Japonya’da elektrikli araçları şarj edecek yollar için testler başladı

Otomobil parçaları tedarikçisi Denso ile mühendislik grubu Obayashi, Japonya’da elektrikli araçların kablosuz şarj olmasını sağlayacak yol yüzeyi için yürüttükleri çalışmalarda test aşamasına geçti.

2025 yılına kadar tamamlanması planlanan proje kapsamında, yol yüzeylerinde manyetik alan (elektromanyetik) indüksiyon teknolojisi kullanılacak. Yüzey altındaki bobinlerden gelen elektrik akımı, elektrikli aracın içindeki bobinlerle etkileşime girerek elektrik akımı üretecek.

Denso ve Obayashi iş birliği ile yürütülen projede elektrikli araçlar (EV) için tasarlanan kablosuz şarj teknolojisini barındıran yol yüzeyleri test edilmeye başlandı. İlk test Obayashi’nin Tokyo’daki araştırma merkezinde yapıldı. Küçük bir elektrikli aracın kullanıldığı testte, saatte 15 kilometre hızla ilerleyen aracın yolun altına yerleştirilmiş sürekli elektrik döngüsü olan bir şeritte yol alabildiği ancak kısa süreli duraksama yaşadığı görüldü. Testlerin 2023 yılının Mart ayına kadar süreceği bilgisi verildi.

Proje farklı ülkelerde de denenmişti

Söz konusu proje daha önce Avrupalı otomobil üreticileri tarafından da test edilmişti. Bu kapsamda İsveç’te SmartRoad projesiyle yolların şarj istasyonuna dönüştürülmesi ve İtalya’da da elektrikli araçların seyir halinde kablosuz şarj olmasını sağlayan özel donanımlı, yol şeritlerinin kullanıma sunulması denenmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top