KGM, TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Abdulkadir URALOĞLU - Karayolları Genel Müdürü

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (KGM), ÜSTLENDİĞİ YENİ PROJELER VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI İLE TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINI BİRBİRİNE BAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR. YOL, KÖPRÜ VE TÜNEL GİBİ NİTELİKLİ SANAT YAPILARI İNŞA EDEREK VERİMLİ BİR YIL GEÇİREN KGM, 2021 SONU İTİBARIYLA PROJE BEDELİ 391 MİLYAR TL OLAN BİN 242 PROJEYE İMZA ATTI. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ ABDÜLKADİR URALOĞLU, 2021 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJELERİ VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI YOL TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ’NE ANLATTI.

Türkiye ekonomisini birçok açıdan etkileyen karayolu sektörü; ekonomik büyüme, yatırım, istihdam ve dış ticaret olmak üzere birçok sahada önem arz ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de 70 yıldır tüm sektörlerin sürdürülebilir olması için gerekli karayolu yatırımlarını hayata geçiren Karayolları Genel Müdürlüğü, 2021 yılında başta Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy kısmı dışında tamamını, Batman-Midyat Yolu’nda Hasankeyf-2 Köprüsü’nü, Batı Karadeniz’de Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu Projesi’ni, Rize’yi Erzurum’a bağlayan Hurmalık Tünellerini ve Salarha Tüneli gibi önemli projeleri tamamlayarak hizmete sundu. KGM, dünyanın üçüncü en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde 2022’nin ilk günlerinde de kazı çalışmalarını tamamlayarak ışığı gördü. 2021 yılında önemli projeleri tamamlayan, 2022’de de yeni projeleri vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirten Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, KGM’nin 2021 yılında hayata geçirdiği projeleri ve yatırım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

KGM’NİN 2021 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Karayolları Genel Müdürlüğü olarak verimli bir yılı geride bıraktık. Yol yapımının yanı sıra köprü ve tünel gibi nitelikli sanat yapıları inşa ettik. Mevcut yolların bakımını ve trafik güvenliğinin artırılmasını sağladık. Kış şartlarında etkin karla mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında projelendirme çalışmaları, akıllı ulaşım sistemlerinin yollarımıza uyarlanması ve Ar-Ge faaliyetleriyle her zaman daha iyi hizmet sunma gibi geniş bir alanda sorumluluk üstleniyoruz. Ülke genelinde sorumlu olduğumuz 68 bin 526 kilometrelik yol ağında, genel müdürlükten bölgelere, şube şefliklerinden, bakımevlerine kadar uzanan kapsamlı, modern ve dinamik bir teşkilat yapısıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede Covid-19 salgınının tüm dünyayı olumsuz etkilediği bu dönemde gerekli önlemleri alarak işlerimizin olumsuz etkilenmesinin önüne geçtik. 2021 yılında bölünmüş yol ağımızı 350 kilometre ilaveyle 28 bin 546 kilometreye ulaştırdık. 61 kilometre uzunluğunda 31 adet tünel, 23 kilometre uzunluğunda 146 köprü inşa ettik. 98 köprümüzü onarımdan geçirirken, 33 adet tarihi köprünün de restorasyonunu tamamladık. Asfalt çalışmalarımızda son yıllarda bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalı yol ağımızı artırma hedefimiz kapsamında 1.174 kilometre yapım ve onarım çalışması ile toplamda 29 bin 28 kilometreye ulaşarak tüm yol ağımızın yüzde 42’sini BSK’lı hale getirdik. Bugün geldiğimiz noktada yollarımızın varlık değeri 115 milyar dolar seviyesindedir. ‘Önce insan’ ilkesiyle trafik güvenliği konusunda gelişmiş ülke standartlarını sağlayan ülkemiz karayolu ağında; 2021 yılında 29,5 milyon metrekare yatay işaretleme, 142 bin metrekare düşey işaretleme, 1.876 km’lik de otokorkuluk çalışması yapılmıştır. Ayrıca, 2021 yılında 250 adet kavşak sinyalize kontrollü kavşak haline getirilmiş ve 24 adet kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek kesimde iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Bizler biliyoruz ki; yaptığımız her yatırım bölgelerin gelişimine, istihdamına, ticaret ve kültürüne katkıda bulunmaktadır. Türkiye’nin ulaşım çehresini değiştiren projeleri hayata geçiren, ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesindeki yollara kavuşturan, hemen her noktada ulaşım projeleri olan kuruluşumuz, 2021 yılında da pek çok projeyi tamamlamış, vatandaşlarımıza güvenli ve konforlu seyahat imkanı sunmuştur.

2021 YILINDA HANGİ PROJELERİ TAMAMLADINIZ? 2021’DE BAŞLAYIP 2022’DE DEVAM EDECEK PROJELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Karayolu ulaşımının etkin, ekonomik, sürdürülebilir ve çevre dostu olması hedefiyle hizmet veren genel müdürlüğümüzün 2021 yılsonu itibarıyla yatırım programında proje bedeli 391 Milyar TL olan 1.242 adet proje bulunuyor. Söz konusu projelere bugüne kadar 199 Milyar TL harcanmış olup kalan proje tutarı 192 Milyar TL’dir.

Bu dönemde yaptığımız çalışmalara baktığımızda;

Kömürhan Köprüsü

Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan yolların kavşak noktasında inşa edilen Kömürhan Köprüsü, tamamen yerli ve milli kaynaklarla yapıldı. Teknik özellikleri bakımından Türkiye inşaat sektörü için örnek olan projemiz, 2021 yılının Ocak ayında hizmete sunuldu. Ters-Y tipi kule olarak 660 m uzunluğunda inşa edilen köprü, 168,5 m’lik tek pilon ve 380 m’lik orta açıklığı ile Dünya literatüründe 4. sırada yer alıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu

‘Dünyanın Başkenti’ ve kıtalar arası geçişin merkezi İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunu rahatlatan Kuzey Marmara Otoyolu’nu, Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy kesimi dışında tamamen hizmete sunarken, bu kesimin yapım çalışmalarına da en önemli geçiş noktası olan Sazlıdere Köprüsü ile başladık. Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında dünyanın en geniş tünellerini inşa ettik.

Hasankeyf-2 Köprüsü

Batman-Midyat Yolu’nda inşa edilen ve 1.001 metrelik uzunluğuyla ülkemizin en uzun köprüleri arasındaki yerini alan Hasankeyf-2 Köprüsü, ilçenin yeni yerleşimine ulaşımı sağlamak üzere açıldı.

TAİ Köprülü Kavşağı

Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerimizin kesişim noktasında inşa edilen Kürtün Ayrım Kavşağı, Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt ile Ahlat’ı güvenli ve konforlu bağlayan Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Anadolu Otoyolu’na doğrudan katılımını sağlayan TAİ Köprülü Kavşağı yine bu dönemde Kuruluşumuz tarafından hizmete sunuldu.

Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu

Batı Karadeniz’in en önemli turizm merkezi Amasra’yı Kurucaşile’ye bağlayan Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu’nun Çakraz-Karaman Köyü arası tamamlanarak halkımızın hizmetine sunuldu.

Yargıtay Köprülü Kavşağı

Ankara trafiğinin en yoğun geçiş noktalarından biri üzerinde bulunan İncek Yargıtay yerleşkesine kolay ulaşım sağlayan Yargıtay Köprülü Kavşağı da bu yıl tamamlanarak trafiğe açıldı.

Hurmalık, Pirinkayalar ve Salarha Tüneli

Rize’yi Erzurum’a bağlayan Hurmalık Tünelleri ve şehrin 70 yıllık hayalini gerçeğe dönüştüren Salarha Tüneli açıldı. Malatya’yı Sivas’a bağlayan güzergâhta kara ve demiryolu ulaşımını sağlayan Tohma (Şehit Gaffari Güneş) Köprüsü’nü bölünmüş yol standardına yükselttik. Erzurum’u Artvin’e ve Kafkaslara bağlayan güzergahta Pirinkayalar Tüneli’ni inşa ederek keskin virajları, kış şartlarından etkilenen noktaları devre dışı bıraktık.

Çatalzeytin, Ayancık Terminal, Kumluca-2, Filyos-5, Şevki Şentürk Köprüleri

Bildiğiniz gibi Batı Karadeniz’de Kastamonu, Sinop ve Bartın illerimizi etkileyen bir afet yaşadık. Bu bölgedeki yol ağımıza da anında müdahale ederek zarar gören kesimleri hızla ulaşıma açtık. Çatalzeytin, Ayancık Terminal, Kumluca-2, Filyos-5, Şevki Şentürk Köprülerini tamamladık.

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu

Master Plan kapsamında bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nun bir bölümünü kullanıma aldık. KKTC’nin doğusunda Gazimağusa’dan Dipkarpaz’a kadar kuzey güney hattı boyunca uzanan güzergâhın İskele-Çayırova arasında kalan kesimini tamamladık. Ardı ardına tamamladığımız bu projelerle ülkemizin karayolu ulaşım altyapısını ileriye taşırken, Kuzey Kıbrıs’ta da hizmetlerimizi sürdürdük.

Zigana Tüneli

Ülkemizin ve Avrupa’nın en uzun, Dünyanın üçüncü en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde 2022’nin ilk günlerinde kazı çalışmalarını tamamlayarak ışığı gördük.

Aydın-Denizli Otoyolu

Geçen yıl Kasım ayında yapımına başladığımız 163 km’lik Aydın-Denizli Otoyolu’nda da çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu projemizin devamında otoyol ağını Antalya’ya kadar ulaştırmaya yönelik adımları da atacağız. Böylece Avrupa’dan gelip, İstanbul, İzmir üzerinden Antalya’ya ulaşan kesintisiz otoyol ağını tamamlamış olacağız.

Ankara-Niğde Otoyolu

Bildiğiniz gibi geçen yılın sonunda da Ankara-Niğde Otoyolu’nu tamamladık. İstanbul’u merkez olarak kabul edersek, otoyol ağının bir ayağı İç Anadolu ve Ankara üzerinden Doğu Akdeniz ile Güneydoğu’ya ulaşırken, bir ayağı da Ege üzerinden Batı Akdeniz’e ulaşmış olacak. Bugün itibarıyla 3 bin 532 kilometre olan otoyol ağımızı 2023 yılında 3 bin 841 kilometreye, 2035 yılında da 8 bin 156 kilometreye ulaştırmayı hedefliyoruz.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDEN BİRİ OLAN 1915ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ VE OTOYOL PROJESİ’Nİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. PROJE HANGİ AŞAMADA? BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR PROJE HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu, Türk müteahhitlik ve mühendislik sektörünün bugün geldiği noktayı gösteren bir şaheser. Ülkemizin prestij projeleri arasında yer alan otoyol ve köprü ile İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlıyoruz. Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege Bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayarak; bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunacak. 2.023 metrelik orta açıklığı ile bu alanda Dünyanın en uzunu olacak 1915Çanakkale Köprüsü, 770’er metrelik yan açıklıkları ile birlikte 3.563 metre uzunluğunda. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu 4.608 metreye ulaşıyor. Proje ile Avrupa yakasında 1 saatlik bir kazanım elde ediliyormuş gibi görünse de aslında feribotla ulaşımda mevsimsel etkilere bağlı oluşan beklemeler düşünüldüğünde seyahat süresinde 5-6 saatlik bir kısalma olacak. Sisli havalarda tamamen duran ulaşımın da kesintisiz akışı sağlanacak. Köprünün son tabliye montajını 13 Kasım 2021’de Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirdi. Bundan sonraki aşamada tabliye üstyapı çalışmalarını, ana kabloyu dış etkenlerden koruyacak sargı çalışmalarını, asfalt, rüzgar perdesi ve otokorkuluk çalışmalarını tamamlayarak yine Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açacağız.

TÜRKİYE’NİN 2021 YILI SONU İTİBARIYLA KAÇ KİLOMETRELİK KARAYOLU, (OTOYOL, DEVLET YOLU, BÖLÜNMÜŞ YOL) AĞI BULUNUYOR?

Ülkemizin can damarı olan yolları inşa eden kuruluşumuzun sorumluluğunda bugün 3.532 km otoyol, 30.965 km devlet yolu ve 34.029 km il yolu olmak üzere toplam 68.526 km yol ağı bulunuyor. Bu yol ağının 29.028 km’si bitümlü sıcak karışım kaplamalı, 36.519 km’si sathi kaplamalı ve 2.979 km’si ise diğer yollardır. Tüm yol ağımızın yüzde 42’si bölünmüş yollardan (28.546 km) oluşmaktadır.

KGM, 2021 YILINDA HANGİ TÜNEL PROJELERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ? BU PROJELERDEN EN ÖNEMLİLERİ İLGİLİ TEKNİK DETAY VEREBİLİR MİSİNİZ?

Ülkemizde ulaştırma alanında iki binli yıllarda yaşanan devrimi en açık şekilde gördüğümüz alanlardan biri tünel çalışmalarıdır. 2003 öncesinde toplam 50 kilometre olan tünel uzunluğumuz 2003-2021 yılları arasında 601 kilometre ilaveyle 651 kilometreye çıkarılmış, yüzde 1.202 artış gerçekleşmiştir. Bugün yollarımızda 466 adet tünel hizmet veriyor. Tünel çalışmaları kapsamında 2021 yılını 61 kilometre uzunluğunda 31 adet tüneli hizmete sunduk. Birkaçından bahsetmek gerekirse;

Kuzey Marmara Otoyolu Tünelleri

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 400 kilometrelik bölümünü 2016-2021 arasında peyderpey açtık. Otoyol üzerindeki tünellerimizin tamamı 4 şeritli çift tüplü tünellerden oluşuyor ve bu bakımdan Dünyanın en geniş tünelleri özelliğini taşıyor. Son olarak 21 Mayıs 2021 tarihinde sol tüpü 3.815 metre, sağ tüpü 4.005 metre olmak üzere toplam 7.820 metre uzunluğundaki Cebeci Tüneli’ni trafiğe açtık.

Kızılcahamam (Çerkeş) Tüneli

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesini; Çankırı’nın Çerkeş ilçesine ve D-100 Devlet Yolu’na bağlayan ve ağır tonajlı araçlarca sıkça kullanılan Ankara-İstanbul Ayrımı Güvem-Çerkeş Yolu’nda 2.071 m’lik Kızılcahamam (Çerkeş) Tüneli’ni açarak yolun standardını artırdık.

Salarha Tüneli

Rize’nin 70 yıllık hayali Salarha Tüneli’ni 4 Eylül 2021 tarihinde hizmete sunduk. Rize kent merkezi ile Salarha Vadisi’ni birbirine bağlayan 2.958 metrelik tünel; Rize Güney Çevre Yolu ile Küçükçayır İl Yolu arasındaki bağlantıyı sağladı. Böylece şehrin kuzey ve güneyi arasındaki en kısa ulaşım imkanı tesis edildi. Bölgede 13,4 km uzunluğundaki mevcut yol ile 20 dakikada sağlanan ulaşım; Salarha Tüneli ve bağlantı yollarının hizmete alınmasıyla, 9,1 km kısalarak 5 dakikaya düştü.

İyidere – İkizdere Yolu Hurmalık Tünelleri

Rize’yi Erzurum’a bağlayan güzergâhın İyidere-İkizdere kesiminde 850 metrelik çift tüplü Hurmalık-1 ve 720 metrelik Hurmalık-2 Tüneli’ni tamamlayarak ulaşımı rahatlattık.

Bartın-Çakraz-Kurucaşile Yolu Tünelleri

Güzergah üzerinde toplam uzunluğu 2×12.510 m olan 5 adet çift tüp tünel bulunuyor. Bu tünellerden 2×1.529 metrelik Cumayanı Tüneli ve 2×2.316 metrelik Dizlermezeci-Meydan Tünellerini bu yıl tamamladık. Çakraz Tüneli önceki yıllarda açılırken T4 ve T5 tünellerinde kazı ve destekleme çalışmaları devam ediyor.

KGM, 2021 YILINDA TAMAMLADIĞI PROJELERİN TOPLAM BEDELİ NE KADAR?

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2021 yılsonu itibarıyla 36 milyar 304 milyon TL’lik yatırım harcaması yapmıştır.

SİZCE 2022, SEKTÖR ÖZELİNDE NASIL BİR YIL OLACAK? 2022 YILI İLE İLGİLİ ÖNGÖRÜLERİNİZ NELER?

Ekonomimizi birçok açıdan doğrudan etkileyen karayolu sektörü, ekonomik büyüme, yatırım, istihdam, dış ticaret, ekonomik verimlilik gibi birçok sahada önemli etkiler meydana getiriyor. Ülkemizde hızlı kentleşme sürecinde taşıt sahipliğinin hızlı bir artış sürecine girmesi, trafik hareketliliğini de artırıyor. 2021 Aralık ayı itibarıyla toplam araç sayısı 25,2 milyona ulaşmıştır. Bununla birlikte ülkemizde bin kişiye düşen 160 otomobil sayısı, gelişmiş ülkelerin ortalama değerleri olan 350-500 otomobil değerinin oldukça altında olup, önümüzdeki yıllarda otomobil sahipliliğinin çok daha üst seviyelere yükseleceği açıktır. Karayolu taşımacılığındaki bu talebin karşılanmasına yönelik karayolu ağının fiziksel, geometrik ve işletme standartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra yeni altyapı projeleri ile de desteklenmesi önem arz etmektedir. Ülkemizin karayolu ihtiyacının karşılanması noktasında, 2022 yılında da çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top