibin teknik oyuncusu olarak görev yaptı. Görevi, yeni beton kaplamaya özel bir anti-buharlaşma maddesi ve yüzey geciktirici kombinasyonu püskürtmek. Anti – buharlaşma, taze betonu sertleşme aşamasında erken kurumasından koruyor. Geciktirici, üst harç betonda yüksek dereceli kırılmış agrega açığa çıkarak, yüzey harcının süpürülmesini sağlıyor. Hava şartlarına bağlı olarak, bu işlem asfaltlamadan sonra 4 saat veya daha fazla sürebiliyor. Bu betonarme döşemeye istenen tepe – vadi derinliği ve kalıcı kavrama sağlıyor. Bir kür maddesi bir kez daha açıkta kalan agrega üzerine püskürtülüyor.

TCM 180i, beton yolda kilit oyuncu

A7 için seçilen işlemin aksine, diğer ülkelerde, TCM 180i ayrıca istenen dokuyu oluşturmak için kullanılıyor. Bu işlemde, makine bir fırçayı tüm beton yüzey boyunca hareket ettiriyor. Bu şekilde kullanıldığında, Wirtgen doku kür makinesi, gereksinimleri karşılamak için çeşitli yüzey dokuları oluşturuyor. Enine fırçalama ve püskürtme işleminin yerleşik işlevlerine ek olarak, uzunlamasına fırçalama ve püskürtme – hatta çapraz bir apre uygulaması bile yapılabiliyor. Menderes püskürtme özel bir seçenek olarak sunuluyor. Bu yöntem kesintisiz sürüş sırasında enine püskürtme yapılmasını sağlıyor. Dahası, Wirtgen, optimum yüzey dokusunu sağlamak için ilişkili bileşenleri sürekli olarak ilerletiyor. TCM 180i’nin fırça temizleme ünitesi en iyi örneklerden birini oluşturuyor.

KOLAY TEMİZLEME İÇİN SICAK SU SİSTEMİ

Sertleştirme makinelerinin püskürtme sistemlerinin ekonomik olarak temizlenmesi zor bir şeydir. Wirtgen, TCM 180i’de 90 litrelik bir tankı olan bir sıcak su sistemine entegre etti. Bu sistemle, boruların içlerine yapışan kürleme maddesi, 60° C’ye kadar sıcak su ile tamamen çıkarılabilir ve tüm püskürtme sistemi hızlı ve güvenilir bir şekilde temizlenir – hepsi bir düğmeye basılarak ve iki bilyeli vanayı kaydırarak yapılabiliyor. BT Beton-Technik GmbH Şantiye Şefi Deni Pokrajcic, “Wirtgen, TCM 180i’nin yeni sıcak su sistemi müthiş bir özellik. Bu ilave pratik fayda, gelecekte de bizim için büyük bir avantaj sağlayacaktır” dedi. 18 m’ye kadar çalışma genişliğiyle TCM 180i, iki SP 1500 finişer için ideal takım arkadaşı olarak görünüyor ve yeni beton kaplamaların optimum kürlenmesini sağlıyor. Islak ıslak çift beton asfalt döşeme: BT Beton-Technik, 14.5m genişliğinde iki katmanlı beton döşeme döşemesi için kesin, ekonomik ve hızlı bir şekilde betonarme döşemeler inşa ederken, müşterinin sıkı programını güvenle yerine getirdi. Göz kamaştırıcı bir performans: Bu iyi düzenlenmiş ekip, 12 saatlik vardiya operasyonunda 400 ile 500 metre kaldırım oranlarına ulaşabildi. “Bizim için Wirtgen’in güvenilirliği, maliyet etkinliği ve hassaslığı belirleyici faktörlerdir” BT Beton-Technik GmbH Genel Müdürü Mirko Pokrajcic. TCM 180i’nin yanal fırça temizleme ünitesi, enine bir fırça kaplaması uygularken yön değişiklikleri sırasında fırçayla yapışan bulamaç birikintilerini gideriyor. Fırça, beton yüzeyine geri indirilmeden önce, müşteri gereksinimlerini karşılamak için ayarlanabilir sistem aracılığıyla optimum eğim açısına ayarlanıyor. Bu, beton döşemenin kenarına zarar verebilecek derin izlenimleri önlüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top